Mehveş Emeç kimdir, Piyanist, pedagog, eğitimci

Mehveş Emeç, 29 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Mehmet isminde bir kardeşi vardır. Gazeteci Çetin Emeç‘in kız evladıdır. Piyano çalmaya 4 yaşlarındayken piyanist olan anası Bilge Emeç ile başladı. 1968 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarına girdi ve Ferdi Ştatzer‘in talebesi oldu. İlk orkestra konserini 9 yaşlarında, ilk resitalini bir sonraki yıl verdi. Konservatuarı sınıflar atlayarak 14 yaşlarında tamamladı.

1974 senesinde okumaya başladığı İstanbul’un Karaköy semtinde bulunan bir hususi yabancı lise olan Sankt Georg Avusturya Lisesinden 1980 senesinde mezun oldu.

Kazanılmış olduğu bursla 1980 senesinde başladığı Avusturya Salzburg’taki “Hochschule für Musik und Darstellende Kunst-Mozarteum” Üniversitesi’nden (Mozarteum Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Konser Piyanistliği ve Müzik Öğretmenliği bölümünden) 1988 senesinde mezun oldu. yıl, Fransa‘daki Ravel Akademisineyi temsilen katılmış olduğu yarışmada “En iyi Ravel yorumcusu” seçildi. Aynı okulda “Trill-Glissando-Pedal tekniklerinin dönemsel farklılıklarının örneklerle incelenmesi üstüne” Yüksek Lisans yapmış oldu. Ve peşinden doktorasını da verdi. Marmara Üniversitesinde 2004 senesinde Doçent, 2014 senesinde da Profesör oldu. Mehveş Emeç, Mozarteum Üniversitesi’nde başladığı Pedagojik çalışmalarını, ilerleyen yıllarda Orff Schulwerk Pedagojisi alanında yoğunlaştırarak, yurtiçi ve yurtdışında kıymetli eğitimcilerle “Çocuklarda Temel Müzik ve Hareket Eğitimi” üstüne emek harcamalar yaparak sürdürdü.
Mehveş Emeç, 1990 senesinde meşhur piyanistlerin hocası olarak malum Maria Curcio’dan almış olduğu çağrı üstüne Avusturya‘dan Londra‘ya taşındı. 1990-2000 yılları aralığında, Londra’da Curcio’nun asistanı olarak, dünyanın dört bir yanından gelen piyanistlere hocalık yapmış oldu.

1988-2004 yılları aralığında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın “Solist Sanatçısı” olarak vazife yapmış oldu.

2004 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. öğretim üyesi olarak vazife yapmış oldu.

1998 senesinde Kültür Bakanlığı tarafınca Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir.

Piyanist Mehveş Emeç, 1998 senesinde Kurtuluş Muhtar ile beraber oldu.

Mehveş Emeç, 5 Temmuz 2000 tarihinde Özalp Birol ile evliliğe ilk adımını attı. Selin (d.12 Haziran 2002) isminde bir kızı vardır.

Babası Çetin Emeç, 7 Mart 1990‘da işine gitmek suretiyle İstanbul Suadiye’deki evinden çıkmış olduğu sırada şoförü Sinan Ercan’la beraber öldürüldü.

Ödülleri :
1983 – Bösendorfer Wien – Bösendorfer Ödülü
1988 – L Academie Maurice Ravel – Internasyonal Ravel Ödülü
1991 – Jaycees Foundation U.S.A. – Kültürel Başarı Ödülü
1988 – Oriflame – Türkiyenin En Başarıya ulaşmış Hanımefendileri
1998 – T.C. Kültür Bakanlığı – Devlet Sanatçısı
2011 – Internasyonal Altın Çınar Ödülleri – Müzik Onur Ödülü
1995 – Kültür Bakanlığı – Takdirname

Üye olduğu Dernek ve Kuruluşlar :
– Orff Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Türkiye
– Orff-Schulwerk Forum Salzburg
– Internasyonal Chopin Merkezi
– Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG)
– Avusturya Liseliler Derneği (ALD)

Mehveş Emeç kimdir

    Akademisyen, Piyanist

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE