Ana Sayfa / Dizi Oyuncusu / Michael Emerson kimdir

Michael Emerson kimdir

Michael Emerson kimdir, Michael Emerson, 1955 doğumlu Emmy ödüllü ABD’lı tiyatro, dizi ve beyazperde oyuncusu. 2004 senesinde yayınlanmaya başlamış olan ödüllü dizi Lost’da Benjamin Linus’u (Henry Gale adıyla da biliniyor) canlandırıyor.

Michael Emerson, 7 Eylül 1955’de Cedar Rapids, Iowa’da dünyaya geldi ve Toledo, Iowa’da büyüdü. Iowa’da Drake University’de eğitim aldıktan sonrasında 1976’da tiyotro sanatlarında aşama aldı ve New York’a taşındı.

Erkek oyuncu olarak iş bulamayınca değişik işlerde çalışan Emerson, 1986 senesinde ilk karısı ile beraber Jacksonville, Florida’ya taşındı. 1986-1993 yılları aralığında mahalli prodüksiyonlarda rol aldı ve aktörlüğü bırakıp öğretmen olmayı düşünürken, MFA oyunculuk programına katıldı.

Bu program onun ustalaşmış tiyatrocular ve oldukca iyi yönetmenlerle tanışmasına destek oldu ve 1993 senesinde Alabama Üniversitesi’nin sponsorluğundaki güzel sanatlar ve ustalaşmış erkek oyuncu yetiştirme programına (Master of Fine Arts/Professional Actor Training Program) giriş yaptı. Bu eğitimden sonrasında New York’a geri döndü ve geleneksel Alabama Shakespeare Festivali’nin izlenme katoloğunda yer aldı.

En sonunda büyük çıkışını 1997 senesinde Moises Kaufman’ın Broadway oyunu Oscar Wilde’da oynayarak elde etti. Sonraki yıllarda tiyatroya devam etti ve 1998’de Uma Thurman’la The Misanthrope, Kevin Spacey ile The Iceman Coment’te (Willie Oben rolünü canlandıran), Give Me Your Answer, Do! ve Hedda Gabler’da Kate Burton’la beraber oynadı.

2000-2001 sezonunda The Practice adlı avukat dizisinde ‘William Hinks‘ adlı suçlarını itiraf eden seri katil rolüyle bir oldukca bölümde yer aldı ve burdaki performansıyla 2001’de Öne Çıkan Konuk Oyuncu (Outstanding Guest Actor) branşında Emmy Ödülü kazanmıştır. Without A Trace, Law & Order: Criminal Intent ve The X-Files dizilerinde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

2002’de Diane Lane, Richard Gere ve Olivier Martinez’in başrollerinde olduğu Sadakatsiz‘de (Unfaithful) oynadı ve 2004’de ses getiren korku filmi saw’da ‘Zep Hindle’ karakterini canlandırdı.

2004 senesinde yayınlanmaya başlamış olan Emmy Ödüllü dizi Lost’da ‘Benjamin Linus‘u (evvelinde Henry Gale adıyla malum) canlandırdı. Başlangıçta azca sayıda bölümde oynayan Emerson, dizinin 3. sezonunda ana karakter olarak diziye döndü.

Beyaz perdeye da devam eden Emerson, 2005’de Zorro Efsanesi’nde (The Legend of Zorro) ‘Harrigan’ ve 2006’da Jumping Off Bridges filmimizde ‘Frank Nelson’ rollerini canlandırdı.

İlk eşinden boşanan Emerson, ikinci karısı kadın oyuncu Carrie Preston ile eylül 1998‘de evliliğe ilk adımını attı.

Michael Emerson kimdir

    • Dizi Oyuncusu,

Beyazperde

    Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

 

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Enver Aysever kimdir

Enver Aysever kimdir, Yazar, Tiyatro yazarı, Tiyatrocu, televizyon program yapımcısı, sosyolog, politikacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno