Ana Sayfa / filozof / Peter Singer kimdir

Peter Singer kimdir

Peter Singer kimdir, Avustralyalı felsefeci ve önde gelen bir hayvan hakları savunucusudur.

Peter Singer, 6 Temmuz 1946 tarihinde Melbourne, Avustralya‘da dünyaya gelmiştir. Tam adı Peter Albert David Singer’dır. Avusturya Yahudilerinden olan ailesi 1938 senesinde nazi Almanyasından kaçarak Avustralya’ya gelmiştir. Felsefe eğitimini Melbourne ve Oxford Üniversitelerinde tamamladı. Oxford’da ve ABD’deki çeşitli üniversitelerde vazife yaptıktan sonrasında 1977 senesinde Melborune’deki Monash Üniversitesi’nde ‘İnsan Biyoetiği’ bölümünün başına getirildi.

Peter Singer, 1999 yılından bu yana ABD’de bulunan Princeton Üniversitesi Biyoetik bölümünde vazife yapıyor. Etik alanında otuz kadar kitap yazan ve derleyen Singer’in dünya genelinde en oldukca tanınan kitabı ”Hayvan Özgürleşmesi”dir.

Yayınlandığı yıldan bu yana büyük tartışmalara neden olan ”Pracical Ethics”, üniversitelerde uygulamalı etik alanında en yaygın olarak okutulan kitaplardan biridir. Encyclopaedia Britannica’nın ”Macropedia” bölümündeki ”etik” maddesini de Singer kaleme almıştır. Singer, felsefenin soyut ve bilimsel nitelikli bir emek harcama alanından ibaret olmadığını ve herkesi yakından ilgilendiren mevzularda mühim katkılarda bulunulabileceğini öne sürenlerin sıkça gönderme yaptıkları bir felsefecidir.

Etik çalışmalarının uzun solukta ahlaksal düşünme biçimimiz üstünde mühim bir tesirinin olacağına inandığını belirtmiş ve ”Hayvan Özgürleşmesi” (Animal Liberation) başta olmak suretiyle, birçok kitabını her insanın anlayabildiği dilde yazmayı tercih etmiş. Peter Singer, 2003 senesinde İstanbul’da meydana getirilen ”Dünya Felsefe Kongresi”nde Irak Savaşı’nın ahlâksal gerekçelerini çürütmeye yönelik tebliğiyle de büyük ilgi toplamıştır.

Türkiye Hayvan Hakları Platformu’nun konuğu olarak, 2005 senesinde İstanbul’da bir konuşma veren Peter Singer, ”bizim aslolan ilgi duyduğumuz şeyin acı ve mutsuzluğu sona erdirmek bulunduğunu, ayrımcılığa karşı olduğumuzu, kendi türümüzün üyesi olmasa bile başka bir varlığa karşı gereksiz yere acı çektirmenin yanlış bulunduğunu düşündüğümüzü, hayvanların insanoğlu tarafınca acımasızca ve gadddarca sömürülmekte olduğuna inandığımızı ve bu durumun değişmesini istediğimizi anlatmak isterim” dedi.

Peter Singer, 1968 senesinde Renata Singer ile evliliğe ilk adımını attı. Esther Singer, Ruth Singer, Marion Singer adlarında 3 evladı vardır.

Peter Singer, kendini bir vejetaryen ve “esnek bir vegan” olarak tanımlamaktadır.

Dünyaca meşhur Amerikan haber portalı Huffington Post’un haberine gore Orhan Pamuk, 2015’de dünyanın en etkili kanaat liderleri içinde dördüncü sırada yer alırken Peter Singer 16. Sırada yer aldı.

Kitapları :
1973 – Demokrasi ve İtaatsizlik
1975 – Hayvan Özgürleşmesi
1979 – Ergonomik Etik
1980 – Marx (Kültür Kitaplığı 125)
1980 – Hayvan Fabrikaları
1981 – Genişleyen Çember: Etik ve Sosyobiyoloji
1982 – Hegel Düşüncenin Ustaları
1994 – Tekrardan Düşünmek Yaşam ve Ölüm

Peter Singer kimdir

    Felsefeci

Bu habere de bakabilirisiniz

Christian Wolff kimdir

Christian Wolff kimdir, Aydınlanma çağının da ünlü bir düşünürüdür. 1679-1754 yılları arasında yaşamış olan Alman rasyonalist filozof.

yorumlayın

  1. Might not be a bad idea to follow up tomorrow at a few gun stores. My suspicion is that you will see a different light. Marcy Marlon Shabbir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE