Ana Sayfa / Dini Sözler / Oruç Sözleri, Oruç Mesajları

Oruç Sözleri, Oruç Mesajları

Oruç Sözleri, Oruç Mesajları

Oruç Güzel Sözler, Oruç Mesajları, Güzel Oruç Sözleri, Güzel Oruç Mesajları, Ramazan Ayı Oruç Mesajları, Oruç Mesajları Kısa, Oruç Sözleri Kısa

Kutsal Ramazan Ayı’na girdiğimiz şu günlerde Ramazan’ın fazileti orucun önemi ile ilgili güzel sözler yapmaya karar verdik. Bu sayfamızda oruçla ilgili güzel sözler ve oruçla ilgili güzel mesajları bulabileceksiniz. Feysbuk ya da twitterdan oruçla ilgili anlamlı sözler paylaşmak isterseniz bu sayfada ne olursa olsun size nazaran bir oruç mesajı bulunmaktadır.

ORUÇLA İLGİLİ SÖZLER

Aden’in bir kapısı var, adına “Reyyan” derler, oradan sadece oruçlular girebilir.

Ey inanç edenler! Tanrı’a karşı gelmekten sakınmanız için sizden öncekilere farz kılındığı benzer biçimde size de farz kılındı. (Bakara suresi 183)

Tanrı’ım senin rızanla oruç tuttum, senin rızanla orucumu açıyorum.

Yemekten ve içmekten kesilmek oruç değildir. Oruç, çirkin söz söylemekten, fena temastan, nefsin boyunduruğundan kurtulmak ve kötü hareketlerden sakınmaktır.

Bu ayda (Ramazan) bir farzı yapmak, başka aylarda yetmiş farz yerine geçer.

Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir, fakat oruç başkadır. Şu sebeple oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.

Bu ayda (Ramazan) ufak büyük bir hayır meydana getiren insan, başka aylarda bir farz eda etmiş benzer biçimde sevap alır.

Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir. Oruçlu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.

Oruçlunun yanında oruçsuzlar yiyecek yiyecek olursa, melekler oruçluya rahmet okurlar.

Kim Tanrı Teâla yolunda bigün oruç tutsa, Tanrı onunla ateş arasına, genişliği gökyüzü ile arz arasını tutan bir hendek kılar. (Tirmizi, Cihad 3, (1624)

Oruçlunun iftar anında reddedilmeyen bir duası vardır.

Kim Ramazan orucunu farz olduğuna inanarak ve sevabını Tanrı’tan isteyerek gönül hoşluğu ve tam bir ihlas ile tutarsa geçmiş ufak günahları bağışlanır.

Oruçlu iken vefat etmiş hiç kimseye Tanrı kıyamete kadar oruç tutmuş sevabı yazar.

Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir. Oruçlu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.

Kim inanç ederek ve sevabını Tanrı’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir.

Kim Tanrı Teâla yolunda bigün oruç tutsa, Tanrı onunla ateş arasına, genişliği gökyüzü ile arz arasını tutan bir hendek kılar.

Oruçlu için birisi iftar etmiş olduğu zaman, diğeri Rabbi ile karşılaşmış olduğu zaman olmak suretiyle iki luk vardır.

Ramazan’da orucunu tutup da Şevval’den de altı gün tutan kimse tüm yıl oruç tutmuş gibidir. (R. Salihin, 1259)

Kim bir kavme konuk olursa, onlar müsaade etmedikçe (nafile) oruç tutmasın.

Oruç der ki: Ey Rabbim, hakikat ben onu, yâni oruçluyu, gündüzleri yemekten ve şehvetlerden menettim. Onun hakkında beni şefaatçi kıl!

Şurası muhakkak ki, oruçlunun iftarını açmış olduğu süre reddedilmeyen makbul bir duası vardır.

Ramazan ayı girmiş olduğu süre cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. (Müslim, Sıyam 2, (1079)

Kim oruçlu olmasına rağmen unutur ve yerse yada içerse orucunu tamamlasın. Şu sebeple ona Tanrı yedirip içirmiştir. (Müslim, Sıyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721))

Kim Ramazan orucunu, farz olduğuna inanarak ve sevabını Tanrı’tan isteyerek, gönül hoşluğu ve tam bir ihlâs ile tutarsa geçmiş ufak günahları bağışlanır. Oruç Şefaat Edecektir. (Buhârî, Kitâbu’l- imân)

Kim, üstünde Ramazan ayının orucu olmasına rağmen ölecek olursa, (ölünün velisi) her bigün yerine, bir fakire yiyecek versin.

Her kim oruçluya bir yudum su verirse, Tanrı da ona benim mahşerdeki havuzumdan öyleki bir su içirecektir ki, Cennete girinceye kadar tekrar susuzluk çekmeyecektir.”

Bu ay (Ramazan) Tanrı için açlık ve susuzluğun, takat ve ibadetin meşakkatlerine sabır ve tahammül ayıdır.

İslam beş esas üstüne bina edilmiştir: Tanrı’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kâbe’ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. ( Tirmizi, İman 3, (2612)

Bu ayda (Ramazan) her kim oruçlu bir mümine iftar edecek bir şey verirse, yapmış olduğu bu iş günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur.

Canımı elinde tutan Tanrı’a vallahi billahi ki; oruçlunun ağız kokusu, Tanrı katında misk kokusundan daha hoştur: Tanrı der ki: Ağzı kokan şu kul şehvetini, yemesini, içmesini benim için terk ediyor. Mademki sırf benim için oruç tutmuş, o orucun ecrini ben veririm.

Ramazan ayını, hilâli görmedikçe yada sayıyı ikmal etmedikçe öne alıp başlatmayın. (Hilali görüp yada sayıyı tamamladıktan) sonrasında müteakip hilâli görünceye yada sayıyı tamamlayıncaya kadar orucu tutun.

Resul-i Ekrem Efendimiz; “Ey insanoğlu büyük ve kutsal bir ay yaklaştı, gölgesi başınızın üzerine düştü. Bu öyleki bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Tanrı o kutsal ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazı meşru kıldı.”

Ey insanoğlu büyük ve kutsal bir ay yaklaştı, gölgesi başınızın üzerine düştü. Bu öyleki bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Tanrı o kutsal ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazı meşru kıldı.


oruç ile ilgili kısa şiirler oruç mesajları gülünç oruç mesajları resimli ramazan ayı bitti sözleri sevgiliye oruç mesajları

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN VE IZLESIN

Bu habere de bakabilirisiniz

Arefe Günü Duaları

Sayfa İçeriği: Arefe Gününde Okunacak Dualar, Arefe Günü Duası, Arefe Günü Duası Arapça, Arefe Gününde Neler Yapılır, Arefe Gününde Yapılacak Dualar, Arefe Günü Duası Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno