Ana Sayfa / Biyografi / Pablo Escobar kimdir

Pablo Escobar kimdir

Pablo Escobar kimdir, Uyuşturucu kaçakçısı

80’lerde Escobar’ın karteli, ABD’ya giden kokainin %80’den sorumluydu. Pablo Escobar tarihin gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronudur. Ne ondan ilkin ne de ondan sonrasında kimse onun egemenliğine yaklaşamamıştır.

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949 tarihinde Rionegro, Antioquia, Kolombiya‘da ziraatçi bir babanın ve ilköğretim öğretmeni bir annenin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria’dır. Babasının adı Juan Pablo Escobar’dır.

Uyuşturucu ticaretine başlamadan ilkin otomobil hırtaşı satma benzer biçimde işler yapıyordu. Pablo Escobar uyuşturucu ticaretine girmiş olduğu vakit ise sanki bu iş için doğan benzer biçimde başarı göstermiş oldu.

1975 senesinde Medellin bölgesinin en büyük uyuşturucu baronlarından olan Fabio Restrepo‘yu öldürterek Medellin’de ki tüm uyuşturucu trafiğini ele geçirdi. 1976 yılına gelindiğinde Escobar ve oldukca sayıda adamı Ekvator’da 18 kilogram uyuşturucu madde ile yakalandı. Pablo Escobar dava süresince hakimlere rüşvet önerisinde bulunmuş oldu. Aylar devam eden yasal süreçte 2 tutuklama memuru Escobar tarafınca öldürülünce dava düştü.

1982 senesinde Kolombiya Liberal Partisinden seçimlere girerek Kolombiya Temsilcileri Odası’na yedek üye olarak seçildi. Siyasal güç elde ederek polis ve halk desteğini arkasına aldı.

Pablo Escobar, haftada 420 Milyon Dolar kazanmaya başladı. Senelik geliri 30 Milyar dolarlara kadar çıktı. Kardeşi ve başmuhasebecisi Roberto Escobar’ın aobar yalnız paralarını bir arada tutmak için bile ayda 2500 $’lık paket lastiği satın alıyordu.

Fakat böylesine büyük paraları saklamak için seçtiği bölgeler virane bölgeler olunca her yıl parasının %10’unu farelerin yemesinden ya da su akıntısına denk gelmesinden dolayı kaybediyordu.

27 Kasım 1989 tarihinde bir yolcu uçağına bir muhbirin Escobar aleyhine haiz olduğu kanıtlar yüzünden bomba koydurarak havada patlattılar. Hücum 110 kişinin vefatıyla sonuçlandı.

Puerto Triunfo’daki abartılı evinde, Escobar hem de, içinde su aygırı, zürafa, fil ve öteki hayvanları barındıran hususi bir hayvanat bahçesi inşa etti! Fena ününe karşın, Escobar, Kolombiya’daki fakirlere yardım için bir müessese kurdu. Hastanelere ve kiliselere yardım yapmış oldu, futbol stadyumları ve parklar inşa etti. Halk bir vakit sonrasında Escobar’ı Robin Hood diye adlandırmaya başladı.

Escobar öylesine büyüdü ki günde ABD‘ya 15 ton kokain sokmaya başladı. Bu da haliyle ABD’nın dikkatini çekti ve ABD hukümeti Kolombiya’ya baskı hayata geçirmeye başladı.

Pablo Escobar, 1991 senesinde Kolombiya hükümeti ile müzakerelerde bulunmuş oldu, terör vakalarına son vermek karşılığında kendisinin teslim olacağını fakat hususi bir hapishanede kalacağını ve ceza indirimi benzer biçimde isteklerde bulunmuş oldu. İstekleri kabul edilince kendisi kendine “La Catedral” adı ile bir cezaevi yaptırdı. Sadece terör hariç öteki kabahat faaliyetleri devam etti. 22 Temmuz 1992 tarihinde devlet onu başka bir geleneksel bir hapishaneye taşımaya kalkınca hapishaneden firar etti.

Pablo Escobar’ın en çekindiği şey ise ABD hapishanelerinde ceza çekmekti. Sırf bu yüzden Kolombiya hükümetine, hükümet borçlarını kapatmaya karşılık (onlarca milyar dolar), suçlu iade yasasını değiştirmeyi teklif etti. Fakat kabul edilmedi.

Pablo Escobar’ın halidan aranan Pablo Escobar 1993 senesinde her bir polisin başına 3000 dolar ödül koymuştu. Bu ödülü almak isteyen siviller ise o dönem 400 polisi sokaklarda öldürmüştü.

Pablo Escobar, 200 yargıç, 1000 polis, gazeteci ve hükümet yetkilisinin de dahil olduğu toplamda 4000 kişinin ölümünden sorumluydu.

Escobar’ın yaşamı rahat değildi. Bir taraftan devlet onu yakalamak ve ülke çapında yaşattığı teröre son vermek isterken, öteki taraftan da Escobar’ın rakipleri onu ortadan kaldırmak için mesai yapıyorlardı. Escobar yaşamının son yıllarında o evden o eve kaçarak ve ailesiyle yalnız telefonda görüşerek geçirmiştir.

Pablo Escobar, 2 Aralık 1993 tarihinde Medellin, Kolombiya‘da 44 yaşlarında silahlı çatışmada öldürülmüştür. Cenaze törenine ortalama 25 bin civarı seveni katıldı.

Pablo Escobar, Mart 1976 senesinde Maria Victoria Henao ile evliliğe ilk adımını attı. (Juan Pablo) Sebastiá Marroquín (d. 1977) ve Manuela Escobar (d. 1984) adlarında iki evladı oldu.

Hakkında meydana getirilen Film ve Diziler :
2016 – The Infiltrator
2015 – Narcos (Dizi)
2014 – Escobar: Paradise Lost
2012 – El Patron Del Mal (Dizi)
2011 – Killing Pablo
2010 – 30 for 30
2009 – Escobar
2001 – Blow
1994 – Clear and Present Danger

Pablo Escobar kimdir

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno