Ana Sayfa / şarkıcı / Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) kimdir

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) kimdir

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) kimdir, Ali Özütemiz, 11 Ekim 1968’de Tokat’ın Turhal kazasının Erenli Köyü’nde, dokuz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi.

Kıvırcık Ali okumuş olduğu, “Isırgan Otu”, “Tükendim” ve “Gülüm” isminde eserlerle akıllarda yer yapmıştı.

İlkokul yıllarına ulaştığında , o doğmadan 37 gün ilkin vefat eden babasının sazını çalmaya başladı. Mahzuni Şerif, Abdullah Papur, Ali Kızıltuğu, Ali Ekber Çiçek, Muhlis Akarsu, Rıza Aslandoğan, Arif Sağ, Musa Eroğlu ve Sebahat Akkiraz şeklinde büyük üstatları dinleyerek büyüdü. Onları örnek aldı. Yoksulluk yüzünden ilkokuldan sonrasında okuyamadı ve İstanbul’a göç etti. Bir saz evinde ve konfeksiyon atölyelerinde çalıştı. Zamanının çoğunu bağlama çalarak geçiren Özütemiz, gazino ve düğün salonlarında çalışmaya başladıktan sonrasında saçlarının uzun ve kıvırcık olmasından dolayı “Kıvırcık Ali” olarak anılmaya başlandı.

Grup Turnalar ile Türkülerden Türkülere Yol Eyledik albümü ile profesyonelliğe adım attı. 1998’de ikinci albümleri olan Türküler Kimliğimiz’i çıkardılar. Bu albümde müziği kendisine ilişkin olan Turnalar adlı yapıt de yer alır. 1999 senesinde ilk solo albümü olan Gül Tükendi Ben Tükendim’i çıkardı. Geniş bir dinleyici kitlesine sahipti. Albümlerinde minimum on eserin müziği kendisine ilişkin. Bestelerini Edip Akbayram ve Sibel Can başta olmak suretiyle bir oldukça sanatçı seslendirdi. Ozanlık geleneğini sürdürdü. Anadolu türkülerini içinde barındıran besteleri ve kendi tarzını ortaya koyan yorumuyla ünü Avustralya ve Kanada’ya kadar ulaştı. Sonrasında Isırgan Otu, Üçüncü Gurbet, Geriye Dönün Seneler ve Hepimize Yeter Dünya albümlerini çıkardı.

”Gül tükendi ben tükendim”, ”Isırgan otu”, ”Üçüncü gurbet”, ”Geriye dönün seneler” ve ”Hepimize yeter dünya” adlarıyla 5 albüm çıkardı.

Biri kız iki çocuk babasıydı.

11 ocak 2011 de bir trafik kazasında vefet etti

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) kimdir

    Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özay Gönlüm kimdir

Özay Gönlüm kimdir, Türk Halk Müziğinde bir ekol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno