Ana Sayfa / Devlet Başkanı / Mihail Gorbaçov kimdir

Mihail Gorbaçov kimdir

Mihail Gorbaçov kimdir, 1991 senesinde Sovyetler Birliği‘nin dağılmasından ilkin Sovyet Komünist Partisi’nin başlangıcında bulunan son devlet başkanı. 1985 yılından 1991 yılına kadar iktidarda kalmış olduğu dönem bilhassa ABD Birleşik Devletleri ile iyi ilişkiler kurmuş, Komünizmin gelmesinden sonrasında içe kapanan Sovyetler Birliği’nin dış işlerinde sıcak bir tutum izlemesini elde etmiştir.

Mihail Gorbaçov, 2 Mart 1931‘de Şimal Kafkasya’nın Stawropol bölgesinde Privolye köyünde dünyaya geldi. Tam adı Mihail Sergeyeviç Gorbaçov’dur. Çocukluğu, Stalin döneminde geçti. Daha çocuk yaşta iken büyükbabası tarafınca partinin talebe yetiştirme koluna gönderildi. II. Dünya Savaşı yıllarını en şiddetli şekilde yaşayanlardandı. Şu sebeple yaşamış olduğu köyün bulunmuş olduğu Stawropol bölgesi Almanların eline geçmişti. Bu yüzden ailesi ile beraber 1943 senesinde göç etmek zorunda kalmışlardı. 1946 ile 1950 yılları arası çiftlikte çalıştı. Öğrenim hrbaçov, başarıya ulaşmış bir öğrenciydi. Bilhassa matematiğe ve tarihe ilgi duyuyordu. Eğitim yaşamı devam ederken bir taraftan da çiftlikde çalışıyordu. 1950 senesinde Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi.

1952 senesinde, Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne katılmasıyla siyasal hayata girmiş oldu. Peşinden 1955 senesinde hukuk fakültesini bitirdikten sonrasında Stawropol’da Genç Komünistler Birliği’nde vazife almaya başladı. Aynı dönem Raisa Maksimovna Titarenko ile tanıştı ve 25 Eyül 1953‘te evliliğe ilk adımını attı. 1970 yılına gelindiğinde Strawropol’da teşkilatın birinci sekreteri olmuştu. Ertesi yıl Sovyetler Birliği Komünist Partisi üyeliğine seçildi.

1978 senesinde ziraat sorumlusu olarak sekretaryaya girdi. Ertesi yıl, politbüro yedek üyesi, 1980‘de de asil üyeliğe getirildi. Konstantin Çernenko‘nun ölümünden sonrasında 1985 senesinde KPSS’nin Genel Sekreterliği’ne getirildi. Aynı yıl Ronald Reagan ile Cenevre’de silahsızlanma, bilim, kültür ve eğitim alanında informasyon alışverişi için zirve toplantısı düzenledi.

1986 senesinde Reykjavik‘te ABD Birleşik Devletleri başkanı Reagan ile yapmış olduğu ikinci görüşmede tabanca denetimi mevzusunda anlaşmazlıklar baş gösterdi. Reagon, tabanca projelerinden ödün vermediği için görüşmelerden bir netice alınamadı. 1987 yılının başlangıcında ülkede mühim tutumsal reformlar yapılmasını sağlamış oldu. Glasnost ve Perestroika görüşleri Sovyet meclisince kabul edilmesinden sonrasında dış siyasete verilecek yeni yönler açıklandı. Gene aynı yıl Avrupa ve Asya’da orta ve kısa menzilli füzelerin imhasını kabul etti. Gene 1987 senesinde Ekim Devrimi’nin 70. yıl kutlamalarında Stalin ve Troçki hakkında eleştirici konuşmasından dolayı tepki aldı.

1988 senesinde devlet başkanlığı görevine gempanya başlattı. Yeni bir yönetici kadro atayarak kadroların gençleşmesini sağlamış oldu. Sadece ülke ekonomisinde yapmış olduğu reformlara karşın bir gelişme görülmemesinden dolayı büyük tepkiler aldı.

1989 yılına gelindiğinde almış olduğu tepkilere karşın yapıan seçimlerde yine parlemento başkanlığına seçildi. Sadece seçimlerden kısa bir süre sonrasında Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkistan‘da milliyetçi düşüncelerden hareketle maden işçileri greve başladılar. Sadece gene bu dönem doğu ve batı Almanya’nın birleşmesi dolasıyla vaka gözardı edildi.

Sovyetler Birliği’nde ekonominin iyi gitmemesi üstüne 9 Eylül 1990‘da Helsinki’de ABD Birleşik Devletleri Başkanı George Bush ile görüştü. Çizdiği ılımlı dış politika ile aynı yıl Nobel Sulh Ödülü‘nü kazanmıştır. Sadece kısa bir süre sonrasında ülkede bölünmeler başladı. Toplumcu rejimin devamını isteyenler ve paracı sisteme geçerek ekonomiyi düzeltmek isteyenler olarak siyasal kadrolar ikiye bölünmüştü. 19 Ağustos 1991‘de Gorbaçov’un komünist rejimi yeterince desteklememesi bahanesiyle Yanayev komutasındaki KGB ve ordu Gorbaçov’a karşı darbe düzenlediler. Sadece meydana getirilen darbe başarızılıkla sonuçlandı. Darbede adı geçenler yurtdışına kaçtılar.

22 Ağustos 1991‘de Gorbaçov, devlet idaresini yine eline aldı. Sadece siyasetin rayına oturmayışı ve Yeltsin ile Gorbaçov’un siyas mücadelesi iç karışıklıkların artmasına sebep olmuştu. Kısa bir süre sonrasında Sovyetlerden ayrılan 11 devlet, 8 Aralık 1991‘de biraraya gelmiş olarak Bağımsız Devletler Topluluğu‘nu oluşturdu. Bu vaka Gorbaçov’un sonunu hazırladı. Bu gelişmeler üstüne Mihail Gorbaçov, 25 Aralık 1991‘de yazılı ve görsel basın aracılıyla görevini bıraktığını deklare etti.

Görevinden kendi isteği ile ayrıldıktan sonrasında ABD ile ilişkilerine devam etti. Carleton Üniversitesi’nden hekim ünvanını aldı. Dağılan Sovyetler Birliği’nde Gorbaçov taraftarları azınlıkta kalmış olduğu için tekrar politikaya girmedi. Tv yaşamına giren Gorbaçov, bazı reklam filmlerinde oynadı. 2005 senesinde “Point Alpha” Ödülü’ne layik görüldü be Münster Üniversitesi tarafınca kendisine fahri hekim ünvanı verildi. Mihail Gorbaçov, 2007 yılının Ocak ayından beri Rusya’da yeni bir parti kuracağının sinyallerini vermekte.

Mihail Gorbaçov kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Zülfikar Ali Butto kimdir

Zülfikar Ali Butto kimdir, Zülfikar Ali Butto, 5 Ocak 1928 tarihinde o zamanlar İngiltere’nin kolonisi olan Hindistan’ın Sindh eyaletinin Larkana kentinde doğmuştur. Çok zengin bir mihrace ailesine mensuptur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno