Ana Sayfa / Sinema Oyuncusu / Meryl Streep kimdir

Meryl Streep kimdir

Meryl Streep kimdir, Mary Louise Streep, 1949 doğumlu Amerikalı oyuncu. Hem tiyatroda, hem tv yapımlarında hem de beyazperde başyapıtlarında rol alan Streep, 2 kez Oskar Ödülü’ne layık görüldü, 13 adaylıkla da Oskar’a en oldukça aday olan oyuncu olma ünvanını taşıyor. Gelmiş geçmiş en yetenekli aktrislerden biri olarak görülüyor.Meryl Streep, 22 Haziran 1949’da New Jersey, ABD’da dünyaya geldi. Babası Harry Streep bir ilaç şirketi yöneticisi, anası Mary Streep ise İsveç, İrlanda ve İngiliz soylarından gelen bir reklam yıldızıydı. Streep, babasının köklerinin de Hollanda’dan geldiğini söylemişti, hatta ailesinin orijinal soyadı olan Messerschnitz, Hollanda’da Streep’e çevrilmişti.

Oyuncu, New Jersey’de büyüdü. Vassar Koleji’nde drama okudu ve buradan mezun olduktan sonrasında Yale Üniversitesi’nin drama bölümünde güzel sanatlar alanında master yapmış oldu.

Rol almış olduğu ilk film, 1977 yapımı “Julia” oldu. Minik fakat mühim bir rol üstlenmişti. Ikinci filmi 1978 yapımı “The Deer Hunter“, Streep’e en iyi destek oyuncu branşında ilk Oskar Ödülü adaylığını getirdi. Bir sonraki yıl, Dustin Hoffman ile rol almış olduğu “Kramer vs. Kramer” filmiyle en iyi destek hanım oyuncu Oskar’ını aldı. 1982’de ise, “Sophie’s Choice“, oyuncuya en iyi hanım oyuncu Oskar’ını kazandırdı.

Streep, beyazperdedeki süratli yükselişinin yanında tv yapımlarıyla da parlıyordu. Mini dizi “Holocaust“taki rolüyle, 1978’de ilk Emmy Ödülü’nü aldı.
1980lerde Streep, “The French Lieutenant’s Woman” (1981), “Silkwood” (1982), “Out of Africa” (1985), “Ironweed” (1987), “A Cry in the Dark” şeklinde birçok başarı göstermiş yapımda rol aldı. 19841990 yılları aralığında oyuncu, favori beyazperde oyuncusu branşında 6 kez “People’s Choice Ödülü”nü kazanmıştır. 1990’da ise dünyanın en oldukça tercih edilen oyuncusu seçildi.
1990 yılından sonrasında Streep, rol çeşitliliğine gitti. “Postcards from the Edge“, “Death Becomes Her“, “The House of the Spirits“, “The Bridges of Madison County“, “The River Wild“, “She-Devil“, “Marvin’s Room“, “Music of the Heart” şeklinde filmlerde oldukça çeşitli karakterleri canlandırdı. “Music of the Heart” filmi içinse keman çalmayı öğrendi.

Oyunculuk haricinde, Streep, “The Simpsons” ve “King of the Hill” animasyonlarında ve bir Steven SpielbergStanley Kubrick filmi olan “A.I.“da seslendirme yapmış oldu.

2002 yılından sonrasında “Adaptation“, “The Hours” şeklinde ses getiren filmlerde ve Al Pacino ile beraber “Angels in America” adlı mini dizide rol aldı. Bu dizideki görevi, oyuncuya ikinci Emmy Ödülü’nü kazandırdı. “The Devil Wears” ise, oyuncuya müzikal yada komedide en iyi hanım oyuncu branşında 2007 Altın Küre Ödülü’nü kazandırdı.

Streep, beyaz perde ve tv haricinde birçok Broadway yapımında da rol aldı. 1976’da “27 Wagons Full of Cotton” adlı yapımla başladığı Broadway kariyerine Anton Chekhov’un “The Cherry Orchard” oyunuyla, “Happy End” şeklinde müzikallerle devam etti. Tiyatroda gösterdiği başarı da oyuncuya birçok prestijli ödül ve adaylık kazandırdı sadece beyaz perdedeki süratli yükselişi sonucu sahnelere ara veren Streep, 2001’de tiyatroya dönüş yapmış oldu. Anton Chekhov’un “The Seagull” oyununda, Philip Seymour Hoffman, Natalie Portman ve Sophie’s Choice’daki rol arkadaşı Kevin Kline, oyuncuya sahnede birlikte rol aldı. Eylül 2006’da ise, bir Bertolt Brecht ürünü olan “Mother Courage and Her Children“da gene Kevine Kline’la rol aldı. Oyun öyleki büyük bir başarı elde etti ki, izleyiciler yağmur altında saatlerce kuyrukta bekliyordu. Streep 3.5 saatlik oyunda şarkı da söylüyordu.

Streep, gelmiş geçmiş en yetenekli ve tercih edilen oyunculardan biri bulunduğunu almış olduğu ödüllerle de kanıtladı. Beyazperde, tiyatro ve tv dallarında aday olduğu 100’ün üstünde ödülün 50’ye yakınını kazanmıştır. Bunlardan 2 tanesi Oskar Ödülü oldu ve oyuncu halen Oskar’a en oldukça aday olan sanatçı ünvanını 13 adaylıkla elinde bulunduruyor. Bunlardan 3 tanesi en iyi destek hanım oyuncu, 10 tanesi ise en iyi hanım oyuncu dallarında. Streep, Altın Küre Ödülü’nü en oldukça kazanan kadın oyuncu ünvanını 5 ödülle Rosalind Russell ile paylaşıyor. Bununla birlikte Altın Küre Ödülleri’ne en oldukça aday olan ikinci oyuncu. (21 adaylık)

Streep, “The Deer Hunter” filmindeki rol arkadaşı John Gazale ile nişanlandı sadece Gazale, 1978 senesinde kanserden yaşamını yitirdi. Aynı yıl Streep, erkek oyuncu Don Gummer ile evliliğe ilk adımını attı. 4 evlatları oldu: 1979 doğumlu Henry, 1983 doğumlu Mamie, 1986 doğumlu Grace ve 1991 doğumlu Louisa. Mamie Gummer da, tıpkı anası şeklinde bir oyuncu olmaya karar verdi ve ilk oyunculuk deneyimini 2005 senesinde bir Broadway oyununda yaşadı.

Meryl Streep’in Holloywood Ünlüler Kaldırımı’nda bir yıldızı bulunuyor. Demokrat Parti’nin taraftarı. 2001 senesinde Norveç’teki Nobel Sulh Ödülü’nün sunuculuğunu üstlenmiş. Oyuncunun başarısı, New York valisini bir “Meryl Streep Günü” halletmeye teşvik etmiş. Oyuncunun 2007’de gösterime girecek 6, 2008’de gösterime girecek olan 4 filmi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de ABBA grubunun müzikali “Mamma Mia“nın beyazperde versiyonu. Birçok eleştirmen tarafınca yaşayan en iyi beyazperde oyuncusu olarak gösteriliyor. Ek olarak rol yaparken her dili muhteşem bir halde konuşabiliyor. 1.68 metre uzunluğunda. Helikopterlerden korkuyor. “Susam Sokağı” adlı çocuk klasiğinin Amerikan versiyonunda oyuncunun onuruna bir Meryl Streep karakteri konulmuş. Yale’de master yaparken Sigourney Weaver ile derslik arkadaşıymış. Robert De Niro, Streep’in, beraber emek vermeyi en oldukça sevilmiş olduğu oyuncu bulunduğunu söylüyor. Toyota Prius kullanıyor.

Meryl Streep kimdir

Beyazperde

    Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dilek Çelebi kimdir

Dilek Çelebi kimdir, 5 arkadaşı ile Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubunu kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno