Ana Sayfa / şarkıcı / Nur Yoldaş kimdir

Nur Yoldaş kimdir

Nur Yoldaş kimdir, 1981 senesinde “Sultan-ı Yegah” şarkısı ile tanındı.

Nur Yoldaş, 4 Ocak 1956 tarihinde istanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Nur Belda’dır. Beşiktaş halkevinde Fatma Türkan ve Ahmet Yamacı ile solfej ve halkmüziği eğitimi aldı. TRT İstanbul Radyosu çocuk tiyatrosunda vazife yapmış oldu. Üsküdar Kent Tiyatrosu’nun çocuk oyunlarında roller aldı.

Ekrem Akıllı Ün‘ün çoksesli koro seçmeleriniaları biten Nur Yoldaş’ın, seneler sürecek uzun bir batı eğitimi ve orkestra şarkıcılığı süreci başladı. Altın mikrofon yarışması ile profesyonelliğe geçti.

Nur Yoldaş, İlk 45’liğini 1974 senesinde “Aşk Bir Fantazi & Bile Bile” adı ile Polydor Şirketinden çıkardı.

1981 senesinde eşi Ergüder Yoldaş‘ın bestelediği, Attila İlhan‘ın şiiri Sultan-ı Yegah 45’liğiyle Türk popunda çığır açtı.

Nur Yoldaş, eşi Ergüder Yoldaş ile beraber kurmuş oldukları Workshop Plakçılıktan 1983’te gösterilen “Elde Var Hüzün” isminde albüm yaptılar. Nur Yoldaş albümden bekledikleri ticari başarıyı elde edemeyince Ergüder Yoldaş’tan boşandı.

Boşandıktan sonrasında müziğe uzun bir ara verdikten sonrasında 1992 lı albümü ile dönüş yapmış oldu.

Nur Yoldaş, ikinci evliliğini 1986 senesinde İzmirli iş adamı Remzi Baba Restoran’ın sahibi Halil İbrahim Taş ile yaparak İzmir, Göztepe’ye yerleşti. 13 yıl orada yaşadıktan sonrasında İstanbul’a taşındı.

Nur Yoldaş, 2001 senesinde Dıcovery Varna Internasyonal Beste ve Şarkı yarışmasında Selmi Andak‘ın iki bestesiyle Dünya ikinciliğini kazanmıştır. Ulusal ve Uluslar arası pek fazlaca etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Birkaç filmimizde rol aldı.

Birliktelikleri :
1.eşi: 1976 senesinde Ergüder Yoldaş ile evliliğe ilk adımını attı. 1983 senesinde boşandı. Devrim Yoldaş (d.1977) isminde bir oğlu vardır.
2.eşi : 1986 senesinde iş adamı Halil İbrahim Tuş ile evliliğe ilk adımını attı. Eşi Halil İbrahim Tuş 2001 senesinde tüfek ile intihar etti. Hasan Tuş isminde bir oğlu vardır.

Nur Yoldaş, Ankara’da Ankara Şehir Orkestrası solisti olarak çalıştı.

45’lik Plakları :
1974 – Aşk Bir Fantazi – Bile Bile,
1981 – Sultan-ı Yegáh – Anadolu,
2011 – Yerin Dolmuyor – Nur Yoldaş & Ege
2014 – Bir Gamlı Hazan / Tekli
2014 – Sahiden / Tekli (DMC)

Albümleri :
1981 – Sultan-ı Yegáh LP-MC,
1983 – Elde Var Hüzün LP-MC,
1992 – Dönüş / Sakine
1998 – Sultan-ı Yegáh CD-MC,

Filmleri ve Dizileri:
Oyuncu :
2006 – Memleket Hikayeleri – Karahisar Kalesi (TV Filmi)
2006 – Kırmızı Gül (TV Filmi)
2006 – Anadolu Efsaneleri – Alageyik (TV Filmi)
2004 – Göl Efsanesi (TV Filmi)
2000 – Bana Babamı Anlat (TV Dizisi)

Nur Yoldaş kimdir

müzisyen

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İsmail Türüt kimdir

İsmail Türüt kimdir, İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde Rize, Ambarlık köyünde doğmuştur. Bir abisi ve bir erkek kardeşi ile bir kız kardeşi vardır. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Annesi Hamdiye Tstafa Türüt, çay fabrikasında işçi idi. İlkokul çağında yaz aylarında Cimil Yaylasında çobanlık yapardı.

1979 yılında 14 yaşında iken İstanbul‘a geldi. İlk olarak Bahçelievler’de bir yakınının sahibi olduğu markette işe girdi. Bir yıl çalıştıktan sonra bu kez Bebek’te bir fırında çalışmaya devam etti. Bu arada da hem çalışıp hem de çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve üçüncü sınıf gazinolarda uvertür olarak çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno