Ana Sayfa / Filozof / Louis Büchner kimdir

Louis Büchner kimdir

Louis Büchner kimdir, Ateist evanjelizmin Almanya’daki kurucusudur.

Louis Büchner, 29 Mart 1824 tarihinde Darmstadt, Almanya‘da dünyaya gelmiştir. Tam adı Friedrich Karl Christian Ludwig Louis Büchner’dir. Yazar Georg Büchner‘in kardeşidir. 1842 ile 1848 yılları aralığında Giessen Üniversitesinde fizik, kimya, botanik, mineralojisi, felsefe ve tıp okuyarak mezun oldu. Ondan sonra çalışmalarını Strasbourg Üniversitesinde sürdürdü. Würzburg Üniversitesinde ve Viyana Üniversitesinde patoloji okudu.

1852 senesinde Tübingen Üniversitesi Tıp Fakültesinde Öğretim Üyesi oldu. 1855 yılından sonrasında Üniversitedeki görevinden ayrılarak maddecilik hakkında yapmış olduğu felsefi çalışmalarını sürdürdü. 1855 senesinde meşhur eseri “Kraft und Stoff / Madde ve Kuvvet” yayınladı.

Louis Büchner, James Moleschott ve Carlos Vogt ile beraber ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında monistik materyalizmin en mühim şahsiyetlerinden biridir.

1881 yılı Içinde Frankfurt‘da “Almanya özgür düşünürler derneği / Deutsche Freidenkerbundin”ni kurarak ateistler ilk kez bir araya geldi.

Diyalektik olmayan bir maddeciliğin yılmaz savunuculuğunu yapmış olan Büchner, evrene ilişkin açıklamanın temel ilkeleri olarak yalnızca güç ve maddeyi almış, tinsel bir ruhun varoluşundan hiçbir şekilde söz edilemeyeceğini dile getirmiştir.

Louis Büchner, 1 Mayıs 1899 tarihinde Almanya’da 75 yaşlarında ölmüştür.

Kraft und Stoff / Madde ve Kuvvet adlı kitabı 1911 senesinde Baha Tevfik ve Ahmed Nebil tarafınca Türkçeye çevrilmiştir.

Kitapları :
1855 – Kraft und Stoff / Madde ve Kuvvet
1857 – Natur und Geist / Tabiat ve Ruh – Goril
1862 – Aus Natur und Wissenschaft / Tabiat Açık ve Bilim
1868 – Sechs Vorlesungen über Darwinsche Theorie die / Darwinci kuram Altı ders
1869 – Mensch und seine Stellung in der Natur / insanoğlunun doğada yeri
1884 – Der Fortschritt Natur und Geschichte im Lichte der Darwinschen Theorie de (Darwinist kuram Işığında Tabiat ve Tarih)
1887 – Tatsachen und Theorien aus dem naturwissenschaftlichen Leben der Gegenwart (Mevcut Bilimsel Life Gerçekler ve Teoriler)
1889 – Das Leben und künstige moderne Wissenschaft die / diğer ve çağıl bilim
1890 – Die Darwinsche Theorie / Darwin teorisi
1890 – Fremdes und eigenes aus dem geistligen Leben der Gegenwart (Mevcut Ruhani Life Strangers ve Selves)
1894 – Darwinismus und Socialismus (Darwinizm ve Sosyalizm)
1899 – Im Dienste der Wahrheit (Truth Service)

Louis Büchner kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Herbert Spencer kimdir

Herbert Spencer kimdir, “Evrim” teorisinde Charles Darwin’in bir numaralı rakibi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno