Oruçla İlgili Hadisler

Oruçla İlgili Hadisler

Oruçla İlgili Hadisler

ORUÇLA İLGİLİ HADİSLER

Zahmetsiz ganimet kışta tutulan oruçtur. (Tirmizi, Savm 74, (797)

Kim Ramazan orucunu meblağ ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yıl orucu tutmuş olur. (Tirmizi, Savm 53, (759); Ebu Davud, Savm 58, (2432)

Ramazan’da orucunu tutup da Şevval’den de altı gün tutan kimse tüm yıl oruç tutmuş gibidir. (R. Salihin, 1259)

İslam beş esas üstüne bina edilmiştir: Tanrı’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kâbe’ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Buhari, İman 1; Müslim, İman 22 )

Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz. (Tirmizi, Savm 82, (807); İbnu Mace, Sıyam 45, (1746)

Beş zaman namaz, bir cuma namazı öteki cuma namazına, bir Ramazan öteki Ramazana hep kefarettirler. Büyük günah irtikab edilmedikçe aralarındaki günahları affettirirler. (Müslim, Taharet 14, (223); Tirmizi, Salat 160, (214)

Oruç perdedir. Biriniz bigün oruç tutacak olursa fena söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız söz edecek yada kavga edecek olursa ‘ben oruçluyum!’ desin (ve ona bulaşmasın). (Müslim, Sıyam 164, (1161)

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan bir tek oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez.’ (Tirmizi’nin rivayetinde şu ziyade var: ‘Oraya kim girerse ebediyyen susamaz. (Tirmizi, Savm 5)

Kim oruçlu olmasına rağmen unutur ve yerse yada içerse orucunu tamamlasın. Şu sebeple ona Tanrı yedirip içirmiştir. (Müslim, Sıyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721)

Ramazan ayında, hasta yada ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, tüm süre boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez. (Buhari, Savm 29; Tirmizi, Savm 27, (723)

Bizim orucumuzla ehl-i kitabın orucu içinde hudut, sahur yemeğidir. (Müslim, 6, 60)

Kim Tanrı Teâla yolunda bigün oruç tutsa, Tanrı onunla ateş arasına, genişliği gökyüzü ile arz arasını tutan bir hendek kılar. (Tirmizi, Cihâd 3, (1624)

Kim Tanrı Teâla yolunda bigün oruç tutsa, Tanrı onunla ateş arasına, genişliği gökyüzü ile arz arasını tutan bir hendek kılar. (Tirmizi, Cihad 3, (1624)

Ramazan girip çıkmış olduğu halde günahları affedilmemiş olan insanoğlunun burnu sürtülsün. Anne ve babasına yada bunlardan birine yetişip de onlar yardımıyla cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün. Ben yanında zikredildigim süre bana salat okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün! (Tirmizi, Daavat 110, (3539)

Kişinin fitnesi ehlinde, malında, çocuğunda, nefsinde ve komşusundadır. Oruç, namaz, sadaka, emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker bu fitneye kefaret olur! (Müslim, Fiten 17, (144), Tirmizi, Fiten 71, (2259)

İslam beş esas üstüne bina edilmiştir: Tanrı’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kâbe’ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Tirmizi, İman 3, (2612)

Resulullah (sav) vefat edinceye kadar Ramazan’ın son on gününde i’tikafa girer ve derdi ki: ‘Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın’. Resulullah (sav)’dan sonrasında, zevceleri de i’tikafa girdiler. (Müslim, İ’tikaf 5, (1172)

Resulullah (sav)’a Kadir gecesi (Ramazan’ın neresinde?) diye sorulmuştu. O, Ramazanın tamamında!’ diye yanıt verdi. (Ebu Davud, Salat, 824, (1387)

Bir karı Resulullah (sav)’a gelmiş olarak: ‘Ben haccetmek için hazırlık yapmıştım. Bana (bir engel) arz oldu ne yapayım?’ ‘Ramazan’da umre yap, zira o ayda umre tıpkı hacc gibidir’ buyurdu. (Ebu Davud, Hacc 79, Tirmizi, Hacc 95)

Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir. (Müslim, Müsafirin 174, (769); Ebu Davud, Salat 318, (1371); Tirmizi, Savm 83)

Resulullah (sav) buyurdular ki: ‘Ramazan ayı girmiş olduğu süre cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. (Müslim, Sıyam 2, (1079)


oruçla ilgili ayet oruçla ilgili hadisler arapça oruçla ilgili hadisler ve ayetler oruçla ilgili kısa hadisler ramazan ve oruçla ilgili kısa ayetler

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN VE IZLESIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE