Ana Sayfa / besteci / Onur Akay kimdir

Onur Akay kimdir

Onur Akay kimdir, Onur Akay, 28 Nisan 1977 tarihinde Ankara‘da dünyaya gelmiştir. 1995 senesinde başladığı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde 6 yıl okudu. Hemen sonra kazanarak geçiş yapmış olduğu Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Ses Eğitimi bölümünde 4 yıl okuyarak 2006 senesinde mezun oldu. Bu yıllarda konservatuar eğitimini Süheyla Altmışdört, İsmail Hakkı Özkan, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca benzer biçimde hocalardan aldı. Ek olarak Semih Sergen‘den uzun seneler diksiyon, güzel Türkçe konuşma dersleri aldı. Öğrencilik yıllarında müzik hocalığına başlamış ve İstanbul Maltepe Kız Meslek Lisesinde diksiyon, güzel Türkçe konuşma hocalığı yapmıştır.

Onur Akay, 1991 senesinde Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Tiyatro Kulübü’nde, Güngör Dilmen‘in yazdığı “Kurban” adlı tiyatro eseri ile, “Murat” rolünü canlandıran çocuk oyuncu olarak oyunculuğa başladı.

Onur Akay, Şef Rıza RİT yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Mûsikîsi İcra Heyetinde iki yıl yetişmen sanatçı olarak vazife yapmış ve konserler vermiştir. Ek olarak Etiler Rahatlık Evi Türk Sanat Müziği Korosunu bir sürem çalıştırmış ve Semahat ÖZDENSES`in konuk sanatçı olarak katılımıyla verilen konserin şefliğini yapmıştır.

Onur Akay, MESAM üyesidir. Sözleri Parlak zeka Müren‘e ilişkin olan ‘Gönlümdeki Bahar’ adlı şarkıyı 1990 senesinde daha 13 yaşlarında iken bestelemiştir. 1993 yılından itibaren sahnelerde olan Onur Akay, 1994 senesinde televizyonda ilk kere Seda Sayan‘ın programına konuk olmuştur. TRT repertuarlarında birçok şiiri ve bestesi yer verilmiştir. Onur AKAY`ın hususi günler için yazıp bestelediği Marş seçimi besteleri de vardır.

Onur AKAY, başarıya ulaşmış yorumculuk ve oyunculuk kariyerlerinin yanısıra şiirlerini “Şiirleriyle Onur Akay”, adlı kitapta topladı.

Müzisyen ve bestekar olan Onur Akay, Türk musikisinde birçok nazariyatçının kabul etmiş olduğu Müstear’lı Nikriz, Müstear’lı Hicaz, Zirgüle’li Pençgâh isimlerini verdiği 3 bileşik makam buldu, terkib etti ve şarkı besteledi. Türk Musikisinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği İsimli yazdığı kitabı konservatuar öğrencileri tarafınca kullanılmaktadır.

Onur Akay’ın en büyük tutkusu efsaneleşmiş sanatçıların arşivini tutmak. “Akşam oldu hüzünlendim ben gene” eserinin bestekârı Semahat Özdenses‘in arşivini ona emanet etmesiyle süregelen bu tutku hala devam etmektedir. Tüm sanatçıların durumlarını takip edip son durumlarını sık sık toplumsal medyada paylaşmaktadır.

1998 senesinde “ANA” adlı kültür ve sanat dergisinde, uzun seneler köşe yazarlığı yapmış oldu. Haber Artı Türk ve Aydınlık Gazetesi’nde yazıları yayınlanmaktadır.

“Bu Gece Kalıyorum” adlı kürdi eserini ise, Muazzez Ersoy‘un söylediği “Kal Bu Gece” adlı esere yanıt olarak besteleyen Onur Akay, 1997 senesinde Mesut Yar‘ın sunmuş olduğu haber programında şarkıyı Muazzez Ersoyiçin söylemiştir.

1997 senesinde Mahallenin Muhtarları ve 2004 senesinde Şöhretler Kebapçısı adlı dizilerde rol aldı. Birçok tv ve radyo programı sundu. 2011 senesinde Selin Pınar Piriştine ile meşhur konukları ağırladığı Keyf-i Muhabbet adlı müzik eğlence programını sundu. 2012 senesinde “İftar Lezzeti” adlı tv programı sundu.

2010 senesinde Show TV’de “Yemekteyiz” adlı yiyecek programında yarıştı ve birinci oldu. 2012 senesinde Fox TV’de meydana getirilen “Yemekteyiz” adlı yiyecek programında yarıştı ve gene birinci oldu.

Onur Akay, 2004 senesinde senaristliğini Yaşar Arak ve Müfit Can Saçıntı‘nın yazdığı “Şöhretler Kebapçısı” adlı dizide Yeliz Yeşilmen, Cengiz Küçükayvaz, Dost Elver, Sermiyan Midyat, Evin Esen, Kemal Kuruçay, Melda Gür, Leman Çıdamlı, Atilla Taş ile beraber rol aldı.

Kitapları :
Türk Musikisinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği
Şiirleriyle Onur Akay

Albümleri :
1997 – Bu Gece Kalıyorum
2001 – İstanbul Ağlıyor

Tv Programları :
1994 – Seda Sayan (Konuk)
2001 – Çarkıfelek (Mehmet Ali Erbil‘in konuğu)
2004 – Zaga (Okan Bayülgen‘in konuğu)
2009 – Dünya Evi (Jüri)
2010 – O Sesler (TRT Müzik’te Semahat Özdenses‘i söyledi )
2010 – Yemekteyiz (Show TV’de yarıştı ve birinci oldu)
2011 – Keyf-i Muhabbet (Sunucu)
2011 – Bayram Hususi Eğlence (Sunucu)
2012 – İftar Lezzeti (Sunucu)
2012 – Bayram Hususi Eğlence (Sunucu)
2012 – Yemekteyiz (Fox TV’de yarıştı )
2013 – Yılbaşı Hususi (Sunucu)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2015 – Oklarla Dans (gazino patronu) (Beyazperde filmi)
2004 – Şöhretler Kebapçısı (Hans) (TV Dizisi)
1997 – Mahallenin Muhtarları (TV Dizisi)

Onur Akay kimdir

    • besteci,

Ozan

    • ,

müzisyen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Michelangelo Buonarroti kimdir

Michelangelo Buonarroti kimdir, Michelangelo Buonnarroti ya da Michelangelo, İtalyan Rönesansının devlerinden biri, resim ,şiir, mimari ve heykeldeki üstün yeteneğiyle tarihin dört ruhlu adam ünvanını verdiği, ünlü Davut heykelinin yaratıcısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno