Ana Sayfa / yazar / Metin Kaçan kimdir

Metin Kaçan kimdir

Metin Kaçan kimdir, Mustafa Altıoklar tarafınca beyazperdeye uyarlanmış olan Ağır Roman kitabının yazarı olan Türk roman ve öykü yazarı ve sanarist. Yapıtları Türkçe’nin haricinde Almanca ve Fransızca’ya da çevrilmiştir.

Metin Kaçan, 1961 senesinde, İncesu, Kayseri‘de dünyaya geldi. Ailesi ylıkken İstanbul‘a taşınan Kaçan, okuldan mezun olmasının peşinden, 1988 senesinde, çeşitli gülmece dergilerine kısa öyküler yazarak yazın hayatına katıldı.

İlk romanı Ağır Roman, 1990 senesinde piyasaya çıktı. Bölme Tarlabaşı’nda, Kolera Mahallesi‘nde geçen roman, şehrin günlük karmaşasında ön plana çıkmayan kenar mahalle karakterlerini ağdalı bir üslupla ve mahalli jargona uygun bir halde anlatmasıyla kısa sürede büyük bir ilgiyi üstünde topladı ve en beğenilen kabahat ve dram kitaplarından birisi olarak Türk Edebiyatı‘nda yerini aldı.

1996 senesinde, Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlanan Ağır Roman. Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu ve Cenk Dinçel benzer biçimde başarı göstermiş oyuncuları kadrosunda barındırdı ve de Altın Portakal Film Festivali‘nde, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Destek Adam Oyuncu ve de En İyi Destek Hanım Oyuncu dallarında ödüle layık gördüldü. Ağır Roman, 2003 senesinde Fransızca‘ya çevrilerek bu ülkede de gösterildi.

Metin Kaçan, Ağır Roman’ın peşinden, tiner ve uçucu madde kullanan sokak evlatlarının yaşamının anlatıldığı İstedikleri Yere Giderler adlı çizgiroman çalışmasına Kemal Aratan ile birlikte imza attı.

Fındık Sekiz adlı ikinci romanı, 1997 senesinde Yapı Kredi Yayınları tarafınca yayınlanmasından bir yıl sonrasında Almanca‘ya çevrilerek bğıyla gösterilen öykü antolojisi Yalancı Öyküler‘in kadrosunda da yer aldı.

Metin Kaçan, karikatürist, beyaz perde oyuncusu ve de yapımcı Hasan Kaçan‘ın kardeşidir.

Yazar Metin Kaçan’ın boğaz köprüsünden atlayarak intihar etmiş olduğu söylentileri toplumsal medyada hızla yayıldıktan sonrasında abisi Meşhur tiyatro ve beyaz perde sanatçısı Hasan Kaçan‘ın Twitter’da paylaşmış olduğu “Evet iddialar doğru, Aile olarak. bir umuttur diyerek paylaşmadık. Acımızı paylaşan her insana teşekkür ederiz” mesajının yayınlanmasıyla 6 Ocak 2013 tarihinde intihar etmiş olduğu kesinlik kazanmıştır.

Eserleri

Ağır Roman

Fındık Sekiz

Harman Kaplan

Cervantes’in Yeğeni

Yalancı Öyküler

Adalara Vapur

Metin Kaçan kimdir

    Yazar

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Barış Doster kimdir

Barış Doster kimdir, Barış Doster, 1973 yılında Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Besir Doster, annesi yazar Neşe Doster‘dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno