Ana Sayfa / Gazeteci / Pınar Türenç kimdir

Pınar Türenç kimdir

Pınar Türenç kimdir, Haziran 2013 senesinde Basın Konseyi’nin başkanı oldu.

Pınar Türenç, 1954 senesinde Rize, Fındıklı’da (Viçe) dünyaya gelmiştir. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olduır.

Gazetecilik mesleğine Abdi İpekçi‘nin yönettiği Milliyet gazetesinde başladı. 1980 senesinde Rus – Afgan savaşını Afganistan ve Pakistan cephesinde Türk asıllı mücahitlerin yanında izledi, Milliyet’e aktardı. 15 yıl Milliyet ve Güneş gazetelerinde röportaj yazarlığı yapmış oldu. Milliyet’de iken ‘’Röportaj ve haber” dallarında 2 kez” senenin ga1990 yıllarında Güneş gazetesinde çalıştı. Burada da” senenin röportaj” ödülünü aldı.

Pınar Türenç, Avrupa Hareketi 2002 Girişim Grubu Üyesi, Rize Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, KADER, Hanım Adayları Eğitme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın iş yeri baş temsilciliği görevlerini üstlendi. Zelzele ve afete hazırlık derneği kurucu üyeliği, Kızılay Şişli şube yönetim kurulu üyeliği görevlerinde de bulunmuş oldu.

Pınar Türenç, oldukça sayıda senenin haber ve röportaj ödüllerini kazanmıştır.

1990 senesinde Türkiye’nin ilk hususi televizyonu Yıldız 1 kanalına aktarma oldu. STAR TV‘de “Haftanın Portresi” programını hazırladı. 1993 senesinde SHOW TV Haber Merkezi’ne aktarma oldu. Burada da oldukça sayıda haber ve röportaja imza attı.

1995 senesinde, Kosova ve Şimal Irak Savaşı’ını izledi. Saddam Hüseyin‘in yazlık sarayına kadar giderek cenk haberlerini ekranlara taşıyan gazeteci oldu.

STAR TV’de “Pınar Türenç’le 8. Gece” adlı kendi adını taşıyan siyasal haber programını hazırlayıp sundu. 1999 senesinde Özgürlük Gazetesi‘ne özgür yazar olarak geçti. Birçok mühim, vaka ve habere imzasını attı.

2002 yılından itibaren TV 8‘deki Türkiye Aynası adlı haber programı hazırlayıp sundu.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi olarak vazife yapmış oldu.

ANAP‘ın teklifi üstüne siyasete girdi ve ANAP MKYK üyeliğine seçildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinde 3. Bölge 5. Sıra milletvekili talibi oldu. 2004 mahalli seçimlerinde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adaylığında bulunmuş oldu.

Pınar Türenç, 1978 senesinde gazeteci Tufan Türenç ile evliliğe ilk adımını attı. Evlatları yoktur.

Haziran 2013 senesinde Basın Konseyi’nin başkanı oldu. Tutuklu gazetecilere özgürlük için de çalışan Türenç, Silivri cezaevindeki esir gazetecilerin yaşamını ve dayanılmaz koşulları içeren ”Gazeteci gözüyle Silivri gerçeği” kitabını yazdı. Kitabın ingilizce özetini de hazırlayıp, yurtdışındaki basın kuruluşlarına, Avrupa Parlamentosu milletvekillerine, AB’deki ilgili bölümlere gönderdi.

Pınar Türenç, Marmara Üniversitesinde öğretim görevlisidir.

Pınar Türenç kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Winston Churchill kimdir

Winston Churchill kimdir, 1874 doğumlu “Sir” ünvanı sahibi Winston Leonard Spencer-Churchill, dünya tarihinde önemli yeri olan, II. Dünya Savaşı dönemindeki İngiltere başbakanı. Edebiyat dalında 1953 Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Anektodlarıyla da ünlü olan Churchill, 9 Nisan 1963‘te Beyaz Saray‘da kendisinin katılamadığı bir tören ile onursal A.B.D. vatandaşı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno