Ana Sayfa / dizi oyuncusu / Meltem Cumbul kimdir

Meltem Cumbul kimdir

Meltem Cumbul kimdir, Beyazperde ve dizi oyuncusu, müzisyen. Altın Portakal En İyi Hanım Oyuncu ödülü sahibi kadın oyuncu, Gegen Die Wand(Duvara Karşı) ve Gönül Yarası(Lovelorn) şeklinde internasyonal arenada oldukça başarı göstermiş olan filmlerde rol aldı. TV kariyeri
Ömer Karacan‘ın teklifiyle başlamış olan Cumbul hem de Karacan’ın sahibi olduğu plak şirketi NR1‘de bir single emek vermesi yapmıştır. Stirling/English/Manikiza bestesi “Where Are You” adlı hitin Türkçe versiyonu olan “Seninleyim”i seslendiren Cumbul, The Lost dizisinin oyuncularından Marc Senter ile evlilik hazırlığında bulunduğunu açıklamıştır. 17 Ekim 2007 günü Amerikalı Oyuncu Marc Senter’dan Ayrıldığını Deklare etti. Müstakbel eşini oyuncu Lindsay Lohan‘a kaptıran Cumbul, bu yüzden üç senedir yaşamış olduğu Los Angelas‘tan ayrılıp İstanbul’a döndü.

5 Kasım 1969’da İzmir‘de dünyaya geldi. Bankacılıktan emekli olan babası Sedat Cumbul Konya Akşehir’li, anası İzmirlidir. 1992 senesinde vefat eden bir abisi ile Funda ve Yonca isminde ablaları vardır. İzmir Hususi Yusuf Rıza İlkokulunu bitirdikten sonrasında, Meltem Cumbul 13 yaşlarındayken İzmir’den İstanbul’a taşınmışlar.

1987 senesinde Hususi Ata Lisesi‘nden mezun olduktan sonrasında, Mimar Sinan Üniversitesi‘nin Tiyatro kısmına kayıt yaptırdı. 1991 yılındaki mezuniyetinin peşinden ustalaşmış anlamdaki ilk iş deneyimi için Londra‘ya gitti. Londra’daki Şekspir Tiyatro Kumpanyası’nda deneyim kazanmıştır.

Ömer Karacan’ın keşfettiği Cumbul, gönlü tiyatroda olmasına karşın Karacan’ın yapımcısı olduğu Genç Çizgi adlı programı sundu. O dönemde TRT için Radyotek adlı bir program da hazırlayan Cumbul 1993 senesinde Londra’dan Türkiye’ye döndü ve Aşağı Yukarı adlı yarışmayı sunmaya başladı.

1994 senesinde gene bir TV projesi olan “Nerden Başlasak Iyi mi Anlatsak?” adlı talkshow’u sunan Cumbul, programda meşhur isimlerle söyleşi ediyor ve starların taklitlerini yapıyordu. TV seyircisi tarafınca büyük ilgiyle karşılanan programdan sonrasında
Marguerite Duras‘ın Ayrılık Müziği‘nde başrolde oynadı. Tiyatro projelerine o dönemde ağırlık veren oyuncu hem de Arnold Wesker‘in “Dört Mevsim” adlı oyununu da sahneye koydu ve yönetmenliğini yapmış oldu.

Alp Buğdaycı‘nın başrolde oynadığı “Bir Güz Hikayesi” filmiyle ilk beyazperde tecrübesini yaşayan oyuncu ondan sonra
Düzmece Dünyalar” adlı TV dizisinde oynadı.

1995‘te Böcek ve Bay E filmlerinde küçük rollerde göründükten sonrasında, yönetmenliğini Sulh Pirhasan‘ın yapmış olduğu ve internasyonal adlardan oluşan oyuncu ekibiyle dikkat çeken ödüllü film Usta Beni Öldürsene‘de performansıyla adından söz ettirdi.

1997‘de TV’deki başarı göstermiş projelerine bir yenisini daha ekledi: Meltem Cumbul Show.

Karışık Pizza, Duruşma, Propaganda, Geboren in Absurdistan şeklinde filmlerde başrolde onayan Cumbul, 90’lı seneler süresince TV, beyazperde ve tiyatro çalışmalarıyla yükselişe geçmişti. 1999‘da rating rekorları kıran ve Türk tv tarihinde en oldukca başarı kazanan dizilerden kabul edilen uzun soluklu TV dizisi Yılan Hikâyesi‘ndeki rolüyle hafızlara kazındıktan sonrasında, Maruf (2001) “Biz Size Aşık Olduk” (2002) “Beşik Kertmesi” (2002), “Gurbet Bayanı” (2003) şeklinde iddiasız yapımlarda kamera önüne geçti. Mucizeler Komedisi müzikalinde, Şener Şen‘le beraber rol aldı.

Cumbul 2000 senesinde bir West End ve Broadway showu olan Smokey Joe’s Cafe müzikalinin Türkiye ayağında başroldeydi.

Meltem Cumbul ilk ödülüne Ziya Öztan‘ın yönetmenliğini yapmış olduğu Abdülhamit Düşerken filmimizde gösterdiği başarı göstermiş oyunculuğuyla kavuştu. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Hanım Oyuncu ödülünün sahibi olan Cumbul, Berlin Altın Ayı ödülünü kazanan dünya sinemasının mühim filmlerinden kabul edilen Fatih Akın imzalı Gegen Die Wand (Duvara Karşı)’da destek hanım oyuncu rolündeydi

2004‘te Türkiye’de meydana getirilen Eurovizyon Şarkı Yarışması‘nın sunuculuğunu Korhan Abay ile beraber gerçekleştirmiş oldu.
Aynı yıl mimar Çağlayan Tuğal‘la evliliğe ilk adımını attı sadece bir yıl sonrasında Tuğal’dan boşandı.

2005‘te usta oyuncu Şener Şen ve Timuçin Esen‘le beraber Gönül Yarası’nda başrolleri paylaşan Cumbul, filmdeki başarı göstermiş performansıyla adından uzun süre bahsettirdi. Film ABD‘da ve Avrupa‘nın birçok ülkesinde gösterime girdi.

Cumbul 26. İstanbul Film Festivali’nin uluslar arası jürisinde Jane Champion, Jan Chapman şeklinde mühim isimlerle beraber jüri üyeliği yapmış oldu ve California‘daki Palm Springs Uluslarararası Film Festivali‘nin galasına davetli olarak katıldı.

2005’in sonunda oyunculuk mevzusunda eğitim alıp kendini geliştirmek için Los Angeles‘a giden Cumbul The Lost adlı dizinin meşhur oyuncusu Marc Senter ile büyük aşk yaşamaya başladı.

Meltem Cumbul halen Los Angeles’ta sinemayla ilgili projeler mevzusunda çalışmakta ve nikah masasına Marc Senter ile beraber oturma hazırlıkları yapmaktadır.

Gökçe Albayrak Tarafınca Meltem Cumbul’la Meydana getirilen Röportaj

* Los Angeles’a iyice yerleştiniz. Orada neler yapıyorsunuz?

İki proje üstüne çalışıyorum. Birincisi; 11 Eylül’den sonrasında ABD’nın Müslümanlara karşı önyargısını mevzu alıyor. ABD oldukca demoktarik bir ülke olduğundan, ‘İkiz Kuleler’e meydana getirilen saldırıdan sonrasında boş yere mağdur olan insanları, Amerikalılar’la beraber anlatmak isterim.

* İkinci projenizin mevzusu ne?

Çocukluğumdan beri hem korktuğum, hem de izlemeye doyamadığım vampir hikayeleri… Ölümsüzlüğün hüznünü yaşayan vampirlerin öyküleri bana oldukca acıklı gelir. Bu projenin de bir senedir üstünde çalışıyoruz. İrlanda-ABD ve Türkiye ortak yapımı olacak.

* Ne vakit başlayacaksınız?

Her şey iyi ve tam istediğimiz şeklinde olsun diye uğraşıyoruz. Sanıyorum bu yıl içinde start alacağız. Biri ABD’da diğeri ise İrlanda’da çekilecek. Ben hem de bu iki bağımsız filmin de kreatif prodüktörü olacağım. Şu demek oluyor ki kendime proje yarattırmış oluyorum!

* Hollywood Meltem Cumbul adını yeterince tanıdı mı?

Sanayi tarafınca evet fakat halk tarafınca tanınmıyorum. Halkın tanıması için benim orada film yapmam lazım. Amerikalılar alt yazılı filmlerden oldukca sıkılıyor. Avrupa sinemasını bile zor takip ediyorlar.

* Yeni projelerinizin size fazlaca katkısı olacak o vakit…

Bu işe baş koymak lazım. Bu işe baş koyup, vakit verip, kafanı kullanıp, doğru insanlarla çalışmak gerekiyor. Benim şansım; ödül almış olmam. Dolayısıyla birçok insan bana ulaşabildi. Ek olarak oldukca iyi iki erkek oyuncu koçuyla çalışıyorum; Suzan Berg ve Eric Moris. Onların çevresi ve bana tanıştırdıkları insanoğlu oldukca kıymetli. Adam dostum Marc Senter da bu işlerin içinde olduğundan bana tavsiyeler getirebiliyor.

* Kendinizi bir an ilkin Hollywood’a gösterme çabanız var mı?

Öyleki bir derdim yok. Oldukça senaryo geliyor bana fakat ben hiçbirini kabul etmedim. İyi şeyler değildi, içime sinmedi. Burada iyi mi seçim yapıyorsam orada da aynısını uyguladım.

* Türkiye Los Angeles’dan bakınca iyi mi görünüyor?

Yurtdışında olduğun vakit, Türkiye ile daha çok ilgilenmeye başladım. Daha oldukca köşe yazarı okuyup, daha oldukca haber takip edebiliyorum. Herkesi oldukca daha iyi tanıyorum artık. Dışarıda olduğum için daha objektif bakabiliyorum. Kimi zaman oldukca ümitli kimi zaman de oldukca umutsuz oluyorum…

* Umutsuzluğa fikir ‘İyi ki buradayım’ diyor musunuz?

Hiçbir vakit o şekilde düşünmedim. Orada mutluyum fakat İstanbul’a geldiğim vakit da mutlu oluyorum. Sözgelişi, Hrant Dink’in öldürülmesi beni oldukca yıktı. Ben orada Ermenilerle yaşıyorum; bankacım Ermeni. Yüzüne bakamadım! Ben ABD’da kendi bankacıma ortalama 1 ay gidemedim. O benimle o denli hususi ilgileniyor ki; sanki bunu ben yapmışım şeklinde hissettim! Ve bu yüzden bir ay sonrasında gittiğimde ondan özür diledim.

* Dink suikasti ABD’deki Ermenileri iyi mi etkiledi?

Oradaki Ermeniler, doğal ki yara aldıkları için sana karşı fena davranıyorlar. Fakat ben empati kurmaya çalışıyorum. Dolayısıyla bu anlamda ilişkileri kuvvetlendirmek benim orada yaptığım ve yapacağım şeyler.

* Kültür elçisi şeklindesiniz kısaca…

Oldukça doğru. Üzücü şeyler olunca üzülüyorum fakat Orhan Pamuk Nobel kazanılmış olduğu vakit arkadaşlarıma kitaplarını armağan alıyorum.

* En oldukca neyi özlüyorsunuz?

Ailemi, dostlarımı ve İstanbul’u.

* Peki dönmeyecek misiniz?

Hayır o şekilde bir şey yok. İyi projeler olursa Türkiye’de dizi de film de yapmak isterim.

* Los Angeles sizi yalnız beyazperde sektörüyle değil aşkla da buluşturdu. Adam dostunuz Marc Senter’la iyi mi tanıştınız?

Sınıfta tanıştık. Marc, erkek oyuncu koçum Eric Moris’in 5 senelik talebesi. Derse girdiğim an beni kafaya koymuş aslına bakarsak. Sahne üstünden aşk ilanları yapıyordu. Romeo ve Juliet tiradını bana ithaf ediyordu. Fakat benden 10 yaş minik olması beni durdurdu. Daha ilkin asla kendimden bu kadar minik biriyle ilişki yaşamamıştım. O yüzden uzun süre direndim. Marc sabırla bekledi ve ben doğal sonunda çöktüm! Şimdi ben oldukca kıymetli bir şey yaşıyorum ve bu anlamda ‘iyi ki yaş önyargımdan kurtulmuşum’ diyorum.

*Marc’ın Türkiye ve Türk kızları hakkında daha ilkin bilgisi var mıydı?

Anası 16 yaşlarındayken babası NATO’da çalmış olduğu için 4 yıl İzmir’de yaşamış. Bana kara kalem eski İzmir resimleri armağan ettiler. Anası Türkçe sözler biliyor. Şu demek oluyor ki ailesinin Türkiye hakkında bilgisi var fakat Marc’ın oldukca yok. Benimle öğrenmeye başladı; Türkiye’yi oldukca merak ediyor.

* Marc’ı Türkiye’ye getirecek ve bizimle tanıştıracak mısınız? Evet, yaza gelecek.

Yaşam belli olmaz!

* Peki Marc Senter’le evlenmeyi düşünüyor musunuz?

O oldukca evlenmek istiyor. Ben birlikteliği sadece o istiyor diye yapabilirim. Evlilik benim için oldukca ehemmiyet taşıyan bir şey değil. Benim için iki insanoğlunun yaşamı paylaşması, birbirlerine destek vererek yol alması oldukca daha mühim. Fakat Marc oldukca istiyor diye evlilik yapabilirim.

* Şu demek oluyor ki bigün ‘Meltem Cumbul evliliğe ilk adımını attı’ haberi alır mıyız? Bilmiyorum!

* Bana birazcık o şekilde olacakmış şeklinde geldi de! Şimdiye kadar direndim. Bilmiyorum yaşam belli olmaz.

Kendimi gurbette hissediyorum

* Los Angeles’da günleriniz iyi mi geçiyor, neler yapıyorsunuz?

Oldukça fazla yazıyorum ve okuyorum. Bir spor hocam var onunla haftada 3 gün çalışıyorum. Psikolojimle beraber vücut direncimi de güçlendiriyorum. Senaryolar, hikayeler üstüne oldukca çalışıyorum. Oldukça fazla yiyecek yapıyorum.

* Amerikalılara Türk yiyecekleri yediriyorsunuz kısaca…

Evet en oldukca köfte, patates ve pilavımı seviyorlar. Fakat yoğurtla her şeyi yememe bir anlam veremiyorlar. Ben de onların, dolmayı yoğurtsuz yemelerine anlam veremiyorum.

* Los Angeles’da sizi en oldukca ne zorluyor? Özlem çekiyor musunuz?

Türkçe konuşmak isteği ve kendini gurbette duymak şeklinde insanı zorluklar yaşıyorum.

* Oscar’ın kırmızı halısında yürümeyi kendinize ne kadar yakın görüyorsunuz?

Olmayacak şey değil! İyi film yapmak mühim. Mühim olan iyi senaryo, iyi yönetmen, iyi oyuncular, iyi bir proje. Hiçbir şey uzak değil! Fakat bunlar vakit isteyen şeyler. Öyleki pat diye olacak işler değil.

* Türkiye’de sizden bu şekilde bir beklenti var… Başarı bekliyorlar…

Benim hiç kimseye bir sözüm yok. Her şey benimle ilgili. Benim asla hiç kimseye bir şey kanıtlama problemim yok.

2010 yılının başlarında İstanbul Levent’te “Meltem Cumbul stüdyosu” isminde bir oyuncu eğitim merkezi açtı. Bununla birlikte Mimar Sinan Üniversitesi’nde oyunculuk dersleri vermektedir.

2011 senesinde 69. Altın Küre Ödülleri töreninde en iyi yabancı film kategorisinde Meltem Cumbul 30 saniyelik kısa konuşmasında, “Yurtta Sulh, Dünyada Sulh” diyerek sulh mesajı verdi.

Meltem Cumbul, 2011 senesinde Hindistan’da çekilen “Tell Me O Khuda” adlı Bollywood filmimizde bir Türk hanımı canlandırmıştır.

2012 senesinde Kotex Reklamında oynadı.

28 Mayıs 2013 tarihinde eşi Ali Can Özbaş’dan boşanma sonucu aldıktan sonrasında birlikte oturdukları Gümüşsuyu’ndaki evini terk ederek Cihangir’de bir eve taşındı. 6 Eylül 2013 tarihinde resmen boşandılar.

Birliktelikleri :

1.birlikteliği : Meltem Cumbul 25 Nisan 2003 tarihinde iç mimar Çağlayan Tuğal ile gizlice evlenmiş ve bu evlilik 2 yıl sürmüştür.
2.birlikteliği : 2005 – 17 Ekim 2007 tarihleri içinde kendisinden 12 yaş minik Amerikalı Oyuncu Marc Senter’la aşk yaşadı.
3.birlikteliği: 2008 senesinde kendisinden 39 yaş büyük Usta Yönetmen Yavuz Turgul‘la aşk yaşadı.
4.birlikteliği: Oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ ile Ocak 2009’da başlamış olan ve 9 ay devam eden birlikteliği oldu.
5.birlikteliği : Meltem Cumbul Kuşadası’nın meşhur turizmcilerinden, 5 yıldızlı İmbat ve Grand Blue Sky Otelleri’nin sahibi Erol Özbaş’ın oğlu olan ve kendinden 12 yaş minik Ali Can Özbaş ile 23 ağustos 2012 tarihinde evliliğe ilk adımını attı. 28 Mayıs 2013 tarihinde boşanma davası açtı. 6 Eylül 2013 tarihinde resmen boşandılar.

Ödülleri :
2000 Duruşma filmindeki Nazan rolüyle Ankara Internasyonal Film Festivali En İyi Hanım Oyuncu Ödülü
2003 Abdülhamit Düşerken filmindeki Nimet rolüyle Altın Portakal En İyi Hanım Oyuncu Ödülü
2006 Gönül Yarası filmindeki Dünya rolüyle Fipresci En İyi Hanım Oyuncu Ödülü

Filmleri :
1994 – Bir Güz Hikayesi
1995 – Bay E

1995 – Böcek

1997 – Usta Beni Öldürsene
1998 – Karışık Pizza
1999 – Propaganda

1999 – Doğum Yeri Absürdistan
2000 – Duruşma

2001 – Maruf

2003 – Abdülhamit Düşerken

2004 – Duvara Karşı

2005 – Gönül Yarası

2008 – The Alphabet Killer

2008 – Mevlana Aşkı Dansı Seslendirme
2009 – Her Şeyin Bittiği Yerden

2011 – Tell Me Oh Khudaa (Bir Hint Filmi)
2011 – Labirent

Tv Dizileri :
1995 – Düzmece Dünyalar

1995 – Çiçek Taksi Meltem Cumbul
1996 – Tatlı Kaçıklar

1999 – Yılan Hikayesi

2002 – Beşik Kertmesi

2002 – Biz Size Aşık Olduk

2003 – Gurbet Bayanı

2005 – Avrupa Yakası (Konuk oyuncu)

2006 – Arka Sokaklar (Konuk oyuncu)

2007 – Parmaklıklar Ardında (Konuk oyuncu)
2007 – Doktorlar (Konuk oyuncu)

2008 – Aşk Yakar

2011 – Nuri

Talkshow :
1993 – Aşağı yukarı
1993 – Rifle King Kong Show, Kanal 6
1994 – Nereden Başlasak Iyi mi Anlatsak, Kanal D
1995 – Kolaysa Sen de Gel, atv
1997 – Meltem Cumbul Show, Kanal 6

Tiyatro :
2003 – Taming of the Shrew Başrol 2003-2004 İstanbul Kent Tiyatroları
2001 – Travelogue Konuk Oyuncu 2001 Ankara Devlet Opera ve Balesi
2000 – Smokey Joe’s Cafe Konuk Oyuncu 2000 Ambassador Tiyatro Grubu
1997 – Tell Scherezade, Tell Başrol 1997
1995 – Four Seasons Yapımcı 1995 Beyaz Sahne Tiyatrosu
1994 – Lyrics of Farewell Başrol 1994-95 Igot Tiyatrosu

Meltem Cumbul kimdir

    • Dizi Oyuncusu,

Beyazperde

    Oyuncusu

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Can Yaman kimdir

Can Yaman kimdir, İnadına Aşk adlı dizide Yalın Aras adlı karakteri canlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno