Mimar Kemaleddin Bey kimdir, Mimar Kemaleddin Bey, 1870’te bir bahriye subayının tek evladı olarak İstanbul’un Acıbadem semtinde dünyaya gelmiştir. Babası Bahriye Miralaylarından Ali Bey, anası Sadberk Hanım’dır. İlköğrenimine 1875’te İi’nde başladı. Ortaöğrenimini 1881’de babasının görevi dolayısıyla gittikleri Girit’te devam etti. Sonrasında ailesiyle beraber İstanbul’da döndüler ve orta öğrenimini de burada tamamlamış oldu. 1887-1891 yılları aralığında Henedese-i Mülkiye okulunda (İstanbul Teknik Üniversitesi) okudu. Bu okulda okurken mühendislikten fazlaca Sirkeci Garı’nı icra eden Alman mimar Jachmund’un mimarlık derslerine itina gösterdi ve okulu bitirince Prof. Jachmund’un asistanı oldu. Bu görevi dört yıl yürüten Mimar Kemaleddin, ayrıca okul haricinde hususi bürosunu açarak ilk eserlerini tasarlamaya başladı. 1895’te mimarlık eğitimini ilerletmek için devlet bursuyla Berlin’e gönderildi, Charlottenburg Technische Hochschule’de iki yıl mimarlık eğitimi görmüş oldu.
Mimar Vedat Bey’le beraber Birinci Millî Mimarlık Akımı’nın öncülerindendir.1900’den sonrasında Hendese-i Mülkiye Mektebi’nde Alman mimar Jachmund’un ayrılmasıyla boşalan mimarî tasarım dersini devralır. Bir taraftan da Endüstri-i Nefise Mektebi’nde Nazariyât-ı Mimariye adlı bir ders verir.

1909 senesinde Evkaf Nezareti’nin başına atanan Kemalettin Bey, burada görevli olduğu yıllarda mühim eski yapılarının onarımlarını, beş yeni Vakıf Han, birçok türbe ve cami yapmış oldu. Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti’nin kurucularındandır. “Doğu Demiryolları Şirketi” adına dört tren istasyonu tasarladı. (Filibe Garı, Sofya Garı, Selanik ve Edirne Garları )

57 senelik yaşamına sığdırdığı yüzlere varan mühim mimari yapıtın yanısıra, fazlaca sayıda Osmanlı anıt yapısını ilk kez bilimsel bir yaklaşımla restore ederek ülkemizdeki restorasyon çalışmalarına öncülük etti.

1919 senesinde İngiliz yönetimine geçen Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın onarımı için Kudüs müftüsü tarafınca Kudüs’e çağrıldı. Çağrıyı kabul eden Kemalettin Bey, Mescid-i Aksa Camii’nin onarımında gösterdiği başarıdan dolayı, İngiliz Kraliyet Mimarlar Akademisi’ne (RIBA) onur üyesi olarak seçildi.

1925’in yazları Ankara Palas’ın yapımının tamamlanması için Kudüs’ten çağırıldı, Başkent Ankara’da başka birçok yapıya da imza atan Mimar Kemalettin, 13 Temmuz 1927 tarihinde Ankara Palas şantiyesinde kalmış olduğu odada geçirdiği beyin kanaması sonucu 57 yaşlarında öldü. Mezarı İstanbul’da Bayezid Camii bahçesindedir.

Yirmi liralık banknotun ön yüzünde Mustafa Kemal Atatürk, arka yüzünde de Mimar Kemaleddin’in illüstrasyonları vardır.

Eserlerinden bazıları :
Eyüp Anadolu Lisesi’nın inşaatı
Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi binasının inşaatı
Şemsipaşa İlköğretim Okulu’nun inşaatı
Ankara Evkaf Apartmanı inşaatı (Yapımı esnasında vefat etmiştir)
Çamlıca Kız Lisesi inşaatı
Bostancı Camii inşaatı
Bebek Camii inşaatı
Yeşilköy Camii inşaatı
Kamer Hatun Camii, Beyoğlu
Reşadiye Mektebi (günümüzde Eyüp Ortaokulu) inşaatı
Sultan Reşad Türbesi inşaatı
Gazi Osman Paşa Türbesi inşaatı
Mahmut Şevket Paşa Türbesi inşaatı
Ahmet Cevat Paşa Türbesi inşaatı
Ali Rıza Paşa Türbesi inşaatı
Hüsnü Paşa Türbesi inşaatı
Fethiye Camii Koca Sinan Paşa Medresesi restorasyonu
Tayyare Apartmanları, Laleli
İstanbul Birinci, İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Vakıf Hanları inşaatı
Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası inşaatı
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi kütüphanesi
Filibe Gar Binası
Edirne Gar Binası onarımı
Bandırma Haydar Çavuş Camii’nin tekrardan inşası
Gazi Eğitim Enstitüsü binası inşaatı
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Müdürlüğü binası inşaatı
Vedat Tek tarafınca başlatılan Ankara Palas projesinin son şeklini vererek tamamlanması
Kudüs Mescid-i Aksa restorasyonu projelendirmesi (1922-1926)

Mimar Kemaleddin Bey kimdir

    Mimar

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE