Ana Sayfa / başbakan / Matteo Renzi kimdir

Matteo Renzi kimdir

Matteo Renzi kimdir, Matteo Renzi, 1946’da İtalya Cumhuriyeti’nin ilanından bu yana kurulan 63. Hükümette Başbakan oldu. 56. İtalya Başbakanıdır.

Matteo Renzi, 11 Ocak 1975 tarihinde İtalya, Florensa‘da dünyaya gelmiştir. Okul yıllarında politikayla ilgilenmeye başladı. Matteo Renzi 19 yaşlarındayken İtalya’nın Çarkıfelek yarışmasında yarışarak 48 milyon liret (25 bin euro) kazanmıştır.

Floransa Üniversitesi Hukuk fakültesinden mezun olan Renzi, danışmanıyla kavga etmiş olduğu için tezinden tam puan yerine bir tamamlanmamış puan alarak okulu tamamlamış oldu.

2004-2009 yılları aralığında Demokrat Parti Floransa İl Başkanı oldu.

2009-2014 yılları aralığında Floransa Belediye Başkanlığı yapmış oldu. 2013 yırti (PD) Genel Sekreteri görevini yapmaktaydı.

13 Şubat 2014 tarihinde meydana getirilen kendi partisinin toplantısında Demokratik Parti (PD) lideri Enrico Letta‘nın liderlik etmiş olduğu hükümeti eleştirerek görevi bırakmasını istedi. Başbakan Enrico Letta‘da yönetimin almış olduğu bu karara uyarak 14 Şubat’ta çekilme etti.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafınca 17 Şubat 2014 tarihinde bir hükümet oluşturmak ile Matteo Renzi göreve getirildi. 21 Şubat 2014 tarihinde kurduğu hükümet güvenoyu aldı ve 22 Şubat 2014 tarihinde yemin ederek İtalya’nın 56. Başbakanı olarak göreve başladı.

Matteo Renzi hemen hemen milletvekili değilken Parlamento dışından gelmiş olarak politika sahnesinde yerini aldı.

Sarsılmaz bir ideolojiyle değil pragmatist hareket eden bir politikacı portresi çizen Renzi, bu yönüyle eski Britanya Başbakanı Tony Blair‘e de benzetiliyor. İtalyan merkez-sağının sembolü olan Silvio Berlusconi‘yle de kıyaslanıyor.

Matteo Renzi, Şehir içi ulaşımda ya yalnız bisiklet kullanıyor ya yanına asla “güvenlik” almadan tabana kuvvet yürüyor. Sürekli trenle gezi etmeyi yeğliyor. Son moda deri ceketleri ve blucin pantolonlarıyla öne çıkan “Renzi stilinde”; yanar döner ışıklarla trafiği nüzul eden resmi otomobil geçitlerine yer yok.

Matteo Renzi, öğretmen Agnese Landini ile evlidir. Francesco, Emanuele, Ester adlarında iki oğlu ve bir kızı vardır.

Matteo Renzi kimdir

    • Başbakan, Politikacı,

Politika

    adamı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Süleyman Demirel kimdir

Süleyman Demirel kimdir, Türkiye Cumhuriyeti’nin eski Başbakanı ve Cumhurbaşkanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno