Ana Sayfa / politikacı / Nimet Baş kimdir

Nimet Baş kimdir

Nimet Baş kimdir, Devlet Bakanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk hanım ulusal eğitim bakanıdır. Cumhuriyet tarihinin en uzun süre vazife icra eden tek hanım bakanı olarak tarihe geçti.

Nimet Baş, 2 Mart 1965 tarihinde Karaman‘ın Ayrancı ilçesinde on çocuklu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Nakliye işiyle uğraşan babasının adı Ferit Baş, ebe olarak vazife icra eden annesinin adı Emine Hanım’dır. Babasının daha ilkin yapmış olduğu iki evlilikten 5 evladı varken bu evliliğinden de 5 evladı olur.

Konya Ereğli Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1988 senesinde da İstanbul Hukuk Fakültesi’ni tamamlamış oldu. 1990 yılından sonrasında İstanbul Barosuna kayıtlı özgür avukat olarak çalışmaya başladı. İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nda ve Çocuk Mahkemeleri’nde vazife aldı.

59. ve 60. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı yapmış oldu. 60. hükümetteki kabine değişikliği sonrası Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilk hanım ulusal eğitim bakanı olmuştur.

3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti‘den İstanbul milletvekili seçildi. 2 Haziran 2005’te Hanım ve Aileden Görevli Devlet Bakanlığına geldi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde tekrardan AK Parti’den İstanbul milletvekili seçildi.

Hanım ve Aileden Görevli Devlet Bakanı iken, 3 Mayıs 2009 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı’na atandı. 6 Temmuz 2011 evveliyatına kadar bu görevde kaldı.

12 Haziran 2011 Genel seçimlerinde yine İstanbul milletvekili seçilmiştir. AK Parti İstanbul milletvekili olarak Meclis’teki görevini sürdürüyor.

Davet Çubukçu isminde 1 çocuk anası olan Nimet Baş, üniversite yıllarında tanışıp 1986 senesinde evlendirilmiş olduğu eşi Birol Çubukçu’dan 15 Temmuz 2011 tarihinde boşanmıştır.

2 Eylül 2014 tarihinde akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran ile beraber eğitim sektöründe etkinlik gösterecek olan “BOS Eğitim Denetim ve Değerleme Hizmetleri A.Ş.” adlı bir şirket kurdu.

Nimet Baş kimdir

    Politikacı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Matteo Renzi kimdir

Matteo Renzi kimdir, Matteo Renzi, 1946’da İtalya Cumhuriyeti’nin ilanından bu yana kurulan 63. Hükümette Başbakan oldu. 56. İtalya Başbakanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno