Ana Sayfa / denizci / Piri Reis kimdir

Piri Reis kimdir

Piri Reis kimdir, Piri Reis, 1465 doğumlu, ABD‘yı gösteren Dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla tanınan, Osmanlı denizcisi, kaptanı ve kartografı.

1465 senesinde Karaman‘da, Hacı Ali Mehmed‘in oğlu ve Türk denizciliği ekolünün ustası olarak malum, Karaman’lı Kemal Reis‘in yeğeni olarak dünyaya gelen Piri Reis’in aslolan adı, Muhiddin’dir.

O dönemde Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına katılan Karamanoğulları Beyliği’nin ileri gelenlerinin Fatih Sultan Mehmed‘in direktifiyle İstanbul‘a göç ettirilenleri içinde olan Kemal Reis ve ailesi, ilkin İstanbul’a, sonrasında da, Gelibolu‘ya giderek yerleşti. 1481’de Akdeniz‘de korsanlık halletmeye başlamış olan Piri ve amcası Kemal Reis, 1491’den sonrasında Sicilya, Sardunya, Korsika adalarına ve Cenup Fransa kıyılarına meydana getirilen akınlara katıldılar. 1486‘da Granada’nın Osmanlı Devleti’nden yardım istemesi üstüne, 14871493 yılları aralığında, gemilerle Granada’lı Müslümanlar’ı İspanya‘dan Şimal Afrika‘ya taşımakla görevlendirildiler.

14991502 yıllarında Osmanlı Birliği’nın, Venedik Birliği’na karşı sağlamaya çalmış olduğu deniz kontrolü mücadelesinde, Osmanlı vapur komutanılığı görevini üstüne alan Piri Reis, Akdeniz’de yapmış olduğu seyirler esnasında görmüş olduğu bölgeleri ve başından geçenleri, daha sonradan Kitab-ı Bahriye adıyla kaleme alacağı ve dünya denizciliğinin ilk kılavuz kitabı olma hususi durumunu taşıyacak olan kitabının taslağı olarak yazdı.

1511’de amcasının ölümünün arkasından, bir süre için açık denizlere açılmayan ve Gelibolu’ya yerleşerek burada, 1513 tarihindeki ilk dünya haritasını çizen Piri Reis, bu haritasında Atlas Okyanusu, İber Yarımadası, Afrika‘nın batısı ile yeni dünya ABD’nın doğu kıyılarını kapsayan haritayı çizdi. Orijinal çizimin elde bulunan üçte birlik parçasına, dünya genelinde ehemmiyet kazandıran, Kristof Kolomb‘un 1498‘de çizdiği ve hala bulunamamış olan ABD haritasındaki detayları kapsamasıdır.

Piri Reis bu haritayı, 1517‘deki Mısır seferi esnasında, devrin padişahı Yavuz Sultan Selim‘e sundu.

Piri Reis seferin arkasından, tuttuğu notlardan yararlanarak Bahriye için bir kitap yapmak amacıyla Gelibolu’ya dönen Piri Reis, düzenleği denizcilik notlarını, 1521‘de, Kitab-ı Bahriye’de bir araya getirdi.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1523‘deki Rodos seferi esnasında da Osmanlı Birliği’nda yer almasının arkasından, 1524‘de Mısır seyrinde kılavuzluğunu yapmış olduğu sadrazam Pergeli İbrahim Paşa‘nın beğenisini kazanınca, 1526‘da, tekrardan düzenlemiş olduğu Kitab-ı Bahriye’yi Kanuni’ye sunan Piri Reis’in, 1528‘de çizdiği, bugün elimizde bulunan Şimal ABD haritasının da bir parçasını oluşturduğu, ilk haritadan daha büyük ölçekli ve gelişmiş olan ikinci haritası, teknik olarak sürecinin en ileri örneğidir.

Osmanlı Birliği’ndaki son yıllarını cenup sularında devlet için emek harcayarak geçiren Piri Reis, bu zamanda, Hint Kaptanlığı yapmış oldu, Umman Denizi, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi‘ndeki deniz görevlerinde bulunmuş oldu.

Portekiz‘lilerin Aden‘i alması üstüne, Süveyş‘teki Osmanlı birliğine kaptan olan atanan Piri Reis, 26 Şubat 1548‘de Aden’i geri aldı. 1552‘de mühim bir Portekiz üssü olan Maskat‘ı ve arkasından Kişm Adası‘nı alarak Hürmüz Kalesi‘ni kuşatan ve Portekiz’lilerin Basra Körfezi’ni kapatmak istedikleri haberini almasının arkasından kuzeye yönelen Piri Reis, Katar Yarımadası‘na ve Bahreyn Adası‘na egemen oldu.

Osmanlı birliğinde yapmış olduğu son vazife, acı vakalarla biten Mısır Kaptanlığı olan Piri Reis, 1552’de çıkmış olduğu ikinci seferin sonunda durulan Basra‘da, tamire ve dinlenmeye muhtaç donanmayı bırakıp ganimet yüklü üç vapur ile Mısır’a döndüğü için, hapsedildi. Donanmayı Basra’da bırakan, Basra valisi Kubat Paşa‘ya ganimetten istediği haracı vermeyen ve 1554‘te, Mısır Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafınca, hizmette kusur nedeni öne sürülerek suçlanmasının arkasından Kahire‘de idam edilen Piri Reis geride, tarihçilerce döneme damgasını vurmuş olduğu kabul edilen iki dünya haritası ve uygar denizciliğin ilk mühim yapıtlarından biri olarak tanımlanan, Kitab-ı Bahriye adlı eserini bıraktı.

İdam edildiğinde, Piri Reis’in terekesine devlet tarafınca el kondu.

Piri Reis kimdir

    Denizci

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Konfüçyüs kimdir

Konfüçyüs kimdir, Büyük Çin bilgesi, filozof, siyasal yönetici ve Çin tarihinde resmi dietilerin kuramcısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno