Ana Sayfa / müzisyen / Mick Jagger kimdir

Mick Jagger kimdir

Mick Jagger kimdir, İngiliz müzisyen, şarkı sözü yazarı, prodüktör ve erkek oyuncu. Gerçek adı Michael Phillip “Mick” Jagger‘dır. Rock dünyasının IQ’su en yüksek yıldızı olarak da malum Jagger efsanevi rock’n roll grubu The Rolling Stones‘un beyni ve vokalistidir. The Rolling Stones’u sponsorlu ilk müzik grubu icra eden ve böylece müziğin endüstrileşmesine mühim katkılarda bulunan Jagger, Microsoft‘a beste satan ilk sanatçıdır. İngiliz ressam Francis Bacon Jagger‘ın birçok kez portresini yapmıştır. Jagger 215 milyon dolarlık servetiyle dünyanın en varlıklı müzisyenlerinden biridir. Müzisyen UFO‘larla yakından ilgilenmektedir ve Michael C. Luckman‘ın Alien Rock: The Rock ‘n’ Roll Extraterrestrial Connection adlı kitabına bakılırsa 1968 senesinde Marianne Faithfull‘la beraber UFO’ya şahit olmuştur.

6 Temmuz 1943‘de Dartford, Şehir, İngiltere‘de dünyaya geldi. Babası Basil Fanshawe (”Joe”) Jagger öğretmen, anası Eva Ensley Mary Scutts ise Conservative Party‘nin etken üyelerindendi. Burslu olarak London School of Economics‘da okumadan ilkin Dartford Grammar School‘da tahsil gördü. 1962 senesinde üniversite eğitimini müzik alanında kariyer yapmak için yarıda bırakan Jagger, Little Boy Blue ve the Blue Boys isimlerinde iki grup kurdu. O dönem yaptıkları müziği folk müziğin coffee-house versiyonu olarak nitelendiriyordu. Müzik mevzusunda eğitimi olmamasına ve nota bilmemesine rağmen şarkı söyleyen Jagger, 19 yaşlarındayken tutkuyla bağlandığı müziği yaşamı süresince bırakmayacaktı.

Sık sık İngiltere’nin meşhur gece kulüpleri Marquee Club ya da The Ealing Club’e giden müzisyen, kendisi benzer biçimde blues tarzında müzik icra eden
Brian Jones ve Keith Richards‘ın hayranıydı. Richards’la okul yıllarından da dost olan Jagger, Bill Wyman, Ian Stewart ve Charlie Watts‘la beraber Rolling Stones’u kurdu. Grubun adı Muddy Waters‘ın “Rollin’ Stone Blues” adlı şarkısından geliyordu. İlk konserlerini Londra‘da Marquee Club’da vermişlerdi. Rolling Stones’un ilk yıllarında Jagger izleyici önünde oldukça beceriksizdi. Sadece ondan sonra sahne performansını geliştirdi ve enstrüman çalmayı öğrendi. Ike ve Tina Turner benzer biçimde müzisyenlerle sahne alıyorlardı ve Jagger sahnede benzersiz olabilmek için vokallerden yardım alıyordu. Beste hayata geçirmeye başladıktan sonrasında Richards’la iyi bir ikili ve yakın dost oldu. Brian Jones ise öteki grup üyelerine bakılırsa daha izoleydi.

1963 yılının nisan ayında Andrew Loog Oldham, grubu Crawdaddy‘de seyretme fırsatı buldu ve ertesi gün Rolling Stones’la sözleşme imzaladı. Mayıs ayında ise Decca Records’la anlaşan grup ilk single’ları “Come On”u piyasaya sürdüler. İkinci single söz ve müziğini John Lennon ve Paul McCartney‘in yapmış olduğu “I Wanna Be Your Man” oldu. 1964 Ocak ayında grup, dört Amerikan rock’n’soul klasiğinin cover’ından oluşan bir EP çıkardı. Bir ay sonrasında Bo Diddley‘in “Not Fade Away”in bir versiyonu olan üçüncü single’ı müzik marketlerdeki yerini almıştı. “Not Fade Away” The Rolling Stones’un listelerde ilk onun içine girebilen ilk single’ıydı. İlk albümleri listelere bir numaradan giriş icra eden grubun, Haziran ayında ise “It’s All Over Now” adlı single’ları listelerin zirvesine yerleşti ve gruba altın plak ödülü kazandırdı. 1965‘te ikinci albümleri”Rolling Stones Number 2″la müzikseverleri buluşturdular. Albümden çıkan ilk single The Last Time gene sıralama mücadelesinde başı çekti ve ondan sonra gelen “(I Can’t Get No) Satisfaction” The Rolling Stones’un dünya genelinde tanınan bir grup olmasını sağlamış oldu.

1966 senesinde Chrissie Shrimpton‘la 3 yıl devam eden birlikteliğini sonlandıran Jagger, kendisi benzer biçimde müzisyen olan Marianne Faithfull’la bir araya geldi. 1967‘de İngiliz polisinin uyuşturucu baskınında Marianne Faithfull, Richards ve Jagger, Richards’ın evinde yakalandılar. Bu vakayla beraber uzun süre İngiliz basınının gündeminde kalacaklardı. Aynı senenin ağustos ayında yargılandıkları süre içinde kendilerine destek olan fanatikleri için kaydettikleri “We Love You” adlı single’ı çıkardılar. Grup üyelerinden Brian Jones performansı gün geçtikte düşmüş olduğu için gruptan çıkarıldı. Kısa bir süre sonrasında da evinin yüzme havuzunda boğularak yaşamı bitti. Grubun yeni gitaristi ise John Mayall’s Bluesbreakers’dan Mick Taylor oldu.

1968‘de Jagger ilk aktörlük deneyimi için kamera önüne geçti. Nicolas Roeg‘in yönetmenliğini yapmış olduğu Performance adlı film, Jagger’ın oyuncu kimliğiyle de başarıya ulaşmış bulunduğunu doğrular nitelikteydi. Müzisyen 2 yıl sonrasında bu kez Ned Kelly‘nin yaşamını canlandıracaktı.
60’lı yılların sonunda The Rolling Stones, dünyanın en iyi rock’n roll grubu olarak adlandırılıyordu.
Jagger’ın 1970’te Marsha Hunt’la olan beraberliğinden Karis Jagger ismindeki kız evladı dünyaya geldi ve bir yıl sonrasında toplumsal aktivist Bianca Perez-Mora de Macias ile dünya evine girdi. Macias’la olan birlikteliği Jagger’ı jet set’in pırıltılı yaşamına taşımıştı. 1971 senesinde Jagger’ın ikinci evladı Jade Jagger hayata merhaba dedi.

Ölen gitarist Brian’ın anısı için Hyde Park‘ta bir konser verildi ve derhal arkasından yeni single “Honky Tonk Woman” müzik marketlerdeki yerini aldı. 1971 senesinde plak şirketleri Decca ile anlaşmaları biten grup kendi plak şirketleri Rolling Stones Records’ı kurdular. Nisan ayında The Rolling Stones’un mühim albümlerinden biri olarak kabul edilen ve albüm kapağında Andy Warhol’un tasarımının yer almış olduğu “Sticky Fingers” piyasaya çıktı. 1973 senesinde ise “Goats Head Soup” albümünden “Angie” single’ı piyasadaydı.
Menajer olarak Andrew Loog Oldham ve Allen B. Klein‘la çalıştıktan sonrasında Jagger eski arkadaşı ve meslektaşı
Prens Rupert Löwenstein‘la anlaştı. Löwenstein, grubun mali danışmanıydı.

Mick Jagger 1979‘da 8 yıl evli kalmış olduğu Bianca Perez-Mora de Macias’la yollarını ayırdı ve çift 1980 senesinde resmen boşandı. Müzisyen evliyken süper model Jerry Hall ile adı aşk dedikodularına karışıyordu.O dönemde Hall müzisyen Bryan Ferry‘le nişanlıydı. Sadece ondan sonra bir araya gelen çiftin 1984 senesinde Elizabeth Scarlett Jagger ismindeki kız evlatları dünyaya geldi.

1985‘te “She’s The Boss” albümüyle solo kariyerini başlatan Jagger’ın aynı yıl Hall’dan ikinci evladı
James Leroy Augustin Jagger hayata merhaba dedi. Jagger, Hall’la olan uzun soluklu birlikteliğini Bali’de evlilikle neticelendirdi. Çiftin
Georgia May Ayeesha Jagger ve Gabriel Luke Beauregard isimlerinde iki evladı daha oldu.

Jagger 1987‘de Primitive Cool adlı ikinci solo albümünü yayınladı. Ayrıca The Rolling Stones’la çalışmalarını sürdürüyor ve single çıkarmaya devam ediyordu. Aynı yıl Ruthless People adlı filmin soundtrack albümünü hazırladı. 1989 senesinde Mick Jagger ve Keith Richards, Barbados’taki Eddy Grant’ın stüdyosunda bir araya gelip 2 aylık bir süreçte tamamlanan yeni The Rolling Stones albümünü hazırladılar. 60’lı ve 70’li yıllardaki sound’u yeniden yakaladıkları albüm “Steel Wheels” aynı senenin ağustos ayında piyasadaydı. Albümden çıkan ilk single “Mixed Emotions”la beraber grup listelerin üst sıralarındaki yerini aldı ve albüm için çıktıkları turnede en iyi sahne performanslarını gösterdiler. 1991 senesinde The Rolling Stones’un tüm elemanları solo emekleri üstüne yoğunlaştılar ve Virgin Records’la antak kalma imzaladılar.

1992‘de yönetmenliğini Geoff Murphy‘nin yapmış olduğu Emilio Estevez, Rene Russo, Jonathan Banks ve
Anthony Hopkins‘in başrollerini paylaştıkları Freejack adlı bilim kurgu filmimizde rol alan müzisyen, bir yıl sonrasında Wandering Spirit adlı üçüncü albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Aynı yıl The Rolling Stones 30. yıldönümlerini kutladı ve BBC‘deki “London Tonight” programında kendisiyle meydana getirilen röportajda Billy Wyman gruptan ayrıldığını deklare etti.

1995 senesinde grubuyla daha ilkin asla konser vermedikleri Cenup ABD Turnesi’ne çıkan Jagger, o yıl Victoria Pearman‘la Jagged Films adlı film ve prodüksiyon şirketini kurdu. Casino, The Fan ve Basquiat benzer biçimde filmlerin soundtrack’lerini hazırlayan grup, sırasıyla 1997‘de Bridges To Babylon ve 1998‘de “No Security” adlı albümleri piyasaya sürdüler.

Jagger 1999‘da eşi Hall’la beraber Kabbalah öğretisini benimsedi ve Yahudi mistisizimiyle ilgilenmeye başladı. Aynı yıl süpermodel Luciana Gimenez‘in Jagger’ın bebeğine hamile bulunduğunu açıklaması üstüne Jagger’ın Hall’la 22 senelik birlikteliği ve birlikteliği bitti. Meydana getirilen DNA testi sonunda şarkıcının Lucas Jagger‘ın babası olduğu ortaya çıktı.

Şarkıcının 2001’de Goddess in the Doorway adlı dördüncü albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Aynı yıl The Man From Elysian Fields adlı filmimizde başroldeydi. Jagger 2003‘te en iyi şarkılarını bir araya getirmiş olduğu derleme niteliğindeki albümü Mayor of the Sunset Strip’i dinleyicilerle buluşturdu. 2004‘te Alfie filminin soundtrack’ini hazırlayan Hall, Dave Stewart‘la beraber Old Habits Die Hard adlı bir single çıkardı.

2005 senesinde rock’n roll dünyasının efsaneleşmiş dörtlüsü yeni albümleri A Bigger Bang’i hayranlarıyla buluşturdular. Albümde
George W. Bush‘un eleştirildiği Sweet Neo Con adlı şarkı da yer alıyordu.

Paramount Pictures 2007‘de Jagger’ın meşhur yönetmen Martin Scorsese ile beraber The Long Player adlı film için ortak çalışacaklarını deklare etti.

Fırtınalı hususi hayatıyla devamlı gündemde olan Jagger son olarak Grammy Awards törenine beraber katılmış olduğu moda tasarımcısı
L’Wren Scott‘la beraber görüldü.

Mick Jagger kimdir

    Müzisyen

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ozan Doğulu kimdir

Ozan Doğulu kimdir, Ozan Doğulu, 13 Ocak 1972 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası besteci Yurdaer Doğulu, annesi Serpil Doğulu’dur. Canan Doğulu adında moda ve tasarım ile ilgilenen bir kız kardeşi vardır. Şarkıcı Kenan Doğulu‘nun da abisidir. 4 yaşındayken babası onu konservatuvara yazdırmış, 78 yılında ise kendi müzik okulu açınca oraya başlamışlar. ABC’den önce Do-Re-Mi’yi öğrenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno