Ana Sayfa / besteci / Necil Kazım Akses kimdir

Necil Kazım Akses kimdir

Necil Kazım Akses kimdir, Modern Türk besteci olan Akses, “Türk Beşleri” adlı grubun temsilcilerinden olmuştur.

Harbiye Nezareti Posta Müdürü olan Mehmet Kazım ile kültürlü bir edebiyat öğretmeni olan Emine Hanım’ın oğlu olarak 1908’de İstanbul’da hayata merhaba dedi.

İlk ve orta öğreniminin yanı sıra, hususi keman ve viyolonsel dersleri alarak müzik hayatına ilk adımını attı.

Bunu Darülelhan’da Cemal Reşit Rey’den armoni dersleri izledi.1926 senesinde da İstanbul Adam Lisesi’nden mezun oldu.

Ailesi Necil Kazım’ı bestecilik öğrenimi için Viyana’ya gönderdi.Akses, Viyana Müzik Akademisi‘nde Prof. Kleinecke’den viyolonsel, meşhur besteci Hofrat Dr. Joseph Marx’dan armoni, kontpuan ve kompozisyon dersleri aldı.

Viyana Üniversitesi’nden Prof. Furtzter’den partitur çalmayı öğrendi.

1931 senesinde Viyana Devlet Müzik ve Görsel Sanatlar Akademisi’nin kompozisyon, 1934’te de Prag Devlet Konservatuarı’nın ileri kompozisyon bölümlerini tamamlamış oldu.

1935 senesinde Ankara’ya gelen meşhur Alman besteci Paul Hindemith ile beraber, konservatuar kurulması için meydana getirilen hazırlık çalışmalarına katıldı.

1936 yılının sonlarında Ankara’ya gelen meşhur Macar besteci Bela Bartok’ın Cenup Anadolu gezisinin bir kısmına gözlemci olarak katıldı.

1949’da güzel sanatlar genel müdürü, 1958’de Devlet Operası genel müdürü oldu.

Akses 1957 senesinde Federal Alman Cumhuriyeti’nin “Birinci Derslik Hizmet Nişanı”nı, 1961’de İtalyan Cumhuriyeti’nin “Hizmet Nişanı”nı, 1973 senesinde “Commendatore Rütbeleri Nişanı”nı ve aynı yıl Tunus Devleti‘nin “Burgiba Sanat Kültür Nişanı”nı aldı.

Meşhur Besteciye 1971 senesinde Türk Cumhuriyeti’nin “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi.

Akses’in eğittiği öğrencileri içinde Ferit Tüzün, Nevit Kodallı, Bülent Arel ve Erol Erdinç şeklinde uygar besteciler vardı.

Eserleri: Flüt Piyano Sonatı, Minyatürler, Timur, Senfonik Destan, Viyola Konçertosu, Ankara Kalesi, Ballade, On Türkü, Cumhuriyetin 50. Yıl Marşı, Sesleniş, Sololar Geçidi, Şiirlere Müzik, Bir Divandan Gazel, Sulh İçin Harp, İstanbul’la Gönül Veren Ozanlar, Mete, Bayönder.

Necil Kazım Akses kimdir

    besteci

Bu habere de bakabilirisiniz

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir, Wolfgang Amadeus Mozart, 18.yy klasik müziğinin, en verimli ve en tanınmış bestecisi. Bir çok otoriteye göre, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük müzik dehası olarak kabul edilen Mozart, sadece 35 yıllık hayatına 626 ölümsüz eser sığdırarak, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Çocukluk yıllarından itibaren, duyduğu her müziği hafızasına bir daha çıkmayacak şekilde kazıyabilme yeteneğine sahip olan ve çıktığı gezilerinin sıklığı sayesinde oldukça fazla tecrübe sahibi olan Mozart bu tecrübelerini gelişimine yansıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno