Ana Sayfa / Biyografi / Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir

Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir

Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir, İstanbul Fatih’te Çarşamba semtindeki İsmail Ağa Camii merkez olmak suretiyle oluşturduğu, Nakşibendiliğin Halidiye koluna bağlı bir cemaat lideridir.

Mahmut Hocaefendi, vaazlarında Tanrı’ın rızasına uygun yaşamayı tavsiye ederken kendisini “bir tekkenin şeyhi” değil, daima “İsmailağa Camii İmam-Hatibi” olarak sundu.

Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 senesinde Trabzon ili Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde dünyaya gelmiştir. Daha 10 yaşlarında iken köyün imamlığını meydana getiren babası Ali Efendi ve anası Fatma Hanım’ın hocalığında hafızlığını tamamladı. Mehmet Rüştü Âşık Kutlu Hoca’dan talim dersleri aldı. Balaban köyünde, Hoca Abdülvehhab Efendi’den Arapça okudu. Devrin tanınmış hocalarından ve dersiamlarından Süleymaniye Medresesi mezunu Hacı Dursun Feyzi Itimat’den fıkıh, tefsir, hadis ilimleri okudu. 16 yaşlarında icazet aldı. İcazet aldıktan sonrasında kendi köyünde ders vermeye başladı. Askerlik çağına gelmeden talebelerine icazet verdi.

1951 senesinde Ramazan ayında Sivas’ın Divriği ilçesine vaiz olarak görevli gitti.

Mahmut Ustaosmanoğlu, 1945 senesinde 16 yaşlarında iken teyzesinin kızı Zehra Ustaosmanoğlu ile evliliğe ilk adımını attı. Ahmet Ustaosmanoğlu, Fatıma Ustaosmanoğlu, Abdullah Ustaosmanoğlu adlarında 3 evladı oldu.

Bandırma‘da başladığı askerliğini İstanbul Selimiye Kışlası’nda, sonrasında da 1954 senesinde Davutpaşa kışlasında askerlik vazifesine devam etti. İstanbul’da kalmış olduğu süre zarfında çarşı izinlerini İsmet Efendi Tekkesi’nde Ali Haydar Efendi’nin yanında geçirdi. Askerlikten sonrasında Of’a döndü. Memleketine ulaştıktan sonra şeyhi Ali Haydar Efendi onu İstanbul’a İsmailağa Camii’ne çağrı etti. 1954 senesinde İsmet Efendi Tekkesi ile aynı sokaktaki İsmailağa camisinde imamlığa başladı. 1960 senesinde Ali Haydar Efendi vefat edince onun görevlerini devraldı. 1996 senesinde aynı camiden emekli oldu.

Emekliliği sonrasında İsmailağa Camii’nde yakarma eden topluluklara içsel önderlik yapmayı sürdürdü.

Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi, 1997 yılına kadar her yıl bazı öğrencileri ile İstanbul’dan başlamış olan İç Anadolu vilayetleri ile devam eden geziler düzenlemiştir. Gittiği yerlerdeki camilerde verdiği vaazlarında, cemaati okumaya, Kuran‘ı yaşamaya ve milletimizi var eden değerlere bağlı kalmaya çağırmıştır. Hocaefendi, bu gezilerine “Tanrı’ın rızasına uygun yaşama daveti” adını vermiştir. Sohbetlerinde tarikattan ziyade İslam’a ve Kuran’da emredilen helaller ve haramlara vurgu meydana getiren Mahmud Hocaefendi, derslerinde devamlı ümmet bilincine vurgu yapmakta, cemaatler arası dayanışmaya fazlaca ehemmiyet vermektedir.

Ahmet Mahmut Meşhur (Cübbeli Ahmet Hoca) İsmailağa cemaatin tanınmış hocalarındandır.

Kitapları :
– Ruhu`l-Furkan Tefsiri (Hemen hemen 18. cildi yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir) (Açıklamalı Kur’an tefsiri)[11] – Sohbetler (6 Cilt) (Kendi yapmış olduğu sohbetler)
– Risale-i Kudsiyye (2 Cilt) (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah’ın eserinin çeviri ve izahı)
– Umre Sohbetleri
– Fatiha Tefsiri
– Âyete’l Kürsî ve Amene’r-Rasûlü Tefsiri
– Kur’an-ı Kerim’in Faziletleri ve Okuma Âdabı
– Efendi Babam Buyurdu ki
– Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi
– Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi
– Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri
– İrşadül Müridin
– Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar
– Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Rahatlık İkliminde İrşad Umresi 2011
– Internasyonal İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni
– Tembihat
– Mektubatı Mahmudiyye
– Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir

    Din Adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno