Ana Sayfa / Biyografi / Mehmet Görmez kimdir

Mehmet Görmez kimdir

Mehmet Görmez kimdir, 2010 yılından itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı görevini yürüten ilahiyatçı. 17. Diyanet İşleri Başkanıdır.

Mehmet Görmez, 1959 senesinde Gaziantep‘in Nizip ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu Nizip’te okudu, ortaokul ve liseyi Gaziantep İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1983 senesinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek tahsile başladı. Bir taraftan yüksek öğrenimini sürdürürken, öteki taraftan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak ilkin Kırıkkale‘de Kur’an kursu öğreticiliği, peşinden Ankara‘nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulunmuş oldu.

1987 senesinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Branşında yüksek lisans halletmeye başladı. 1988 senesinde bir yıl süreyle Ulusal Eğitim Bakanlığının tahsis etmiş olduğu bursla Kahire Üniversitesinde araştırma ve araştırmalarda bulunmuş oldu. 1990 senesinde “Musa Carullah Bigiyef, Yaşamı, Fikirleri ve eserleri” adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına başladı. 1994 senesinde “Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Problemi” adlı teziyle doktorasını tamamlamış oldu. Ek olarak doktora emek vermesi, 1995 senesinde Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.

1995-1997 yıllarında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi. Öteki taraftan Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında vazife aldı. 1997-1998 yıllarında araştırma ve araştırmalar yapmak suretiyle İngiltere‘de bulunmuş oldu. 1998 senesinde destek doçent, 1999 senesinde doçent, 2006 senesinde da profesör oldu. 2001-2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi iken 13 Ağustos 2003 tarihinden itibaren Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Mehmet Görmez, 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı.

Diyanet İşleri Başkanı olarak 7 senedir vazife meydana getiren Prof. Dr. Ali Bardakoğlu‘nun yerine 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak hükümet tarafınca atandı.

Yayınlanmış birçok eseri bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hatice Kübra Görmez ile evli ve üç çocuk babası olup Arapça ve İngilizce bilmektedir.

28 Kasım 2014 tarihinde Türkiye’ye gelen Katolik aleminin ruhani lideri bununla beraber Vatikan Devlet Başkanı Papa I. Franciscus İlk ziyaretini Anıtkabir‘e yaptıktan sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ve Diyanet İşleri Başkanlığını da ziyaret ederek Başkan Mehmet Görmez ile görüştü.

Yayınlanmış Eserleri :

2006 – Sünnet ve Hadisin Güncel Kıymeti, Kitâbiyât Yayınları, Ankara.

2006 – Gazzâli’de Sünnet Hadis ve Yorum, Kitâbiyât Yayınları, Ankara.

1997 – Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Problemi,Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, Ankara I. Baskı 1997, II. Baskı 2000.

1994 – Musa Carullah Bigiyef, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, Ankara.

Mehmet Görmez kimdir

    Din Adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno