Ana Sayfa / doktor / Nurettin Sözen kimdir

Nurettin Sözen kimdir

Nurettin Sözen kimdir, 29 Mart 1989 – 1 Nisan 1994 tarihleri içinde İstanbul Büyük Kent Belediye Başkanlığı yapmış oldu. 22. Dönem (14 Kasım 2002 – 23 Temmuz 2007 tarihleri arası) Sivas CHP Milletvekilliği yapmış oldu.

Nurettin Sözen, 1937 senesinde Sivas‘ın ilçesi Gürün’de dünyaya gelmiştir. İstanbul Adam Lisesinden mezun olduktan sonrasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyarak mezun oldu. Çalmış olduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde kulak-burun-boğaz branşında 1978 senesinde profesör oldu.

Nurettin Sözen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dekanlıği rektör yardımcılığı yapmış oldu. YÖK tarafınca dekanlıktan alınan ilk akademisyen oldu.

Nurettin Sözen, hemen hemen lise yıllarında CHP saflarında politikaya atıldı. 1989 mahalli seçimlerinde Toplumsal demokrat Halkçı Parti‘den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

Nurettin Sözen, Recep Tayyip Erdoğan‘dan ilkin ve Bedrettin Dalan‘dan sonrasında 29 Mart 1989 – 1 Nisan 1994 tarihleri içinde İstanbul Büyük Kent Belediye Başkanlığı yapmış oldu. Nurettin Sözen “Ilkin İnsan” sloganıyla başladığı belediye başkanlığı görro, doğalgaz, yayalaştırma projeleri, süratli tramvay, biyolojik arıtma ve çöp işleme tesisleri benzer biçimde dirimsel pek fazlaca projeye imza attı.

Nurettin Sözen döneminde Macaristan‘dan 1404 tane İkarus marka belediye otobüsü satın alındı. Ek olarak 25 tane de Iveco-M24 marka midibüs filoya eklendi. Bir öteki alımsa, İETT tarihinde bir ilk olan 2 kattan oluşan otobüslerdi. DAF-Optare SB-250 model 26 tane kattan oluşan otobüs, kendilerine rezerve edilen 4 ayrı hatta hizmet vermeye başladılar. Raylı sistemler mevzusunda da; 1992 senesinde “Uygar Tramvay” adıyla Cadde Tramvayları Aksaray-Sirkeci içinde ve devamında da Aksaray-Topkapı içinde çalışmaya başladılar. İstiklal Caddesi yayalaştırılarak 1961’de seferlerine son verilmiş olan nostaljik tramvaylar yine hizmete girdi.

Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul’un ilk Metrosu’nun temelini 1992 yılının Eylül ayında başlattı. 1993 senesinde patlak veren İSKİ Skandalı, belediye ile işçiler arasındaki sorunlara bağlı olarak yaşanmış olan çöp problemi ve yaygın su kesintileri sebebiyle fazlaca yıprandı ve 1994 seçimlerinde yine aday olmadı.

Nurettin Sözen, belediye başkanlığı döneminde asla nikah kıymadı.

22. Dönem (14 Kasım 2002 – 23 Temmuz 2007 tarihleri arası) Sivas CHP Milletvekilliği yapmış oldu.

Birliktelikleri :
1.eşi: 1970 senesinde Engin Zeren Sözen ile evliliğe ilk adımını attı. Eşi 15 Temmuz 1985 tarihinde kanser hastalığı sebebiyle vefat etti. Erdem Sözen isminde bir oğlu vardır.
2.eşi: 22 Ağustos 1997 tarihinde Müjgan Şerefhanoğlu ile evliliğe ilk adımını attı.

Adına Yazılmış Kitaplar :
2014 – İnsana ve Demokrasiye Adanmış Bir Yaşam: Nurettin Sözen (Yazarı: Şükrü Aslan, Hatice Kurtuluş)

Nurettin Sözen kimdir

Hekim

    , Siyasetçi

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ali Kemal kimdir

Ali Kemal kimdir, İkinci Meşrutiyet ve Mütareke döneminde İttihat ve Terakki karşıtı görüşleriyle tanınmış yazar, gazeteci ve siyaset adamı. Polemikte benzerine az rastlanır bir ustalıkta idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno