Ana Sayfa / cumhurbaşkanı / Mahmoud Ahmadinejad kimdir

Mahmoud Ahmadinejad kimdir

Mahmoud Ahmadinejad kimdir, Muhammed Hatemi‘nin arkasından İran İslam Cumhuriyeti‘nin 6. Cumhurbaşkanı olan İranlı devlet adamı.

Mahmoud Ahmadinejad, 1956 doğumlu İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı. ABD Birleşik Devletleri’ne ve Birleşmiş Milletler‘e karşı çekinmeden yönelttiği eleştirilerle malum Ahmadi-Nejad, Muhammed Hatemi‘nin 8 senelik vazife süresinin dolduğu 3 Ağustos 2005‘te İran’ın 6. Cumhurbaşkanı oldu.

sul bir ailede 28 Ekim 1956‘da, İran‘ın kuzeyindeki Semnan vilayetinde bulunan Gramsar kenti civarlarındaki Aradan (Tahran’ın 90 kilometre doğusunda) köyünde dünyaya geldi. Babası demirci ustası ve nalbanttı. O hemen hemen 1 yaşlarındayken, ailesi Tahran‘a göç ederek işçi mahallesinde ufak bir eve yerleşen Ahmadi-Nejad’ın, çocukluğu da burada geçti.

Mahmud Ahmadi-Nejad, 1976 senesinde İran’da düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarını, 400.000 kişinin arasından 132. olarak kazanmıştır. İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘nde (IUSD) inşaat mühendisliği eğitimi aldıktan sonrasında 1984 senesinde, aynı departmanda mastır icra eden Ahmadi-Nejad, 1987‘de ulaştırma mühendisliği alanında doktora yapmış oldu ve profesör olarak aynı üniversitenin mühendislik fakültesinde dersler verdi.

Mahmud Ahmadi-Nejad, İran-Irak Savaşı öncesinde İran Devrim Muhafızları‘na (Pasdaran) katıldı ve cenk esnasında Kerkük‘te gizli saklı operasyonlar yürüttü. İran Devrim Muhafızları 6. Ordusu başmühendisliği icra eden ve savaştan sonrasında Maku ve Hoy vilayetleri vali yardımcılığı ve valiliğine atanan Ahmadi-Nejad, 1993-1997 içinde Erdebil vilayetinin valiliğini yapmış oldu.

Cumhurbaşkanı seçilmeden ilkin, 3 Mayıs 2003‘te, ikinci Tahran İl Konseyi’nce Tahran Belediye Başkanlığı‘na atanan Ahmadi-Nejad, 28 Haziran 2005‘e kadar bu görevi yürüttü. Belediye başkanlığı süresince önceki başkanlarca açılmış kültür merkezlerine dini vurguyu ciddi bir oranda yerleştirdi, belediye ler kullanımı zorunluluğunu getirdi. Tahran meydanlarında İran-Irak Savaşı’nda ölenlerin anısının en canlı şekilde (bazı meydanlar açık mezarlıklara dönüştürülerek) yaşatılmasını önerdi. Yoksul kesime besin yardımı programları da icraatlarını tamamlayan bir unsur oldu. Belediye başkanlığı ile birlikte başkentin önde gelen gazetelerinden Hemşehri‘nin yöneticiliğini ele geçirdi ve gazeteyi siyasal programının odak noktalarından biri haline getiren Ahmadi-Nejad, gazete kadrosunda yer edinen İran basın dünyasının yükselen yıldızlarından hanım gazeteci Nafize Kuhnavard‘ı, Hatemi’ye rejimin kırmızı çizgileri ve yasa dışı danışma örgütleri hakkında uygunsuz bulmuş olduğu bir sual sordurulmuş olduğu için, Türkiye ve Azerbaycan adına casusluk yapmış olduğu sebebi öne sürülerek kovdu.

Siyasal güç zeminini, İran inşaat sektörünün lobi kuruluşu olarak görülen İslami İran İnşaatçılar İttifakı‘ndan (Abadgaran) almış olduğu kabul edilen Mahmud Ahmadi-Nejad, her nekadar ittifak, İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda iki aday içinde (Ahmadi-Nejad ve Muhammed Bager Galibaf) bölünse de ikinci turda kendi arkasında toplandı. Böylece, 1000 kadar adayın İran Anayasa Muhafızları Konseyi tarafınca elenmesinden sonrasında, ilk tura katılabilen 7 aday içinde en fazla oyu aldı (Ahmadi-Nejad ilk turda % 19.48 oranında oy almıştı) ve eski Cumhurbaşkanı Akbar Haşimi Rafsancani‘ye (Hatemi’den önceki) karşı ikinci turda teke tek yarışarak oyların %61.69‘unu elde etti. Muhalifleri seçime hile karıştığı ithamlarını dile getirmişlerse de ikinci tura İranlı seçmenlerin %59‘u katıldı.

Cumhurbaşkanı seçilmesinin arkasından ABD Birleşik Devletleri’yle mevcut ilişkilerde hiçbir açılım gösterilmemesi icap ettiğini net bir halde korumak için çaba sarfeden Mahmud Ahmadi-Nejad, Birleşmiş Milletler’e de onlarca defa suçlamalarda bulunmuş oldu ve açık bir üslupla beyan etti. Bazı ülkeler nükleer programlar geliştirirken İran’ın niçin geliştiremeyeceğini sorgulayan ve Birleşmiş Milletler’in 5 sürekli üyesinin bazı ayrıcalıkları olduğuna nazaran İslam dünyasının da aynı ayrıcalıkları niçin alamayacağını sık sık dile getiren İran Devlet Başkanı, cumhurbaşkanlığına seçildikten sonrasında bunu ‘yeni bir İslam devrimi’ olarak vasıflandırdı. Ek olarak bu devrimin yakında tüm dünyaya erişeceğini belirtti. İlk etapta bölge ülkeleri içinde (vizelerin kaldırılması yöntemiyle) gezi hürriyetini ve bağların kuvvetlendirilmesini korumak için çaba sarfeden Ahmadi-Nejad, İsrail’e ilişkin açıklamalarında kullandığı haritadan silme söylemiyle internasyonal toplumun tepkisi çekti.

Mahmud Ahmadi-Nejad, siyasal kariyerinin başlangıcından beri militan ortamlarda yer aldı. 1979 İran İslam Devrimi süreci içinde, üniversitesinin talebe temsilcilerinden biriydi ve bu sıfatla Ayetullah Humeyni ile birkaç kez görüştü. A.B.D. Tahran Büyükelçiliği’nin basılması ve elçilik mensuplarının rehin alınmasıyla başlamış olan İran Rehineler Krizi’nde etkin rol oynadığı, Avusturya’da Kürt muhalifleri öldürttüğü iddiaları ve Tahran Evin hapishanesinde siyasal suçluların idam edilmiş olduğu ile alakalı haberler yüzünden internasyonal kamuoyu tarafınca sıkça eleştirildi.

İslamcı ve popülist görüşleri korumak için çaba sarfeden bir dini tutucu olan Mahmud Ahmadi-Nejad’ın mütevazi yaşantı tarzının, iyi eğitim mazisi ile dürüst politikaları kaynaştırdığı imajının İran toplumunun gelir düzeyi düşük kısmının gözünde popülerlik kazanmasına yol açmış olduğu belirtilmektedir. Tahran borsasını ise kumarhane olarak adlandıran Mahmud Ahmadi-Nejad’ın, ‘yapılabilir ve yapabiliriz’ sloganı çevresinde oluşturulmuş ve bazı kesimlerce belirsizlikler ihtiva ettiği kabul edilen Cumhurbaşkanlığı programı ise; fakirlere yardım etmek, İslami değerlere daha çok tutunmak, özelleştirmeyi tamamen ortadan kaldırmak ve ülkenin petrol şeklinde servetlerini komünist tipi bir yaklaşım ile halka dağıtmak şeklinde hedefleri içeriyordu.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonrasında ilk icraatlarından biri yeni evli çiftlere iş ve konut edinebilmeleri için İran petrol gelirlerinden ayrılan 1.3 milyar Dolarlık bir fonun (İmam Rıza Aşk Fonu) yürürlüğe konulması olan ve oldukca rahat bir evde, yalnız öğretim üyesi maaşı ile geçinen Mahmud Ahmadi-Nejad, evli ve ikisi adam biri kız olmak suretiyle üç çocuk babası.

15 Haziran 2013‘te meydana getirilen cumhurbaşkanlığı seçimleri’nde adaylığını koyan Hasan Ruhani %52 oy oranıyla kazarak İran İslam Cumhuriyeti’nin 7. Cumhurbaşkanı seçildi. Ve 3 Ağustos 2013 tarihinde görevi teslim ederek kendini emekliye ayırdı.

Mahmoud Ahmadinejad kimdir

    Cumhurbaşkanı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Emile Lahoud kimdir

Emile Lahoud kimdir, Émile Jamil Lahoud, eski General, 1936 doğumlu ve 15 Ekim 1998‘den bu yana Lübnan Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı. Aynı zamanda profesyonel bir scuba dalgıcı ve yüzücü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno