Ana Sayfa / avukat / Marine Le Pen kimdir

Marine Le Pen kimdir

Marine Le Pen kimdir, 16 Ocak 2011 tarihinden beri Ulusal Cephe Partisi’nin (Ulusal Cephe) lideridir.

Marine Le Pen, 5 Ağustos 1968 tarihinde Neuilly-sur-Seine, Fransa‘da dünyaya gelmiştir. Tam adı Marion Anne Perrine Le Pen’dir. Anası Pierrette Lalanne, babası Ulusal Cephe Partisi’nin onursal lideri Jean-Marie Le Pen‘dir. İki ablası vardır. Ebeveyni 1987 senesinde boşandı. Evi terk eden annesinin sesini tekrar sadece 15 yıl sonrasında duyabildi. Paris‘te Paris-II-Assas Üniversitesi Hukuk fakültesinden 1991 senesinde mezun oldu. 1992 senesinde aynı üniversitede Ceza Hukuku branşında yüksek lisansını tamamladı.

1976 senesinde iki ablasıyla birlikte esine yönelik suiskastten kılpayı kurtuldu.

Marine Le Pen, 1992-1998 yılları aralığında Paris‘te özgür avukatlık yapmış oldu. Marine Le Pen, Hukuk Fakültesi’ni bitirip avukatlık yemininden bir yıl sonrasında politikaya atılmaya ve babasının çizgisinde gitmeye karar verdi. 1993 yılındaki mahalli seçimlerde Ulusal Cephe’ye ilk adımını attı. 1998 – 2003 yıllarında Ulusal Cephe‘nin Hukuk Dairesi Başkanı olarak çalıştı.

Marine Le Pen, 2004 senesinde milletvekili olarak seçildi ve Avrupa Parlamentosunda Fransız Üyesi olarak vazife yapmış oldu.

16 Ocak 2011 tarihinde Ulusal Cephe Partisi‘nin Başkanı seçildi ve görevi Babası Jean-Marie Le Pen’den devraldı.

Marine Le Pen, işe Ulusal Cephe Partisi’nin “ırkçı değil tutucu ve milliyetçi bir kitle partisi” olduğu imajını vererek baa geçmiş olduğu partisini “şeytani olmaktan çıkarma/ dediabolisation” politikasıyla bu iddiasını hayata geçirmeyi başardı. Tüm bu tarz şeyleri AB’nin içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz ve ülke içindeki siyasal konjonktür sebebiyle merkez partilerden kopan halkın nabzını oldukca iyi tutup semboller üstüne oynayarak başardı. Son seçimlerde en oldukca gençler ve işçilerden oy aldı. Solun geleneksel seçmeni olan işçilerin yüzde 48’i Ulusal Cephe Partisi’ne oy verdi. Ulusal Cephe Partisi, gençlerin de en oldukca oy verdiği parti oldu.

Fransa’daki işsizliğin sebebinin ülkeye akın eden göçmenler bulunduğunu söyleyerek işsizlerin, kriz altında ezilen işçilerin, işi olmayan taşra gençliğinin ilgisini çekmeyi başardı. Yabancıların oy kullanmasına, Türkiye’nin AB üyeliğine, eşcinsellerin evlat edinmesine, yabancıların toplumsal yardım almasına ve oy kullanmasına karşı çıktı. Ulusal para birimini, ‘Made in France’i, sınırların kapatılmasını, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmesini, ölüm cezalarını destekledi.

Marine Le Pen, iki kere evlenip boşandı. 3 evladı vardır. 2009 yılından beri Ulusal Cephe Partisi Genel Başkan Yardımcısı Louis Alliot ile beraber yaşamaktadır.

Birliktelikleri :
1.eşi: 1995 senesinde Franck Chauffroy ile evliliğe ilk adımını attı. 2000 senesinde boşandı. Jehanne, Louis, ve Mathilde adlarında üç evladı vardır.
2.eşi: 2002 senesinde Eric Lorio ile evliliğe ilk adımını attı. 2006 senesinde boşandı.
3.eşi: 2009 yılından itibaren Ulusal Cephe Partisi Genel Başkan Yardımcısı Louis Alliot ile beraber yaşamaktadır.

2012 yılındaki Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuş sadece seçimleri François Hollande kazanarak cumhurbaşkanı olmuştur.

2017 senesinde yapılacak Fransa‘daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuştur. 23 Nisan 2017 günü meydana getirilen İlk tur sonucunda Emmanuel Macron ile ikinci tura kalmıştır.

Marine Le Pen kimdir

    Avukat, Siyasetçi

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Musa Çam kimdir

Musa Çam kimdir, 24.,25.ve 26. dönem CHP İzmir milletvekilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno