Ana Sayfa / Damar Sözler / Osho Sözleri

Osho Sözleri

Osho Sözleri

Osho Sözleri Aşk, Osho Sözleri Feysbuk, Osho Kimdir, Osho Dan Sözler, Osho Farkındalık, Osho Sözleri Cesaret, Anlamlı Osho Sözleri, Etkisi altına alan Osho Sözleri

Bu sayfamıza Osho sözlerini hazırladık. Asi Ruh ya da Provokatör Mistik olarak da anılan Osho, 1931 senesinde Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletindeki Kuchwada’da dünyaya gelmiştir. Daha çocukluklarından itibaren, başkaları tarafınca verilen bilgiler ve inançları edinmektense gerçekliği kendisi deneyimlemekte ısrar eden olan asi bir ruhu vardı. 1990 yılına kadar devam eden yaşam yolculuğu süresince tüm dünyayı yerinden oynatacak söylemleri ve geliştirdiği meditasyonlar ile günümüzde hâlâ güncelliğini sakınan sıradışı bir şahsiyet olan ve Bhagwan Shree Rajneesh adıyla da malum Osho, din, felsefe, psikoloji, siyaset ve insanı ilgilendiren birçok alanda her türlü geleneği temelden sarsan yorumlarıyla büyük ilgi ve de tepki toplamıştır. Bu sayfamızda sizlere en güzel Osho sözlerini yapmaya çalıştık. Bu sözleri istediğiniz şeklinde paylaşabilirsiniz.

EN GÜZEL OSHO SÖZLERİ

Yaşam ufak şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.

Kuvvetli rüzgârlar seni oraya buraya sürüklüyorsa, onlara direnme: Onlar, sen direndiğin için kuvvetli görünüyorlar. Rahatla ve bırak seni götürsünler. Onlarla git, tüm olarak git.

Sen cevapları ezberliyorsun fakat yaşam asla aynı suali tekrarlamaz.

Aşk özgürlük verir. Eğer özgürlük ve aşka haiz olursan başka şeye ihtiyacın kalmaz. Elde etmişsindir. Sana yaşam işte bunun için verildi.

Dünya bir gök kuşağı, zihin bir prizma ve varlık ise beyaz bir ışındır.

Bilgelik kalpten gelir. Akılla ilgisi yoktur. Bilgelik, varlığının en derin noktasından çıkar. Kafaya ilişkin değildir.

Aşkın seni harekete geçirdiği şekilde hareket et.

Ayrılık kaçınılmaz bir sondur, kimse istemez fakat gereklidir. Bu sebeple yaşam olduğu gibidir; olması gerektiği şeklinde değil!

Kendi deneyimine dayalı olmayan her şeyi yalnız bir varsayım olarak kabul et.

Bir şeyi bastırırsan, o şey kıymetli olur. Daha çok bastırırsan, daha kıymetli olur. Bastırmazsan tüm kıymetini kaybeder.

Daima ne var ise onu gör. Acil etme. Bir şeyi yanlış anlamaktansa anlamamak daha iyidir.

Sev ve daha derinden sev. Acı çek ve daha derinden acı çek. Tümüyle sev ve tümüyle acı çek. Bu sebeple saf olmayan altın, bu yolla alevden geçerek saf altına dönüşür.

Zekâ elde edilmiş bir şey değildir, o doğuştandır, o öze aittir, o yaşamın yapıtaşıdır.

Öncelik sensin. Köklerine git, kendini bul, bir asi ol ve mümkün olduğunca oldukça sayıda asi yarat. Gelecekteki insanlığın altın bir gelecek yaratmasına yardım etmenin tek yolu budur.

Idrak etmek özgürleşmektir. Gerçek asi, bir savaşçı değildir; o, anlayış sahibi bir insandır.

Kendini kabul ettiğin an güzelleşirsin. Kendi bedeninden keyif aldığında başkalarına da keyif verirsin. Pek oldukça insan sana âşık olacaktır. Bu sebeple sen kendine âşıksın.

Zekâ elde edilmiş bir şey değildir, o doğuştandır, o öze aittir, o yaşamın yapıtaşıdır.

Hanım ve adam, insanlığın tamamen değişik iki kategorisidir. Kıyaslanamazlar. Onları karşılaştırma düşüncesi bile aptalcadır ve kıyaslamaya başladığın süre, işin içinden çıkamazsın.

Birisinin hatası için kendini cezalandırmak aptalcadır.

Sevgide minnettarlık, sevecenlik ve birlik duygusu vardır. Eğer bu üç duyguyu da hissediyorsan, seviyorsun anlama gelir.

İnsanlar bir şeyi anlamadıklarında yanlış anlamaya başlarlar.

Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel.

Gerçek sual ölümden sonrasında yaşam olup olmadığı değil, ölümden ilkin sen hayatta mısındır?

Benim tüm çabam her insan evladının kendisine ilişkin olan ve önüne gelene dağıtmış olduğu öz saygısını geri vermektir.

Her şeyi kabul eden insan neşeli olur… Bu şekilde birisi şükran dolu olur; var oluşa şükran duyar, bütünlüğe şükran duyar, bu şahıs en üstündür.

Niçin korkuyorsun? Dünya sana ne yapabilir? İnsanlar sana gülebilir; bu onlara iyi gelir… Gülmek devamlı bir ilaçtır, sağlıklıdır.

Sevgi bir tutku değildir. Sevgi bir duygu değildir. Sevgi birisinin, bir halde seni tamamladığının derinden anlaşılmasıdır.

Gerçek disipline haiz bir adam asla biriktirmez; her an öğrendiği şeyin öldüğünü hisseder ve yeniden bilgisiz olur. Bu cahillik ışık saçar.

İnsan anlamaya çalışacağına baskı kurar, ilişki kuracağına manipüle eder zira birisiyle ilişki oluşturmak büyük bir anlayış gerektirir.

Ne kadar oldukça düşünürsen, egon o denli daha ortaya çıkar. Ego, geçmişte birikmiş düşüncelerden başka bir şey değildir. Sen olmadığın süre Tanrı vardır. İşte yaratıcılık budur.

Ego toplumun yaratmış olduğu ve senin bu sayede oyuncakla oynamaya devam edebildiğin ve asla gerçek şeyi sormadığın bir kandırmacadır.

Hiçbir şeyi ayıplama. Aksine, onu kullan. Herhangi bir şeye karşı olma. Iyi mi kullanılabileceğinin ve dönüştürülebileceğinin yollarını ara.

Sakın unutma, ne süre karşına bir seçenek çıksa, bilinmeyeni, riskli olan, tehlikeli ve güvencesiz olanı seç. Hiçbir süre zarara uğramazsın.

Topluma mutlak şekilde teslim olmak, bütünüyle onun esiri olmak gerekir. Cemiyet sadece o süre yalnızca kölelere, ruhsal olarak intihar etmiş kimselere saygı duyar.

Topluma mutlak şekilde teslim olmak, bütünüyle onun esiri olmak gerekir. Cemiyet sadece o süre yalnızca kölelere, ruhsal olarak intihar etmiş kimselere saygı duyar.

Bugün, mevcut olan her şeydir; şimdi senin var olduğun, devamlı var olacağın yegâne zamandır. Yaşamak istersen ya şimdi olacaktır ya da asla olmayacaktır.

Neyi reddedersen et, onu başka bir yere koymak zorunda kalacaksın. Onu başka birisinin üstüne yansıtacaksın. Reddedilen kısım, bir yansımaya dönüşecektir

İlişki kuracaksın fakat muhtaç olmayacaksın; seveceksin fakat sevgin bir gerekseme olmayacak. Seveceksin fakat haiz çıkmayacaksın; seveceksin fakat kıskanmayacaksın. Ve sevgi, içinde kıskançlık olmadığı, haiz çıkma olmadığı süre sevgidir.

Gerçek aşkta bölünme olmaz. Sevenler birbirinin içine erir. Yalnız egoistçe aşkta büyük bir bölünme vardır, seven ve sevilen ayrılır. Gerçek aşkta ilişki yoktur. Bu sebeple ilişki kurulacak iki insan yoktur. Gerçek aşkta yalnız sevgi olur, bir çiçek açma, güzel bir koku, bir erime, bir birleşme yaşanır.

Varlığına bütünüyle haiz çıkmalısın. İyisiyle, kötüsüyle her yönünü kabullenmelisin kendinin. Herhangi bir şeyden kurtulmak söz mevzusu değil. Kimse asla hiçbir şeyden kurtulmuyor, şahıs yalnız yavaş yavaş her şeyi kabullenmeyi öğreniyor.

Sevinç bedenin senfonisi anlamına gelir, başka bir şey değil. Bedenin musiki bir ritim tutturması anlama gelir, hepsi bu. Sevinç zevk değildir; zevki başka şeylerden alırsın. Sevinç yalnız kendin olmaktır. Capcanlı, yaşam dolu, zinde… Bedeninin içinde ve çevresinde çalan belli belirsiz bir müzik, bir senfoni, sevinç budur işte.

Zihin tıpkı kalabalık gibidir; düşünceler bireylerdir. Ve düşünceler devamlı orada oldukları için sürecin maddi bulunduğunu düşünüyorsun. Her bir düşünceyi bırak ve en sonunda hiçbir şey kalmaz. Zihin diye bir şey yoktur, yalnız fikir vardır.

Düzyazı şeklinde düşünen zihni bırak. Şiirle düşünen bir başka zihin türünü uyandır. Hece uzmanlığını bir kenara koy. Yaşam tarzın şarkılar olsun. Zihinden sezgiye geç. Kafadan, kalbe. Bu sebeple kalp, gizemlere daha yakındır.

Hanım erkekten oldukça daha önemlidir. Bu sebeple o rahminde hem erkeği hem bayanı taşır. O kıza ve oğlana, her ikisine de annelik eder; her ikisini de besler. Erkekle yarışıyorsun ve yarışmana gerek yok; sen aslına bakarsanız üstünsün. Şiir yazmaya gerek yok, şiir sensin. Sevgin senin müziğindir. Sevgilinle beraber çarpan kalbin senin dansındır.

Yaşam böyledir işte. Ona hazırlanamazsın, onun için hazır olamazsın. Güzelliği, mucizesi de budur, seni hep hazırlıksız yakalar, hep sürpriz yapar. Gözlerin var ise her anın bir sürpriz bulunduğunu ve evvel hazırlanmış hiçbir cevabın ise yaramayacağını görürsün.

Akıllı bir insan risk alır. O alttan alacağına ölmeye razıdır. Normal olarak gereksiz şeyler için kavga etmeyecektir, o öze ilişkin olmayan şeyler için kavga etmeyecektir sadece esas şeyler söz mevzusu olduğunda boyun eğmeyecektir.

Yaşam kısa değil, sonsuzdur. Var oluşun acil içinde bulunduğunu gördün mü asla? Mevsimler zamanında gelir, çiçekler zamanı ulaşınca açar, ağaçlar yaşam kısa diye hızla büyümek için koşuşturmazlar. Tüm var oluş, yaşamın sonsuzluğunun bilincinde şeklinde görünür.

Yaşam öylesine bir gizemdir ki onu kimse anlayamaz ve kim onu anladığını iddia ederse o yalnız cahildir. O ne söylediğini bilmiyordur, o ne saçmaladığını bilmiyordur. Eğer sen bilge isen anlayacağın ilk şey şudur: yaşam anlaşılması imkansız.

İnsanın yeryüzündeki en zayıf hayvan olduğu kabul edilmek zorundadır. Ve onun tüm davranışlarının, tüm aidiyetlerinin, gruplaşmalarının temeli budur. O kendisinden daha büyük bir şeyin parçası olmak zorundadır; sadece o süre kendisini güvende hisseder.

Çocukluğumdan hatırlayabildiğim kadarıyla yalnızca tek bir oyun sevdim: Tartışmayı, her şey hakkında tartışmayı… Pek azca erişkin bana tahammül edebiliyordu; beni anlamaları söz mevzusu bile değildi. Okula gitmek asla ilgimi çekmiyordu. Orası olabilecek en fena yerdi. Sonunda gitmeye zorlandım, fakat elimden geldiğince direndim, zira orada yalnızca benim ilgilendiğim şeylerle ilgilenmeyen çocuklar vardı ve ben de onların ilgilendikleri şeylerle ilgilenmiyordum. Bu yüzden hep grup dışı kaldım.

Ve sana söylüyorum; gidecek hiçbir yol yok. Her şey bu anda… Tüm var oluş, bu anda toplanmıştır. Bu anın içine sığar. Tüm var oluş, yaşadığın anda akmaktadır. Hepsi bu.

Yaşamın hedefi özgürlüktür. Özgürlük olmadan yaşamın anlamı yoktur. Özgürlük politik, toplumsal ya da ekonomik özgürlük anlamına gelmez. Özgürlük zamandan, zihinden, arzudan özgür olmaktır. Zihnin var olmadığı anda evrenle bir olursun; evren kadar sınırsız ol.

Eğer nazik olamazsan kızamazsın. Yaşamda bir şey kesindir. Eğer bir şeye izin veriyorsan, başka bir şeye de aynı oranda izin vermen gerekir. Yalnız bir işi yapamazsın; ben gözyaşlarımı engelliyorum fakat derinden güleceğim bu imkânsızdır.

Bu içsel simyadır: bir problemi kabul edersen kaybolur ve eğer o sorunla bir çatışma yaratırsan, mesele giderek büyür. Yaşam, ufak şeylerden ibarettir, fakat eğer ufak şeylere mutluluk katabilirsen, toplamı muazzamdır. O yüzden her şeyi neşeyle yap ve her şey bir duaya dönüşsün. Coşkuyla yap. Olumsuzluklar seni rahatsız etmesin. Bir mum yakabilirsin ve karanlık kendiliğinden kaybolur.

Yaşam kısa değil, sonsuzdur. Var oluşun acil içinde bulunduğunu gördün mü asla? Mevsimler zamanında gelir, çiçekler zamanı ulaşınca açar, ağaçlar yaşam kısa diye hızla büyümek için koşuşturmazlar. Tüm var oluş, yaşamın sonsuzluğunun bilincinde şeklinde görünür.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN VE IZLESIN

Bu habere de bakabilirisiniz

Hz. Ali Sözleri

Hz. Ali Sözleri EN GÜZEL HZ. ALİ SÖZLERİ Kendisini beğenen ve kendisinden razı olan kimse …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno