Ana Sayfa / Müzisyen / Nina Simone kimdir

Nina Simone kimdir

Nina Simone kimdir, Caz ve soul müziğin en mühim isimlerinden olan Nina Simone, birçok sanatçıya esin kaynağı olmuş ve gerek vokal seçimi gerekse politik duruşuyla yalnız süreci ile kısıtlı kalmamış, ölümünden seneler sonrasında bile hatırlanmaya ve takip edilmeye devam edilen bir sanatçı olmuştur.

Nina Simone, ABD’nin Şimal Karolina eyaletinde 21 Şubat 1933 tarihinde dünyaya geldi. Gerçek adı Eunice Kathleen Waymon olan sanatçı, dördü adam ve dördü kız olan 8 kardeşin altıncısıydı. Evinden müzik noksan olmayan bir aileye haiz olan Simone’nun müziğe kabiliyeti hemen hemen 4 yaşlarındayken ortaya çıktı. Annesinden almış olduğu müzik eğitiminin yanında kardeşleriunda anlatmaya başladı. Ondaki yeteneğin farkedilmesi üstüne 1939 senesinde bir hayırsever ona ilk piyano derslerini vermeye başladı.

Kısa zamanda ilerleme kaydettiği görülen sanatçı kasaba kütüphanesinde ilk piyano resitalini verdiğinde ise 10 yaşındaydı. Eğitimini bu yönde devam ettirdi ve 1950 senesinde burs alarak New York Juilliard Müzik Okulu’na girdi. Ailesi ile beraber gerek maddi sıkıntılardan gerekse o dönemdeki ırkçılık vakalarından dolayı Philadelphia’ya yerleşmek zorunda kaldılar. Burada bulunan Curtis Enstitüsü’ne girmek istediyse de çeşitli nedenlerden bu mümkün olmadı. Ailedeki maddi sıkıntılardan dolayı 1954 senesinde Atlantic City’de bulunan Midtown Bar ve Grill’de sahne almaya başladı.

1958 senesinde yapmış olduğu ilk müzikal çalışmaya kadar gerçek adını kullanan sanatçı sonrasında, adam arkadaşının kendine taktığı isimden yola çıkarak İspanyolca’da “kız” anlamına gelen “Nina” ve sesine fanatik olduğu Fransız sanatçı Simone Signoret’ten etkilenerek sahne adını “Nina Simone” yapmış oldu.

Devrin kalıplarını kıran Nina Simone, 1950li yılların başlangıcında bir çok siyah insanoğlunun hayal bile edemeyeceği bir fırsatı elde etti ve şov dünyasında kısa sürede yükselen bir isim haline geldi. O yıllarda yayılmaya süregelen insan hakları ve siyah vatandaşlara eşitlik şeklinde mevzularda tavrını belli eden bir tutum izledi. Aynı tavır ve tutumu tüm yaşamı süresince etliki oldu. Kariyeri süresince politik konulardan uzak kalmayan sanatçı, “Four Women” ve “Missisippi Goddamn” şeklinde fazlaca meşhur olmuş protest şarkılara da imza attı.

İlk albüm çalışmasını 1959 senesinde meydana getiren Nina Simone, “I Love You Porgy” ve “My Baby Just Cares For Me” şeklinde parçalarla adından söz ettirdi. Satışı bir milyonu aşan ve listelerde 13. sıraya kadar yükselerek başarı gösteren albümü klasikler arasına girmeyi başardı. Hatta “My Baby Just Cares Of Me” adlı parçası 30 yıl sonrasında bile popülerliğini korudu ve Chanel No:5 adlı parfümün reklam filmimizde kullanıldı.

Kısa sürede yakaladığı başarı yardımıyla Colpix Records ile 1964 yılına kadar sürecek bir sözleşme imzaladı. Bu süre zarsında Colpix’ten 10 albüm çıkardı. Bunlardan 6 tanesi stüdyo, 4 tane ise canlı kayıttı. Bu albümlerde yer edinen “Wild Is The Wind“, “Sayanora” ve “Samson And Deliah” şeklinde Colombia film müzikleri de bulunmaktaydı. 1961 yılına gelindiğinde Andy Stroud ile evliliğe ilk adımını attı ve ertesi yıl kızları Lisa Celeste dünyaya geldi. 1964 senesinde anlaşması biten Nina Simone, Simone Mercury’e bağlı Philips ile sözleşme imzaladı ve 3 yıl zarfında 7 albüm çıkardı. Meşhur ve kendiyle özdeşleşen şarkısı “Don’t Let Me Be Misunderstood” bu zamanda ortaya çıktı.

1966 senesinde eşinin menajerliği ile RCA’yle 1974 yılına kadar geçerli bir sözleşme imzaladı. Parça seçimlerinde de eşimin görüşlerini almaktaydı. Nina Simone, RCA’den dokuz albüm çıkardı ve bu zamanda en popüler şarkılarını yapmış oldu. Meşhur müzikal “Hair“de yer edinen “Ain’t Got No” adlı şarkını yorumu ile İngiltere listelerinde 2. sıraya kadar terfi etti.

Nina Simone, yalnız müzik yaşamı aracılıyla siyasal düşüncelerini de belirtmekten çekinmiyordu. Martin Luther King, Lorraine Hansberry ve Malcolm X şeklinde isimlerle olan yakınlığı bilinmekteydi. Hatta Martin Luther King’in bir suikast sonucu öldürülmesinden sonrasında “‘Why? The King Of Love is Dead” adlı şarkısını bestelemişti. “To Be Young“, “Gifted And Black” şeklinde şarkıları da gene ırkçılığa meydan okuyan baş yapıtlar içinde yer aldı. Simone, yalnız ırk ayrımcılığına karşı savaşım etmekle kalmayıp, ABD’nin işgalci savaşlarına da meydan okuyordu. Yaşamış olduğu çağı sorgulayan sanatçının iyi bir örneğini veren Simone, ülkesi ABD’ye daha çok tahammül edemeyerek, Avrupa’ya yöneldi. Liberya, ansa’da kaldı.

1978 senesinde Vietnam Savaşı’nı protesto etmek amacıyla vergilerini ödemeyince tutuklandı fakat kısa bir süre sonrasında özgür kaldı. Gene aynı yıl CTI’dan “Baltimore“, 1982 senesinde “Fodder On My Wings“, 1985 senesinde ABD’de “Nina’s Back” ve “Live And Kickin” albümlerini çıkardı.

90lı yıllardan sonrasında kalıcı olarak Fransa’ya yerleşen Nina Simone, Nice Jazz Festival’inin 1977 yılından beri değişmez konuğu haline gelmişti. Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki festivallere de çağrı almakta ve yoğun bir ilgiyle karşılaşmaktaydı.Yunanistan’da meydana getirilen Thessalonica Jazz Festival’inde sahneye çıkan Nina Simone, seneler sonrasında Carnegi Hall’da 2001’de verdiği konserle ABD’deki sevenlerine döndü.

Caz ve soul müziğinin en mühim isimlerinden kabul edilen Nina Simone, 21 Nisan 2003‘te son yıllarını geçirdiği Fransa’da hayata veda etti. Vefat ettiğinde 70 yaşlarında olan sanatçı; caz, soul ve blues alanında en meşhur isim haline gelmişti.

Seçimi ile Aretha Franklin ve Dusty Springfield şeklinde hanımefendi vokallere esin kaynağı olmuş ve The Animals, The Beatles ve Bob Dylan şeklinde adların parçalarını yorumlayarak onlara değişik bir boyut kazandırmıştır. Yaşamı, müziğe getirmiş olduğu yeni yorum ve kendi imzasını taşıyan albümleri ile sınırı olan kalmamış, duruşu ve politik tavrıyla da döneme damgasını vuran bir sanatçı olmayı başarmıştır.

Nina Simone kimdir

    Müzisyen, Ses Sanatçısı

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno