Ana Sayfa / şarkıcı / Luciano Pavarotti kimdir

Luciano Pavarotti kimdir

Luciano Pavarotti kimdir, İtalyan tenör. Dünyanın en meşhur tenörü olan Pavarotti, dinleyici kitlesi sınırı olan olan opera türünü milyonlara sevdirmiş, popülerleşmesinde ve ilgi görmesinde büyük rol oynamıştır. Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ve tüm müzik türlerinde verilen Grammy de dahil olmak suretiyle pek oldukça mühim ödülün sahibi olmuştur. 60’lı yıllardan bugüne aralarında Placido Domingo ve Jose Carreras şeklinde öteki tenörlerle beraber verdiği konserler de dahil, sayısız konser vermiş, albüm yapmış, pop müziğin başarıya ulaşmış isimleriyle ortak projelerde yer almıştır. Pavarotti’nin 2 Guinnes rekoru bulunmaktadır. Bir konserinde sahneden ayrıldığında izleyici tarafınca tam 165 kez alkışlanarak sahneye geri çağrılan tenör, hiçbir müzisyene kolay nasip olmayacak bir ilgi görerek Guinnes rekoru kırmıştı. Guinnes’e geçen bir öteki rekoru ise Placido Domingo ve Josep Carreras’la beraber kaydettikleri
The Three Tenors in Concert albümünün tüm zamanların en oldukça satan klasik müzik albümü olarak tarihe geçmesidir.12 Ekim 1935‘te Modena, İtalya‘da dünyaya geldi. Babası Fernando Pavarotti tenör, anası Adele Pavarotti ise bir tütün fabrikasında işçiydi. Minik yaşta sesiyle dikkat çekmeye süregelen Pavarotti, babasıyla beraber Modena’nın kent korosunda performans gösteriyordu. İlk gençlik yıllarında gene babası Fernando’yla beraber Gioachino Rossini adlı koroyla Galler’e giden Pavarotti, Llangollen internasyonal şarkı söyleme yarışmasında birinci olduktan sonrasında tenör olma mevzusundaki inancı iyice artmıştı. Eğitimi öğretmenlik üstüne olmasına karşın, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni‘dan dersler aldı.

1961 senesinde opera alanındaki en prestijli ödüllerden Concorso Internazionale‘i kazandıktan sonrasında, 29 Nisan‘da ilk kez La bohème adlı opera oyununda Rodolfo karakteriyle seyirci karşısına çıktı. Kendi ülkesinde adını duyurmaya başladığı bu zamanda şubat 1965‘te ABD‘ya gitti ve Joan Sutherland‘la beraber sahne aldı. Pavarotti, Cenup ve Şimal ABD, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya’da konserler veriyordu ve ünü kendi ülkesininin dışına çıkmıştı, tüm dünyada büyük ilgi görüyordu. Bir opera sanatçısı ve tenör olarak dinleyici kitlesi sınırı olan olan bu türün popüler olmasında kilit rol oynayan Pavarotti, ilk albümü Puccini: Madama Butterfly‘ı 1987‘de dinleyiciyle buluşturdu.

Pavarotti U2 grubunun solisti Bono ile beraber 19921995 yıllarındaki Bosna Savaşı esnasında insani yardım sağlanması için çalıştı ve Mostar‘da da Pavarotti Müzik Merkezi‘ni kurdu. Harp sırasındaki insani desteği dolayısıyla
Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna‘da Onursal yurttaş duyuru edilen Pavarotti, müzik okulunu, Bosnalı sanatçıların kabiliyetlerini geliştirmelerine olanak sağlamak ve savaştan etkilenen evlatların müzikle tedavi edilmelerine destek olmak amacıyla kurmuştu.

Luciano Pavarotti, Birleşmiş Milletler‘e yardım amacıyla düzenlenen konserler ve hayır etkinlikleri amaçlı Pavarotti and Friends projesini de başlattı. Bu proje kapsamında aralarında Celine Dion ve U2‘nun da olduğu bir oldukça müzisyen ve grupla konserler veren tenör, 13 Mart 2004‘te New York Metropolitan Opera‘da sahne aldı.
Pavarotti’nin eski menajeri Herbert Breslin meşhur tenörle ilgili olarak “Kral ve Ben: Luciano Pavarotti’nin Sansürlenmemiş Yaşamı” adlı kitabı kaleme aldı. Meşhur tenorla 30 yıl beraber çalıştıktan sonrasında 2002‘de yollarını ayıran Breslin, Pavarotti’nin kaba, çocuksu ve takıntılı bir kişiliğe haiz bulunduğunu dile getiriyordu. Kösnü düşkünü ve görgüsüz olarak tanımladığı meşhur tenorün hovarda olmasından da dem vuran Breslin, şunları ifade ediyordu:
Pavarotti’nin iştahına düşkünlüğünü, bir haremi bulunduğunu ve ikinci eşi Nicoletta Mantovani için “Haremimin favorisi‘ yorumunu yaptığını dile getiren Breslin meşhur tenörün etrafındaki tüm bayanlara kur yaptığına da kitabında yer verdi.
Luciano Pavarotti, pankreasında çıkan kitle sebebiyle temmuz 2006‘da ameliyat oldu. 70 yaşlarında yakalandığı bu hastalıkla olan direnişini sürdüren tenör, 9 Ağustos 2007 itibariyle memleketi Modena kentinde hastaneye kaldırıldı. Hastane yetkilileri bir yıl ilkin pankreas kanseri sebebiyle ameliyat edilen meşhur tenörün, gözlem amacıyla hastaneye yatırıldığını belirtti.

İlk eşi Adua’dan üç, ikinci eşi Nicoletta Mantovani’dan bir olmak suretiyle 4 kızı olan Pavarotti, bununla birlikte bir torun sahibi.

Albümleri

Ti Adoro (2003)

Various: Pavarotti – Rom… (2002)

The Pavarotti Edition (W… (2001)

Pavarotti & Friends For … (1999)
The Three Great Tenors (1995)

Christmas Favorites From… (1995)

Luciano Pavarotti – My F… (1994)
Puccini: Tosca (Highlights) (1993)

Ti Amo: Puccini’s Greate… (1993)

Luciano Pavarotti In Con… (1992)

Pavarotti In Concert (1990)

The Three Tenors In Conc… (1990)

Puccini: Madama Butterfly (1987)

Luciano Pavarotti kimdir

    Ses Sanatçısı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Seher Dilovan kimdir

Seher Dilovan kimdir, Seher Dilovan, 4 Mart 1971 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. Aslen Tunceli Mazgirt’li ve alevi Kürt kökenlidir. Bir kız kardeşi vardır. Esas adı Dilovan Açıkgöz’dür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno