Ana Sayfa / Anlamı / Müzik Notaların Anlamı ve Çıkış Hikayesi

Müzik Notaların Anlamı ve Çıkış Hikayesi

notePisagorun Müziğin içindeki Matematiği bir Demirci dükkanının önünden geçerken keşfettiği Rivayet edilir. Demirci ustasının demir döverken kullandığı Aletlere nazaran değişik sesler çıkarması Pisagorun ilgisini çekmiş, dükkanı kapattırarak Ustaya çeşitli aletler kullandırmış, çıkan sesleri incelemiş ve kayıtlar almış. Batı müziği 9. yüzyılın başına kadar notalamadan habersizdi. Eserler kulak kanalıyla kuşaktan kuşağa aktarılıyor, ayrıca değişime uğruyor, Zaman içinde unutulabiliyordu. 9. yüzyılın ikinci yarısında ilk notalama sistemi ortaya çıktı
     Bugün Kullandığımız nota sisteminin İcat eden Guido D’Arezzo adlı İtalyan Din adamı.
Orta Çağda pomposa Manastırında Şan dersleri verirken yeni ve ergonomik bir nota sistemi Geliştirmeye karar verir ve kendisini buna adar.
      Uzun çalışmalardan sonrasında 7 Notadan oluşan sistemini kurar fakat Onlara koyacak uygun adları bulamamıştır.
Yazmış olduğu Aziz johanna ilahisinin mısralarının ilk hecelirini yedi notasına isim olarak kullanır ve bugünkü do(ut), Remifasollasi oluşur.
      “Arezzolu Guido’nun Eli” olarak malum bir Yöntemle bu gün kullandığımız Notaların isimlerini vermiş. Eğittiği çocuklar kolaylıkla hatırlasın diye Parmaklarının girinti ve çıkıntılarına bir Ezginin sözlerinin ilk hecelerini yazmış ve vakalar gelişmiş.

Do: Dominus (Yaradan, Mutlak)
Re: Rerum (Madde)
Mi: Miraculum (Mucize)
Fa: Familias planetarium (Gezegenler Ailesi/Güneş Sistemi)
Sol: Solis (Güneş)
La: Lactea via (Samanyolu)
Si: Siderae (Gökler)

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Pabucu Dama Atılmak Hikayesi

Osmanlı Döneminde Esnaf ve Sanatkarların Bağlı bulunmuş olduğu teşkilat, Ticaretin yanında Toplumsal Yaşamı da düzene …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno