Ana Sayfa / Sinema Oyuncusu / Marlon Brando kimdir

Marlon Brando kimdir

Marlon Brando kimdir, 1924 Doğumlu meşhur ABD‘lı oyuncu. Hollywood‘a method oyunculuğunu tanıtmış ve yarattığı asi genç ekolü ile dönemine damgasını vurmuştur. Gençliğinde olmasıyla birlikte olgunluk döneminde de başarı göstermiş rollere imza atmıştır. Bunlardan en oldukça yankı uyandıranı “Godfather” filmindeki Don Vito Corleone karakteridir. 8 kere Oscar‘a aday olan meşhur oyuncu iki kez “En İyi Adam Oyuncu Oscarı“nı almaya hak kazanmıştır.

3 Nisan1924 senesinde Omaha, Nebraska‘da dünyaya geldi. 1935 senesinde anası ile babasının ayrılmasından dolayı anası ve üç kardeşi ile Santa Ana, Kaliforniya‘ya yerleşti. İki yıl sonrasında anası ile babasının birleşmesi ile Illinois’e taşındılar. Alman asıllı olan oyuncunun anası ve kız kardeşi de oyunculuk ile ilgileniyordu. Brando’nun sahneye ilgisi buradan gelmekteydi.

Marlon Brando’nun hareketli bir çocukluk süreci oldu. Bir yıl kadar Libertyville Lisesi’nde okuduktan sonrasında 16 yaşlarındayken Minnesota’daki Shattuck Askeri Okulu’na gönderildi. Buradaki katı kurallara karşı gelmiş olarak okuldan izinsiz kaçtığı için cezanlandırıldı ve okula devam etmeme sonucu aldı. Bir süre babasının yanında çalıştıktan sonrasında babasının karşı gelmesine karşın New York‘da yaşayan kız kardeşininin yanına gitti. Buradaki Toplumsal Araştırma Enstitüsü’ndeki Erwin Piscator yönetimindeki drama workshoplarına katıldı. Moskova Sanat Tiyatrosu’nda Stanislavski ile çalışmış olan Stella Adler‘ın talebesi oldu. Stanislavski methodunu öğrenerek bununla çalışmaya başladı. Kullandığı bu method, oyuncunun duygusal olarak kendini rolle bütünleştirmesiydi. Uzun bir hazırlanma süresi gerektirebilen bu sistemde, oyuncu gerektiğinde karaktere yakınlaşabilmek için onun şeklinde yaşamaya başlayabilirdi.

Kullandığı method oyunculuk Sayville Tiyatrosu‘nda kast haricinde kalmasına niçin olmuştu sadece kısa süre sonrasında ortaya çıkarıldı. 1944 senesinde Gerhart Hauptman‘nın “Hannele” adlı oyununda rol aldı. Arkasından Broadway‘de “I Remember Mama” adlı oyunda çıkışını yapmış oldu. Eleştirmenler Broadway’in ümit vadeden genç kabiliyeti olarak adlandırdılar. Maxwell Anderson‘un “Truckline Café“, George Bernard Shaw‘ın “Candida“, Ben Hecht‘in “A Flag Is Born” adlı oyunlarında oynadı. 1950 senesinde “The Men” adlı filmimizde canlandıracağı rol için, bir ay hastanede kalmış olarak gazilerle birlikte tekerlekli sandalyede dolaşarak hazırlandı. 2. Dünya Savaşı‘nı mevzu alan bu filmden etkilenerek köktencilik Yahudi hareketlerine destek verdi. 1951 senesinde Tennessee Williams‘ın yazdığı Elia Kazan‘nın yönetmenliğini yapmış olduğu “A Streetcar Named Desire” adlı filmimizde canlandırdığı asi genç “Stanley Kowalski” rolüyle büyük başarı kazanmıştır.

Arkasından John Steinbeck‘in kitabından senaryolaştırılan, Elia Kazan’nın yönetmenliğini yapmış olduğu “Viva Zapata!” adlı filmimizde Anthony Quinn ile beraber rol aldı. Bu filmdeki başarısı ile 1952‘de Cannes Film Festivali‘nde “En İyi Erkek oyuncu” ve İngiliz Flm Akademisi‘nden ise “En İyi Yabancı Erkek oyuncu” dallarında ödül aldı. 1953 senesinde Joseph Mankiewicz filmi “Jul Sezar“da Marcus Antonius rolünü üstlenen oynadı. Bu üç filme üst üste üç kez “En İyi Adam OyuncuOscar‘ına aday oldu fakat kazanamadı. 1954 senesinde ise adının efsaneler arasına yazdırdığı “On The Waterfront” adlı filmimizde rol aldı. Elia Kazan’nın yönettiği filmimizde “Terry Malloy” karakteriyle özleştirildi. Bu filmdeki rolüyle 1955 yılıda “En İyi Adam Oyuncu” Oscar’ını kazanmıştır. Birçok oyuncuya örnek olacak bir oyunculuk performansı sergiliyordu. “Rebel Without A Cause” adlı filmimizde James Dean, Brando’nun karakterlerinden esinlenerek oynadığını belirtmişti. Yeni bir ekolün yaratıcısı oldu.

1955 senesinde kendi yapım şirketini kurdu. 1961 senesinde “One-Eyed Jack” adlı filmimizde Stanley Kubrick ile beraber çalıştı. Sadece anlaşmazlıklar sonucu Kubrick filmi yarım bırakınca filmin devamını kendisi yönetti ve tek yönetmenlik emek harcaması bu film oldu. 1966 senesinde Charlie Chaplin‘nin yönettiği “A Countess From Hong Kong“da yer aldı. Oyunculuk kariyerinde yer almış olduğu tek güldürü bu film oldu. Arkasından 1967 senesinde “Reflection in A Golden Eye“, 1969 senesinde da “Burn!” adlı filmlerde rol aldı.

1972 senesinde “The Godfather” adlı filmimizde unutulmaz Don Vito Corleone karakterini canlandırdı. İkinci Oscar’ını bu filmdeki oyunculuğu ile aldı. Sadece Amerikan yönetinimin Kızılderililere yaptıklarını protesto etmek amacıyla törene katılmadı ve yerine genç bir Kızılderili kızı gönderdi. 1973 Bernardo Bertolucci‘nin “Last Tango in Paris” adlı filmimizde oynadı. Arkasından 1979‘da Francis Ford Coppola‘nın yönetmenliğini yapmış olduğu “Apocalypse Now” ve 1978‘de “Superman” adlı filmlerde rol aldı.

Uzun bir süre ara verdikten sonrasında 1995 senesinde Johnny Depp ve Faye Dunaway ile beraber “Don Juan DeMarco” adlı filmimizde rol aldı. Bu filmimizde almış olduğu aşırı kilolarla dikkat çekti. 1994 senesinde “Songs My Mother Taught Me” adlı otobiyografik kitabını yayımladı. 2001 senesinde ise “The Score” adlı filmimizde Robert De Niro ve Edward Norton ile beraber yer aldı.
Yaşamı süresince aileyle ilgili problemler yaşadı. Anası bir alkolikti, kızı 1995’te intihar etti ve oğlu kız kardeşinin sevgilisini öldürmekten cinayetle yargılandı. 1 Temmuz2004‘de Los Angeles‘taki bir hastanede akciğer yetmezliğinden öldü.

Marlon Brando kimdir

Beyaz perde

    Oyuncusu

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oscar Isaac kimdir

Oscar Isaac kimdir, 2013 yılıda “Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle” filmindeki rolü ile tanındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno