Ana Sayfa / Fotoğrafçı / Limasollu Naci kimdir

Limasollu Naci kimdir

Limasollu Naci kimdir, Türkiye’de mektupla yabancı dil eğitimini başlatan kişidir.

Limasollu Naci, 8 Ekim 1921 tarihinde Kıbrıs‘ın Limasol şehrinde dünyaya gelmiştir. Dört yaşlarında büyükbabası ve anneannesi ile beraber Antalya‘ya taşındılar. Daha çocuk yaşta Antalya’da amcası Fikri Göksay’ın fotoğraf atölyesinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi’nde talebe iken, fotoğrafçılığa devam etti Halk içinde şip-şakcılık denen uygulamayı İstanbul’da başlattı.

İlk fotoğraf sergisini 1947 senesinde İstanbul Ünivei’nde, ikinci sergisini 1948 senesinde Beyoğlu Halkevi’nde açtı. Paris ve Londra‘da sergiler açtı.

Limasollu Naci, Türkiye’de fotoğrafın bir sanat dalı olarak kabul edilmesini ilk elde eden kişilerdendir. 1948 senesinde İtalya‘nın Turin şehrinde düzenlenen bir internasyonal fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü aldı.

Foto röportajlar gerçekleştirmiş oldu. Gazete ve dergilerde yazı ve fotoğrafları gösterildi. 1948 senesinde gösterim hayatına başlamış olan Yeni İstanbul gazetesinde fotoğrafçı Ara Güler ile beraber fotomuhabirliği yapmıştır.

Hemen sonra ki yıllarda 1953 senesinde Türkiye‘de mektupla yabancı dil eğitimini başlatan şahıs oldu. O zamanlar Mektupla Öğretim isminde olan sistem, Türkiye için büyük bir yenilikti. Ders üniteleri, fasiküller halinde her hafta öğrencilere postalanıyordu. ABD ve bazı Avrupa vatanlarında yaygın olan bu sistemi, o günkü teknik zorluklar içinde gerçekleştirmek ve başarı göstermiş olmak büyük bir maceraydı fakat, yöntem oldukca başarı göstermiş oldu ve 5-10 aboneyle başlamış olan mektupla öğretim, birkaç yıl içinde onbinlerce aboneye ulaştı.

1954 senesinde, Beyoğlu İstiklal Caddesinde, Türkiye’nin ilk yabancı dil dershanesini açtı. 1956 senesinde o zamanki adı İngilizce Konuşma Kampı olan, yaz okulları faaliyetlerine başladı ve Karadeniz Bölgesinde Kastamonu Abana’da yaz okulu açtı. Hemen sonra Bodrum-Karatoprak (şimdiki adı ile Turgut Reis), Akbük ve Antalya’da da 1991 yılına kadar devam edildi.

Limasollu Naci, 10 Mayıs 1992 tarihinde Muğla, Bodrum, Turgut Reis‘de 71 yaşlarında ölmüştür.

Limasollu Naci kimdir

    Fotoğrafçı, İş adamı, Öğretmen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kemal İnci kimdir

Kemal İnci kimdir, Yeşilçam’ın kötü adam rollerinin unutulmaz ismi Bilal İnci‘nin ağabeyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno