Ana Sayfa / manken / Kim Basinger kimdir

Kim Basinger kimdir

Kim Basinger kimdir, L.A. Confidential filmiyle Altın Küre ve Oscar, The Natural adlı filmiyle ise Altın Küre ödülü kazanmış olan ABD’lı beyazperde oyuncusu. batman, 9½ Hafta ve 8 Mile benzer biçimde pek oldukca beyazperde filmimizde oynamış olan Basinger, ek olarak eski bir moda mankenidir.

Kimila Ann Basinger ya da malum adıyla Kim Basinger, 8 Aralık 1953 tarihinde, Athens, Georgia, A.B.D.’de dünyaya geldi. Normandiya Çıkartması’nda savaşmış olan eski harp gazisi ve orkestra müzisyeni olan Don Basinger ve model, oyuncu olarak çalışan Ann Basinger çiftinin kızı olan Kim Basinger, beş çocuklu ailenin üçüncü çocuğuydu.

İlk olarak 16 yaşlarındayken, yaşamış olduğu kent olan Athens’de düzenlenen Junior Miss Güzellik Yarışması’nı kazanan Basinger, kısa bir süre içinde modellik kariyerine başladı. Müzisyen ve erkek oyuncu olmak isteyen genç model, Ford firmasının teklifini değerlendirmek suretiyle New York’a taşındı.

Ford’un ekranlardaki yüzü olmasının arkasından pek oldukca derginin kapağında kendisine yer kabul eden Basinger, aralarında meşhur şampuan şirketi Breck için çekmiş olduğu reklam serilerinin de bulunmuş olduğu yüzlerce reklamda rol aldı. Bir taraftan da modellik ve oyunculuk dersleri alan Basinger, kendisini gelecekteki kariyeri olan oyunculuğa hazırlıyordu.

1976 senesinde Los Angeles’a taşınan Basinger, burada ilk oyunculuk deneyimlerini gerçekleştirmiş oldu. Charlie’nin Melekleri dizisinde ve kısa ömürlü tv dizisi Dog and Cat’de ilk kez kamera karşısına geçen güzel model, 1978 tarihindeki tv filmi Katie; Portrait of a Centerfold ile ilk kez bir beyazperde yapımında rol aldı.

1983 tarihindeki James Bond filmi Never Say Never Again, Basinger’ın oyunculuk mesleğindeki dönüm noktası oldu. Bond Kızı Domino Petachi’yi canlandırdığı filmimizde usta oyuncu Sean Connery ile birlikte rol alan Basinger, filmin gösterime girmesinden kısa bir süre ilkin Playboy dergisine verdiği çıplak pozlarla adından söz ettirdi.

1984 senesinde rol almış olduğu The Natural adlı filmle Altın Küre ödülü kazanan güzel oyuncu, 1986 senesinde Micheal Rourke ile birlikte kamera karşısına geçmiş olduğu 9½ Hafta adlı filmle birlikte sex sembolü olarak anılmaya başladı. 80’li yıllarda oynadığı son mühim film ise Tim Burton’un yönettiği 1989 tarihindeki batman olan güzel oyuncu, 90’lı yılları daha azca etken geçirerek ailesine daha çok vakit ayırmayı tercih etti.

1997 senesinde çekilen başarıya ulaşmış neo-noir filmi L.A.Confidential’da Russel Crowe ile birlikte rol alan Basinger, bu filmdeki rolüyle En İyi Destek Hanım Oyuncu branşında Oscar, Altın Küre ve Screen Actor’s Guild Award ödüllerini kazanmıştır.

2000’li yıllarda ağırlıklı olarak t.v. filmleri ve bağımsız yapımlarda karşımıza çıkan Basinger, bu süre içinde yalnız 8 Mil ve The Sentinel filmlerinde ana akım içinde rol aldı.

19801989 yılları aralığında Ron Snyder ile evli olan Basinger, 19932002 yılları aralığında ise meşhur oyuncu Alec Baldwin ile evli kaldı. Hayvan hakları mevzusunda pek oldukca çalışmaya imza atmış olan güzel oyuncu, PETA derneği ile birlikte kürk kullanımına karşı meydana getirilen çalışmalarda rol almaktadır.

Kim Basinger kimdir

    • Model,

Beyaz perde

    Oyuncusu

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ruhi Sarı kimdir

Ruhi Sarı kimdir, Ruhi Sarı, 18 Mayıs 1972 tarihinde Trabzon‘da doğmuştur. Aslen Torul Yurt (Zaga) Köyü’ndendir. Ortaokul ve liseyi İstanbul – Kartal’da okudu. Tiyatro hayatına istanbul’da Kartal Sanat Tiyatrosu’nda başladı. Liseden mezun olduktan sonra Konya‘da Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno