Ana Sayfa / başbakan / Narendra Modi kimdir

Narendra Modi kimdir

Narendra Modi kimdir, 2014 senesinde Hint genel seçimlerinde Hindistan‘ın 15. Başbakanı oldu. 9 Aralık 2014 tarihinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi, TIME mecmuasinin okuyucuları tarafınca senenin kişisi seçildi.

Narendra Modi, 17 Eylül 1950 tarihinde Hindistan, Vadnagar’da Heeraben Modi ve Damodardas Mulchand Modi çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Tren istasyonunda gezici çaycılık icra eden babanın 6 çocuğundan biridir. Aslolan adı Narendra Damadordas Modi’dir. Narendra Modi, çocukluklarında tren istasyonlarında çay satarak ilköğretim yaşamını sürdürdü. Gençliğinde (BJP) Bharatiya Janata Partisi’nin düşünce okulu olan aşırı Hindu milliyetçisi Rashtriya Swayamsevak Sang’a (RSS) katıldı.

Bir taraftan tren istasyonunun kantininde çalışıp, bir taraftan da Delhi Üniversitesi‘nde dışarıdan okuyarak 1978 senesinde politika bilimi mezuniyet belgesi almıştır. Arkasından Gucerat Üniversitesi‘nde gene politika bilimi mastırı yapmış 1983 senesinde mezun olmuştur. Son seçim kampanyasından ilkin, 3 ay süresince ABD‘da halkla ilişkiler ve görüntü yönetimi dersi almıştır.

18 Temmuz 1947 tarihinde Britanya İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazanan Hindistan’ı dört kuşaktır yöneten Gandhi ailesini iktidardan indiren ülkenin yeni başbakanı Narendra Modi olmuştur.

Narendra Modi, Bharatiya Janata Partisi (BJP) başkanıdır. Hindu dinine mensuptur.

Bharatiya Janata Partisi içinde hızla yükselen Narendra Modi, 2001 senesinde eyalet seçimlerinde Gujarat eyaleti başkanı oldu. Kısa sürede eyaleti bir sanayi merkezi haline getiren Modi hükümeti mevcut hükümet Kurultay partisi ve Müslüman gruplarca 2002 senesinde eyalette meydana gelen Hindu Müslüman çatışmalarında lüzumlu güvenlik önlemlerini almayarak Müslümanların şiddete maruz kalmasına izleyici kalmakla suçlanmıştı. Hakkında 2002 yılındaki olaylardan dolayı birçok dava oluşturulan Modi ve hükümeti bu davalardan bazılarından yargı giyerken Modi şu ana kadar ceza almadı. Kabinesindeki bazı bakanların bu olaylardan suçlu bulunarak hapse atılmış olduğu Modi’ye başta ABD Birleşik Devletleri olmak suretiyle birçok batılı ülke büyükelçilikleri dini ayrımcılık yapmış olduğu öne sürülen sebebi ile ülkelerine vize vermemişti.

Hindistan’ın ana karşıcılık partisi Bharatiya Janata Party (BJP) Gujarat eyaleti başkanı Narendra Modi’yi 2014 Mayıs’ında yapılacak genel seçimler için Başbakan talibi gösterdi.

7 Nisan-12 Mayıs 2014 tarihleri içinde meydana getirilen ve sonucu 16 Mayıs 2014 tarihinde belli olan Hindistan genel seçimlerinde Hindistan‘ın 15. Başbakanı oldu.

Modi,er bir usulle ailesi tarafınca evlendirilmiş. 18 yaşlarında resmi evlilik gerçekleşmiş. Narendra Modi, 1968 senesinde Jashodaben (Chimanlal) Modi ile evliliğe ilk adımını attı.

Sıkı bir vejetaryen olan Narendra Modi, senelerdir bir tek Ahmedabad’daki Jade of Blue adlı mağazadan giyiniyor.

Narendra Modi kimdir

    Başbakan, Politikacı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Süleyman Demirel kimdir

Süleyman Demirel kimdir, Türkiye Cumhuriyeti’nin eski Başbakanı ve Cumhurbaşkanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno