Ana Sayfa / ekonomist / Muhammed Yunus kimdir

Muhammed Yunus kimdir

Muhammed Yunus kimdir, Bankacı, iktisat profesörü

Mikrokredit terimini kabul eden ve geliştirenlerdendir.

Muhammed Yunus, 28 Haziran 1940 tarihinde Chittagong, Bangladeş‘de dünyaya gelmiştir. Çocuklukları doğduğu köy olan Bathua’da geçen Yunus, 1960 senesinde Dakka Üniversitesi‘nin Iktisat bölümünden mezun oldu ve bir yıl sonrasında aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı.

Hemen sonra ABD‘ye giden Muhammed Yunus burada Vanderbilt Üniversitesinde doktorasını tamamladı ve Middle Tennessee State University’de iktisat dersleri vermeye başladı.

Bankacı ve iktisat profesörü olarak Mikrokredit kaenlerdendir.

Prof. Dr. Muhammed Yunus, 1974 senesinde Bangladeş‘de Chittagong Üniversitesi‘nde ders verirken, yoksulluk içindeki halk ve öğretmekte olduğu ekonomik teoriler arasındaki uçurumu fark etti.

Muhammed Yunus, 1976 senesinde yoksulları girişimci yapmak amacıyla Bangladeş’te kurulmuş olan ve Köy Bankası” anlamına gelen Grameen Bankasının kurucusudur.

Muhammed Yunus, 2006 senesinde Nobel Sulh Ödülü‘ne layık görülmüştür.

2008 senesinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin web üstünden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli sıralamasında 2. sırada yer aldı.

2009 senesinde İstanbul Tecim Üniversitesi tarafınca Muhammed Yunus’a Fahri Doktora ödülü verildi.

Muhammed Yunus, 1974 senesinde Bangladeş’de Chittagong Üniversitesi‘nde ders verirken öğrencileri ile beraber Jobra adındaki köye gider, köyde Sufiya Begum adlı bir hanımla karşılaşır.

Begum, 3 çocukla ufak bir teneke barakada yaşıyor ve bambu ağacından iskemle yaparak geçinmeye çalışıyordu.

Her bir sandalyeyi yapmak için almış olduğu işlenmemiş bambulara 15peni dengi bir para ödediğini ve tefeciye ödemeyi yaptıktan sonrasında elinde bir penilik bir kar marjı kaldığını öğrenir.

Oldukca çalışmasına karşın Sufiya oldukça yoksuldu.

Bundan dolayı bambu ağacı için tefeciden borç almak zorundaydı.

Elbet, tefeciye ödediği faiz oldukça yüksek olduğundan geçinemiyordu.

Muhammed Yunus, köyü dolaşınca görmüş oldu ki, köyde Sufiya benzer biçimde 41 şahıs daha vardı ve köylülerin tefecilere 40’ar dolar kadar borcu vardı.

Yunus bu 40 doları köylülere faizsiz vermeyi teklif etti, bunu kabul eden köylülerden yalnız anaparayı bir yıl sonrasında geri ödemelerini istedi.

Bu anaparadan kazanılmış olduğu paralarla Sufiya, 1983’te teneke barakanın yerine güzel bir ev yapmış oldu.

Öteki köylüler de işlerine güçlerine baktı.

Ve kısa sürede köy cennete döndü.

2006 senesinde Yunus ve Grameen Bank “aşağıdan başlamış olacak bir ekonomik ve toplumsal kalkınma yaratmak amacıyla mikrokredi sistemi için harcadıkları çabalar için” Nobel Ödülü‘ne layık görülmüşlerdir.

Sadece 2011 senesinde Bangladeş hükümeti Muhammed Yunus’u kendi kurduğu Grameen Bank başkanlığından aldı.

Muhammed Yunus, 1970 senesinde Vera Forostenko ile evliliğe ilk adımını attı. 1979 senesinde boşandı. Monica Yunus, Deena Afroz Yunus adlarında iki evladı vardır.

Kitapları :
1999 – Banker to the Poor

Muhammed Yunus kimdir

    Ekonomist

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Durmuş Yılmaz kimdir

Durmuş Yılmaz kimdir, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde MHP Uşak milletvekili oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno