Ana Sayfa / Gazeteci / Necmiye Alpay kimdir

Necmiye Alpay kimdir

Necmiye Alpay kimdir, Necmiye Alpay, 23 Kasım 1946 tarihinde Balıkesir‘in Sındırgı ilçesinde dünyaya gelmiştir. Tam adı Ayşe Necmiye Alpay’dır. Anası Rukiye Hanım, babası Jandarma Astsubayı Mehmet Alpay’dır. 1961 senesinde Konya Kız Lisesi’nin ortaokul kısmından mezun oldu. 1964 senesinde Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1969 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Doktora derecesini internasyonal ekonomi alanında Paris-Nanterre Üniversitesi‘nde yaparak 1978 senesinde tamamladı.

12 Eylül 1980 ihtilalinde Ankara Ünir Fakültesi’nde öğretim üyesiyken tutuklanarak üç yıl Mamak Cezaevi’nde kaldı.

Hapishaneden çıktıktan sonrasında çevirmenlik ve edebiyat üstüne yöneldi. Kuram Dergisi ve Ludingirra Dergisi’nin kuruluşunda yer alarak edebiyata giriş yapmış oldu. Bir süre sonrasında Güz Dergisi’nde editörlük görevinde bulunmuş oldu.

1996-2003 yılları aralığında 7 yıl süresince Akademi İstanbul‘da ve Yeditepe Üniversitesi‘nde Türkçe ve Yaratıcı Yazarlık dersleri verdi.

2000 senesinde “Türkçe Sorunları Kılavuzu” adlı kitabını yazdı. Mart 2001- Eylül 2007 tarihleri içinde Köktencilik gazetesinin Kitap ekinde Dil Meseleleri’ni yazdı. Haziran 2008 ve Eylül 2010 içinde her perşembe Köktencilik gazetesinde, Eylül 2010 Nisan 2011 içinde ise her pazar gazetenin eki Köktencilik İki’de yazdı.

Köktencilik Kitap ve Köktencilik İki’de piyasaya çıkan yazılarının derlenen “Dilimiz, Dillerimiz” adlı kitabı 2004 senesinde yayımlandı. 2005 senesinde “Yaklaşma Çabası” adlı kitabı gösterildi.

Mart 2008 tarihinden sonrasında Milliyet gazetesinin aylık Kitap ekinde şiir temalı yazılarını yazmaya başladı.

Özgür Gündem gazetesinde danışma kurulu üyesi olarak görevini yapmakta idi.

Necmiye Alpay, Özgür Gündem gazetesine yönelik meydana getirilen soruşturmada silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla 31 Ağustos 2016 tarihinde tutuklanmıştır.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi yönetici ve danışmanlarına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edildi. İddianamenin kabulüyle beraber 23 Kasım 2016 tarihinde Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay hakkında tahliye sonucu verildi. Sadece mahkeme, şüphelilerin, “Terör örgütü üyeliği” suçundan ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Erdoğan ve Alpay cezaevinden çıkamadı.

Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak”, “Teşkilat üyesi olmak” ve “teşkilat propagandası” yapmak iddiasıyla yargılanan ve Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen davanın duruşması 29 Aralık 2016 tarihinde yapılacak.

29 Aralık 2016 tarihinde İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi görülen ilk duruşmasında Aslı Erdoğan, yazar Necmiye Alpay ve Bilir Kaya‘nın tahliyesine karar verdi.

Kitapları :
2000 – Türkçe sorunları kılavuzu
2004 – Dilimiz, dillerimiz: uygulama üstüne yazılar
2005 – Yaklaşma çabası

Çevirmenliğini yapmış olduğu kitaplar :
Kültür ve Elkoyuculuk (Edward Said)
Tarihsel Kapitalizm (I. Wallerstein)
Aydın Kesimi Üzerine (Vladimir Ilyich Lenin)
Modernleşmenin Eşiğinde Osmanlı Hanımefendileri (Madeline C. Zilfi)
Sertlik ve Mukaddes (Rene Girard)
Freud ve Felsefe (Paul Ricoeur)
Bilge Sokrates‘in Ölümü (Jean Paul Mongin), Metis Yay., “Ufak Filozoflar” dizisi, 2011
Martin Heidegger’in Böceği (Jan Marchand), Metis Yay., “Ufak Filozoflar” dizisi, 2012
Diyojen Köpek Adam (Jan Marchand) Metis Yay., “Ufak Filozoflar” dizisi, 2012

Necmiye Alpay kimdir

    Gazeteci, Tercüman, Yazar

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Atilla Dorsay kimdir

Atilla Dorsay kimdir, Mimar, Sinema Eleştirmeni, Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno