Ana Sayfa / Müzisyen / Özkan Uğur kimdir

Özkan Uğur kimdir

Özkan Uğur kimdir, Müzisyen, bas gitarist, müzisyen, erkek oyuncu, perküsyoncu. Mazhar Fuat Özkan’ın Özkan’ı, Türkiye’nin en iyi bas gitaristlerinden biri ve oldukça başarı göstermiş bir aktördür. Oyunculukla müziği beraber sürdüren meşhur müzisyen, kendisiyle meydana getirilen röportajlarda müziğin kendisi için daima öncelikli bir yerde durduğunu dile getirmiştir. Nev-i şahsına münhasır kişiliği, sempatikliği ve canlı performanslardaki hareketliliğiyle oldukça renkli bir sanatçı profili çizmektedir. Kullandığı Fender Jazz Bass kendisine Sulh Manço tarafınca armağan edilmiştir.

17 Ekim 1953’te dünyaya geldi. Küçükken oyuncu olma imgesel kuran Uğur, ondan sonra kendisiyle meydana getirilen bir röportajda mevzuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapacaktı: .

Müzik hayatına Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası‘nda süregelen Uğur, 1971 senesinde Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in kurduğu Kaygısızlar grubunda ustalaşmış olarak basgitar çalmaya başladı. 1972‘de kurulan Kurtalan Ekspres‘in ilk kadrosunda bulunan Uğur bir süre sonrasında aynı yıl kurulan ve Erkin Koray‘ın grubu olan ter’de çalmaya başladı. Ter’den sonrasında, askerden dönen Sulh Manço’nun tekrardan kurduğu Kurtalan Ekspres’e katılıp 19731975 yılları aralığında dönem dönem onlarla çalıştı.

Edip Akbayram-Dostlar ve Seyhan Karabay-Kardaşlar kadrolarında da bulunan Uğur, 1975’te Ersen ve Dadaşlar‘da çalmaya başladı. Uğur, 1976‘da gene Fuat Güner-Mazhan Alanson liderliğinde kurulan İpucu Beşlisi‘ne geçtiğinde müzikal yolculuğunda Anadolu Rock sayfasını kapatmış oluyordu. 1978‘de Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karma‘yı kuran Uğur, Mazhar Alanson ve Fuat Güner’le aynı müzikal dili konuşuyordu ve MFÖ’nün Özkan’ıydı. Hayatında başka projeler olsa da grubun ayrılmaz üyesiydi.

MFÖ’nün grup olarak büyük başarı kazanılmış olduğu 80’lerde oldukça üretken ve verimli olan Uğur, 1988’de Fuat Güner ve Mazhar Alanson’un da rol almış olduğu Dostum Şeytan filmiyle beyazperdede ilk kez görünmüş oluyordu.

1996’da Türk sinemasının tekrardan doğuşu olarak vasıflandırılan Eşkıya filmimizde usta oyuncu Şener Şen’le beraber başrolleri paylaştı. Erkek oyuncu olarak adından başarıyla söz ettiren Uğur, çeşitli reklâm filmlerinde de oynadı.

1997’de başrolünde Meltem Cumbul’un oynadığı, Uğur Turagay filmi Karışık Pizza’nın soundtrack albümündeki “Maksat Muhabbet Olsun” şarkısını seslendirdi.

1999 senesinde yönetmenliğini Eşkıya filmini de çekmiş olan Yavuz Turgul’un yapmış olduğu uzun soluklu TV dizisi İkinci Bahar’da Şecaattin rolünü büyük başarıyla canlandırdı. Dizideki rolüyle hafızalara kazınan Uğur’un, müzikal ve teatral anlamda haiz olduğu kabiliyetleri büyük takdir topladı.

2001’de yönetmenliğini Sinan Çetin’in yapmış olduğu Komser Şekspir’de kamera önüne geçtikten sonrasında, 2002’de
Suna Pekuysal’la başrolleri paylaşmış olduğu Yeter Anne isminde TV dizisinde oyunculuk yapmış oldu. Dramadan komediye değişik türlerde oldukça başarı göstermiş bir oyunculuk performansı sergileyen Uğur, tüm bu dönemler süresince her şeyin üstünde tuttuğu grubu MFÖ’yle albüm ve konser çalışmalarına da devam etti.

Alacakaranlık, Aden Mahallesi ve İstanbul Şahidimdir isminde yapımlarda oynadıktan sonrasında 2004’te
Cem Yılmaz’ın yönetmen koltuğuna oturup gişe rekoru kırdığı filmi G.O.R.A.’da Garavel karakterini gene büyük başarıyla canlandırdı. G.O.R.A.’nın soundtrack’i için yapmış olduğu “Olduramadım” isminde şarkıyla ilk solo çıkışını gerçekleştirmiş oldu.

2006’da “Kısık Ateşte 15 Dakika” isminde TV dizisinde Fazıl karakterini canlandırdı.

Aysun Aslan’la evli olan sanatçı halen, grubu MFÖ’yle müzik çalışmalarını sürdürmektedir. Özkan Uğur bas gitar yanında perküsyon da çalmaktadır.

8 Ocak 2006’da Köktencilik Gazetesi’nin Özkan Uğur’la Yapmış olduğu Röportaj

*Özkan bey, bu enerjiyi nereden buluyorsunuz?

Kendimizden geliyor herhalde, içimizden doğrusu. İç enerjisi kendiliğinden geliyor. Maşallah diyelim. 2005 benim için oldukça değişik bir yıl oldu inşallah 2006 da bu şekilde geçer.
Fakat her şeyden önemlisi sağlığımız. Sağlığımız iyi olduğu müddetçe çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kısmetse doğal.

*Vitamintakviyesi filan yapıyor musunuz ayıptır sorması?

Abi ben spor yapıyordum, şu anda spor yapamıyorum. Yapamadığım için iç huzurum enerjisiz. Fakat emek vererek yapıyoruz sporu. Burada (Dizi seti) çalışıyoruz sürekli. Akşam erken yatıyorum ve sabah erken kalkıyorum mecburen. Eskiden geç yatıyorduk ve geç kalkıyorduk fakat şimdi emek verme olduğundan bu şekilde. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur babacım. Öyleki değil mi?

*Doğal, ayrıca yeni albümünüzü ne süre dinleyeceğiz.

Bir aya kadar çıkıyor. Hepsi yeni şarkılar. 10 yıl aradan sonrasında yaptık bu albümü. ‘Mazaretim Var Asabiyim’den bu yana 10 yıl geçmiş. 10 senedir grup bir şey yapmıyor fakat bu 10 yıl içinde da en oldukça konser verdiğimiz zamandır. Kısaca konserlerimizin bu kadar dolu olduğu bir süre hatırlamıyorum. O da herhalde müziğin kirlenmesinden, dumura uğramasından dolayı millet bizim konserlerimize geldi. Şarkılar gene MFÖ’nün şarkıları. Benim üç tane şarkım var. Fuat’ın var, Mazhar’ın dört tane şarkısı var. Gene MFÖ seçimi bildiğiniz benzer biçimde olacak.

*Bir de dizide bir şarkı söylediniz, muhteşemdi.

Onun hikâyesi de Baba Zula diye bir grup var, onlar benden rica etti, bir parçaları varmış müziği hazır. Fakat söylenmesi gerekiyor ve doğaçlama yapılması gerekiyor. Ben de gittim kayıt için ‘bir kerede söyleyemeyeceğim’ dedim ve bir kerede kaydettik. Sonradan araya süre girdi. Ve ‘niye ben bunu kendi dizimde bir meyhanede söylemeyeyim?’ diye düşündüm. Yetkili mercilere fikrimi ilettim ve çocuklardan da iznini aldım. Güzel oldu galiba. Beğendi millet.

*Son yıllarda beyazperde filmlerinde ve dizilerde rol aldınız, en oldukça hangisi etkilemiştir sizi?

Şimdi, ‘Eşkıya’, ‘Yeter Anne’, ‘İkinci Bahar’, ‘Komser Şekspir’, ‘Alacakaranlık’, ‘İstanbul Şahidimdir’, hepsi güzel oldu. Keza G.O.R.A o şekilde. Benim ilk filmim aslına bakarsak ‘Dostum Şeytan’dır. Mazhar’la oynamıştık. Fakat kısa bir roldü o. Esas tek başıma performans yaptığım film ‘Eşkıya’ oldu. Orada da, Yavuz Turgul keşfetti beni. Yavuz Turgul benim o, ‘Mazeretim Var Asabiyim Ben’in klibindeki yüzümdeki mimiklerden etkilenmiş herhalde. Ondan dolayı oynattı. Sonrasında da yürü ya kulum oldu. Alınyazısı işte.

*Bir de siz yarışma programları sunmuştunuz bir aralar.

Valla şu anda sunmuyorum. Pek de düşünmüyorum doğrusunu söylemek gerekirse. Memnundum aslına bakarsak, oldukça güzel altın yarışmasıydı fakat kriz dönemine denk düştü. Hepimiz krize girdi, girince de bozuldu her şey. Yarışma programı güzeldi ve çok da fazla zamanımı alan bir hadiseydi. Her gün oradasın. Sonrasında bir program daha sundum ‘Kaç Para’ diye. Fakat şu anda ‘Aden Mahallesi’nde oynamaktan oldukça memnunum. Burada ciddi bir iş yapıyoruz ve o karakterin içine girmek durumundayım. Kıyafetlerimi giydikten sonrasında o kişiliğe geçiyorum. ‘İkinci Bahar’da da öyleydim. Şecaattin o bıyıklarını takınca o insanın ruhunun içine giriyordum.
Burada da üçkâğıtçı bir tipi oynuyorum. Fakat kalbi temiz doğal, daima olduğu benzer biçimde. Altın kalpli bir üçkâğıtçı. O karakterin içine giriyorum fakat soyunduktan sonrasında ben Özkan’ım. Mühim olan da o. Tiyatro da yaptım ayrıyetten. ‘Minik bir iş için yaşlı bir palyaço aranıyor’ da oynadım. Eğer zamanım olursa gene onu oynamak isterim. Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olmak isterim. O da oldukça keyifli bir iş şundan dolayı.

Özkan Uğur kimdir

    • Müzisyen, Ses Sanatçısı,

Beyaz perde

    Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ruhi Sarı kimdir

Ruhi Sarı kimdir, Ruhi Sarı, 18 Mayıs 1972 tarihinde Trabzon‘da doğmuştur. Aslen Torul Yurt (Zaga) Köyü’ndendir. Ortaokul ve liseyi İstanbul – Kartal’da okudu. Tiyatro hayatına istanbul’da Kartal Sanat Tiyatrosu’nda başladı. Liseden mezun olduktan sonra Konya‘da Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno