Ana Sayfa / avukat / Müfit Gürtuna kimdir

Müfit Gürtuna kimdir

Müfit Gürtuna kimdir, İstanbul büyükşehir eski belediye başkanıdır.

Müfit Gürtuna, 1 Haziran 1952 tarihinde o vakit Konya şimdi ise Karaman iline bağlı Ermenek’te dünyaya gelmiştir. Tam adı Ali Müfit Gürtuna’dır.

Pendik Lisesi’ni bitirdikten sonrasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nde 1 yıl İngilizce Dil Hazırlık Okulu okudu.

Sonrasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Müfit Gürtuna, 1976 senesinde üniversiteden mezun olduğunda TRT Haber Merkezi’nde çalışmaya başladı. 1977 senesinde parlamentoda TRT muhabiri olarak vazife yapmış oldu.

Ondan sonra çeşitli kuruluşlarda üst düzey yönetici olarak çalıştı.

(ANAP) Anavatan Partisi’nde siyasete başladı. ANAP Kartal İlçe Başkanı oldu

1984 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi seçildi. 1989 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi görevini yaparken Meclis Başkanlığı görevini de yapmış oldu.

1989 yılından 1994 yılına kadar siyasete ara vererek özgür avukatlık yapmış oldu.

1994 seçimlerinde, Kartal ilçesinde Refah Partisi‘nden Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliğine seçildi ve 11 Kasım 1998 evveliyatına kadar da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği yapmış oldu.

12 Kasım 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi tarafınca Recep Tayyip Erdoğan‘ın, hakkında alınan hapis cezası kararının kesinleşmesi sebebiyle görevini bırakmasından sonrasında boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

18 Nisan 1999 tarihinde meydana getirilen mahalli seçimlerde Erdem Partisi‘nden Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

Haziran 2001’de üyesi olduğu Erdem Partisi Anayasa Mahkemesi tarafınca kapatılınca bağımsız kaldı. Başkanlık görevini 1 Nisan 2004 evveliyatına kadar sürdürdü.

12 Kasım 1998 – 1 Nisan 2004 tarihleri içinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş oldu. Görevi Recep Tayyip Erdoğan‘dan aldı. Vazife süresi dolduğunda yeni başkan Kadir Topbaş‘a teslim etti.

2006 senesinde Turkuaz Hareket adlı bir siyasal hareket başlatarak tekrardan siyasete başladı.

Müfit Gürtuna, Reyhan Gürtuna ile evlidir. Muhammed Fatih, Ayşe Asude ve Agah Sina adlarında üç evladı vardır.

Müfit Gürtuna, 2008 senesinde kızı Ayşe Asude Gürtuna ile ortak olarak “Fara Gayrimenkul Yatırım Finansal Danışmanlık” adlı bir şirket kurdu.

Kitapları :
2004 – ‘Bir İstanbul Sevdası (2 cilt)

Müfit Gürtuna kimdir

    Avukat, Siyasetçi

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Musa Çam kimdir

Musa Çam kimdir, 24.,25.ve 26. dönem CHP İzmir milletvekilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno