Ana Sayfa / kraliçe / Kleopatra kimdir

Kleopatra kimdir

Kleopatra kimdir, Doğumu : MÖ 69 İskenderiye, Mısır
Ölümü : MÖ 12 Ağustos 30 İskenderiye, Mısır
Mısır kraliçesi

Kleopatra, MÖ 69 senesinde antik Mısır’ın İskenderiye şehrinde ailesinin üçüncü kızı olarak dünyaya gelmiştir. Anası Cleopatra V of Egypt, babası XII. Ptolemaios’dur. Aslen Yunan olan Kleopatra, aslolan unvanı VII. Kleopatra olmasına karşın kendisinden ilkin gelenler unutulmuş olduğu için, özetlemek gerekirse Kleopatra olarak bilinir. Büyük İskender‘in Mısır’ı fetih edilmesi esnasında o diyarda kurulan Ptoleme krallığının başlangıcında babası Ptoleme XII bulunuyordu.

Babası kral Ptoleme XII, bir tek buyruğu altındakilere değil, evlatların Günün birinde uzaklardayken, en büyük kızı Tryphaena tahtı ele geçirdi. O öldürüldükten sonrasında da taht, ikinci kızı Berenice’ye geçti. Sonrasında da, Ptoleme Roma yardımıyla geldi ve onu idam ettirdi.

İyi bir eğitim almış olduğu tahmin edilen Kleopatra kendi dilinden başka İbraniceyi, Arapçayı, Farsçayı, Ermeniceyi, Habeşçeyi, ve Somali dilini hem okuyup hem yazabiliyordu.

Kleopatra, MÖ 12 Ağustos 30 tarihinde Mısır’ın İskenderiye şehrinde 39 yaşlarında ölmüştür.

Kleopatra, M. Ö. 51 senesinde 18 yaşlarında iken babası XII. Ptolemaios’un vasiyeti üstüne 9 yaşındaki kardeşi “Ptoleme XIII” ile evliliğe ilk adımını attı. O zamanlar Mısır’da egemen olan Yunanlılar Mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu da akraba birliktelikleri sonucu özürlü insanların doğumuna yol açıyordu. Babası öldüğünde 18 yaşlarında olan Kleopatra tahta çıktı. Sadece Kleopatra tek başına hükümdar olmak istiyordu. En azından kendisinden oldukca ufak olan kardeşiyle aynı hakları paylaşmak istemiyordu.

Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Mısır dinine verdi. M.Ö. 48 senesinde, Kleopatra vekiller tarafınca görevden kovuldu. Kardeşi tarafınca iktidardan uzaklaştırılıp Cenup Mısır’daki Nil Vadisi’ne sürgüne yollandı. Kleopatra iktidara yanında büyük Roma diktatörü Jül Sezar ile geri döndü.

Kleopatra’nın bir halı içinde Sezar’ın sarayına girmiş olduğu ve bu büyük kralı kendine aşık etmiş olduğu rivayet edilir. Kleopatra, Sezar’ı etkilemeyi planlıyordu fakat pratikte ona erişmesi oldukça zordu. Sicilyalı kölesi Apollodores’in önerisiyle kendini kilime sardırtarak Sezar’ın huzuruna taşıttı. Sezar, Kleopatra’nın aklından ve cesaretinden oldukça etkilenmişti. Kleopatra’yı adam kardeşiyle de barıştıran Sezar, onların arasını bozan harem ağasını da öldürttü.

Koskoca Sezar’ı kendine aşık eden bu kadının ihtirası Sezar’a Mısır ordusu karşısında kendi gemilerini yaktırmış, çıkan yangın da İskenderiye‘deki kütüphaneye sıçramış ve “insanlığın hafızası” kabul edilen bu kütüphanenin bir kısmını alevler yutmuş.

Bu vakadan sonrasında kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple Nil sularında boğuldu. Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu.

Kleopatra Calpurnia ile evli olduğu sırada M.Ö. 46 senesinde Sezar’dan bir evladı oldu ve küçük Sezarion’u alıp Romaya gitti. En büyük düşsel, iki imparatorluğu birleştirip Büyük İskender‘in de düşsel olarak malum tüm dünyaya haiz olmaktı. M.Ö. 44’te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek mecburiyetinde bırakıldı. Sezar’ın ölümünden sonrasında Kleopatra Mısır‘a döndü ve oğlu XV. Ptolemy Caesarion’u da yardımcısı yaparak hükümdarlığını duyuru etti. Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar’ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius içinde ikiye ayrıldı. Doğu, artık Marcus Antonius tarafınca yönetilmekteydi ve ilk işi de M.Ö. 41 senesinde Mısır’ı ziyaret oldu.

Marcus Antonius Kleopatra’ya delice aşık oldu. Kleopatra’nın Marcus Antonius’dan da ikiz kız evladı oldu. Bir yıl burada İskenderiye’de Kleopatra’yla beraber yaşayan Marcus Antonius ayrıldıktan sonrasında M.Ö. 37 senesinde geri gelmiş olarak bir süre Antakya’da yaşadılar. M.Ö. 36 senesinde ufak bir seremoniyle evlendiler. Aynı yıl oğulları Ptolemy Philadelphus dünyaya geldi. Sezarion’un Jul Sezar’ın oğlu bulunduğunu kabul ederek Kleopatra ve oğlunun ortaklaşa hükümdarlığını duyuru etti.

Bu yıllarda Octavius’a cenk açtılar. M.Ö. 31 senesinde Aktium’da meydana getirilen harpte Kleopatra ve Marcus kaçmak mecburiyetinde bırakıldı. Kleopatra evlatlarının tahta geçmesi için Octavius’la anlaşmaya çalıştı sadece başaramadı. İskenderiye’deki sarayına dönen Kleopatra’nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar etmiş olduğu rivayet edilir. Fakat son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Kolay meydana getirilen bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı.

M.Ö. 69-30 yılları aralığında yaşayan meşhur Mısır kraliçesi. Bilhassa Roma İmparatorları Julius Caesar ve Marcus Antonius ile olan ilişkileriyle tarihe damgasını vurmuştur.

Hakkında onlarca kere film yapılmış oldu. 1963 senesinde Elizabeth Taylor, Richard Burton ve Rex Harrison‘un oynadığı “Kleopatra” adlı film yapılmıştır.

Kleopatra kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno