Ana Sayfa / doktor / Nihat İlhan kimdir

Nihat İlhan kimdir

Nihat İlhan kimdir, Kıbrıs Türk geçmişine banyo katliamı olarak geçen 3 evladı ve eşini hain bir saldırıda kaybeden tabip.

Nihat İlhan, 1924 senesinde Elazığ, Harput’ta dünyaya gelmiştir. 1951 senesinde tıp fakültesinden mezun oldu. 1951-1952 yılları aralığında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi‘nde doktor yetişmen teğmen olarak yetişim yapmış oldu ve 1952 yılı haziran ayında doktor üsteğmenliğe yükseltildi.

Binbaşı rütbesinde iken 20 Mart 1963 tarihinde Kıbrıs Türk Kuvvetleri alayı baştabipliği ve cerrahlığına belirleme oldu. 23/24 Aralık 1963 gecesi Dr. Bnb. Nihat İlhan evde yok iken evlerinin bulunmuş olduğu Lefkoşa‘daki Türk Mahallesi ‘Kanlı Noel vakalarında Rum çetesi EOKA‘cılar tarafınca basıldı, ve korumasız olarak evlerinin banyosuna gizlenen doktorun eşi ve çocuklarını, banyo küvetinde hunharca katletti.

Nihat İlhan, 1956 senesinde Mürüvvet İlhan ile evliliğe ilk adımını attı. İhsan Murat (d.1957), Kutsi(d.1959), Hakan (d.1963) adlarında üç oğlu vardı.

Nihat İlhan, ailesinin cenazelerini Elazığ‘da aile kabristanına defnetti. Ondan sonra tekrar Kıbrıs‘a gitmedi. Emekli general Nihat İlhan ailesini kaybetmiş olduğu 1963’teki katliamın arkasından adaya tekrar adımını atmadı. Sadece son dönemde Rum ve KKTC medyasında ‘Sahil katliamını Türkiye‘nin müdahalesini sağlamak amacıyla Türk askerleri yapmış oldu’ iddialarına isyan ederek 44 senedir sürdürdüğü ‘Kıbrıs’a gelmeme’ kararını değiştirdi ve 18 Mart 2007 Şehitleri Anma Günü’nde Lefkoşa‘ya adımını attı.

Tarihe, ‘Banyo Katliamı‘ olarak geçen bu olaydaki katliamın yapıldığı Lefkoşa’daki ev müzeleştirilerek, ‘Barbarlık Müzesi’ ismiyle, 1 Ocak 1996 tarihinde ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

Nihat İlhan, Uzun seneler Elazığ Asker Hastanesi’nde vazife yaptıktan sonrasında tuğgeneral rütbesiyle de ordudan emekli olduktan sonrasında Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanlığı şeklinde birçok görevde yer aldı. 1970 senesinde tekrardan evliliğe ilk adımını attı ve Mustafa ve Şebnem adlarında bir oğlu, bir kızı oldu.

Nihat İlhan, 23 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde organ yetmezliği sebebiyle 92 yaşlarında öldü.

Nihat İlhan kimdir

Hekim

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sare Davutoğlu kimdir

Sare Davutoğlu kimdir, Sare Davutoğlu, 1961 senesinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Sare Davutoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno