Ana Sayfa / cumhurbaşkanı / Muammer Kaddafi kimdir

Muammer Kaddafi kimdir

Muammer Kaddafi kimdir, Muammer Ebu Minyar el-Kaddafi, 7 Haziran 1942 tarihinde Akdeniz kıyısındaki Sirte şehri civarlarında Bedevi bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. Genç yaşlarında Mısır devlet başkanı Cemal Abdul Nasır ve onun Arap sosyalizmi ve Arap ulusçuluğuna dayalı ideolojisine hayranlık duyuyordu. Kaddafi, 1956 senesinde Süveyş Krizi yaşanırken İsrail karşıtı protesto gösterilerine katılıyordu.

Libya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tarih Kısmı’nü tamamladı (1963). Ondan sonra Bingazi’deki Askeri Akademi’ye girdi. Okul dostlarıyla beraber, ileride Özgür Subaylar Hareketi adını alacak gizli saklı bir teşkilat kurdu (1959). Mezun olduktan sonrasında İngiltere’ye giderek askeri alanda uzmanlık eğitimi görmüş oldu (1966).

1 Eylül 1969’da Muammer Kaddafi liderliğindeki genç subaylar, ile Kral İdris’e karşı kansız bir darbe yaptılar. Darbe gerçekleştiği sırada Kral İdris, Türkiye’de, Bursa kaplıcalarında tedavi görüyordu. Yeğeni veliaht El Rida radyo ile tahttan vazgeçtiğini bildirdi ve ev hapsine alındı. Monarşi lağvedildi ve yeni Libya Arap Cumhuriyeti diye deklare edildi

Hemen hemen 27 yaşlarında iktidara el koyan Muammer Kaddafi’nin üllkesi Libya, kısa zamanda Batı karşıtı gruplar için bir aden haline geldi. Buyuruculuk ile savaşma iddiasındaki kimi örgütler Libya’nın askeri ve finansal desteğini arkasına aldı.

Darbeden sonrasında ülkede denetimi eline geçiren Devrim Komuta Konseyi başkanlığın’te başbakanlık görevini de üstlendi. Aynı yıl Libya’nın “özgür bir Arap demokratik cumhuriyeti” bulunduğunu belirten yeni bir anayasa oluşturarak, ABD’nin ve İngiltere’nin ülkedeki askeri üslerini kapattı.

Muammer Kaddafi, 20. yüzyılın öteki politik figürlerinin de gerçekleştirdiği şeklinde, İslam sosyalizmi olarak adlandırdığı siyasal felsefesini “Yeşil Kitap” adını verdiği 1975-1979 içinde üç cilt halinde gösterilen kitabı ile deklare etti. Kaddafi, hem Marksizmden hem kapitalizmden ayrılan “evrensel üçüncü yol” teorisini ortaya koyuyordu.

Cemal Abdul Nasır’ın Arap Birliği politikasının yakıcı bir savunucusu olan Kaddafi, Nasır’ın 28 Eylül 1970’de ölümünün peşinden Arap ulusçuluğu fikrinin ideolojik önderi olmaya çalıştı. Kaddafi’nin Tunus ile birleşme girişimi 1974’de başarısızlıkla sonuçlandı. Mısır ve Libya arasındaki tam bir birleşme sağlama tasarısı ise, iki ülkenin karşılıklı suçlamaları sebebiyle başarısızlığa uğradı. 1977’de bu çekişmeler silahlı bir çatışmaya ve diplomatik ilişkilerin kopmasına yol açtı.

Kasım 1985’te CIA tarafınca Kaddafi yönetimine karşı gizli saklı operasyonlar yapıldığı ortaya çıktı. Roma ve Viyana’daki İsrail havayolları bürolarına Filistinlilerce (Ebu Nidal grubu) meydana getirilen saldırıların (Aralık 1985) Libya tarafınca desteklendiğini ileri devam eden ABD, Libya’nın eylemlerinin ABD’nin ulusal güvenliğini ve dış siyasetini tehdit ettiğini iddia etti.

Komşu ülkeler Tunus ve Mısır’da 30’ar senelik Bin Ali ve Kutsal iktidarlarının son bulmasıyla neticelenen halk hareketlerinin peşinden, Şubat 2011’de Libya’da da Kaddafi iktidarını sarsan karışıklıklar baş gösterdi. Libya’da çıkan iç savaşın peşinden 23 Ağustos 2011’de muhalifler Kaddafi’nin Trablus’taki Babül Aziziye karargahına girmeyi başardı. 20 Ekim 2011 tarihinde, memleketi Sirte’de, Ulusal Geçiş Konseyi askerleri tarafınca yakalandı. Linç edilerek öldürülmesi bazı çevrelerde tepkiye sebep olmuştur. Kaddafi 25 Ekim 2011 tarihinde çölde bilinmeyen bir yerde gömülmüştür.

Muammer Kaddafi kimdir

    Devlet Başkanı, Komutan

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Turgut Özal kimdir

Turgut Özal kimdir, Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno