Ana Sayfa / filozof / Plotinus kimdir

Plotinus kimdir

Plotinus kimdir, Plotinus, 205 senesinde Mısır‘da Lycopolis’de dünyaya gelmiştir. 232 senesinde gittiği İskenderiye‘de Ammonius Saccas‘ın denetimi altında on bir yıl süresince felsefe üstüne çalışmalarda bulunmuş oldu. 243 senesinde Roma‘ya giderek orada bir okul kurdu; sadece elli yaşına kadar yazılarında kendi felsefesinden bahsetmedi. Ölümünden sonrasında talebesi Porphyry onun yazılarını gözden geçirdi ve yayımladı.

Plotinus, Platon‘un metafiziğini, biran içinde tekrardan öne devam eden, ve öğretisi yardımıyla, Platon‘un, Hellenistik çağda ve ayrıca Ortaçağda, hem Hıristiyan felsefesinde ve hem de İslam felsefesinde etkili olmaya devam etmiş olduğu, meşhur Yunan filozofudur.

Felsefesinde, Platon‘un Devlet’te yer edinen İyi İdeasıyla ilgili görüşlerinden yola çıkan Plotinus, Platon‘un İyi İdeasını tanrılaştırmış ve mevcud her şeyi Tanrı’dan başlamış olan bir türüm ya da sudur süreciyle açıklamıştır. O da tıpkı Platon şeklinde, maddi dünyanın, devamlı olarak değişmiş olduğu için, gerçek olamayacağını düşünür.

Yalnızca değişmeyen bir şey hakkaten var olabilir. Bundan dolayı, bu değişmeyen gerçeklik, Platon’un da göstermiş olduğu şeklinde, maddi dünyadan değişik ve ayrı olmalıdır. Bu varlık ise, Plotinus’a bakılırsa, Tanrı’dır.

O Tanrı hakkında, Tanrı’nın bu dünyadaki her şeyi aştığını söylemek haricinde, hiçbir şey söylenemeyeceğini iddia eder. Tanrı bu dünyayı aştığı, maddi dünyanın ötesinde bulunmuş olduğu için, maddi, sonlu ve nihavarlık değildir. Madde, ruh ve zihinden her biri değişmiş olduğu için, o ne madde, ne ruh, ne de zihindir.

Plotinus‘a bakılırsa, Tanrı, insan zihninin düşünceleriyle sınırlanamayacağından, insanoğlunun diliyle ifade edilemez. Duyularımız da ona ulaşamaz. Plotinus için Tanrı’ya ulaşmanın tek yolu, rasyonel akıl yürütmeden ya da duyusal bir tecrübeden, deneyden bağımsız olan mistik bir vecd hali içine girmektir. Tanrı’nın bütünüyle saf ve rahat bulunduğunu, Tanrı’da karmaşa hiçbir şey bulunmadığını belirtmek, Tanrı’nın Mutlak Birlik olduğuna imlemek için, Plotinus Tanrı’dan Bir diye söz eder. Bir olan Varlık olarak Tanrı tanımı, Tanrı’nın değişmediğini ve dolayısıyla O’nun yaratılmamış ve bölünemez bulunduğunu gösterir.

Zira Tanrı değişse, bölünebilse ya da yaratılmış olsa, birliğini kaybeder. Plotinus’a bakılırsa, Tanrı bir olduğundan, içinde yaşadığımız duyusal dünyadaki şeyleri yaratmış olması imkansız. Şu sebeple yaratma bir eylemdir ve her fiil bir değişme halini mecburi kılar. Bundan dolayı, Tanrı aşkındır, O her türlü fikir ve varlığın ötesindedir. O’na ne öz, ne varlık, ne de yaşam yüklenebilir. Şu sebeple tüm bu ayırım ya da yüklemler bir ikiliğe yol açarlar.

Öyleyse, Tanrı hakkında, yalnızca O’nun bir, bölünemez, değişmez, öncesiz ve sonsuz bulunduğunu, varlığın ötesinde bulunduğunu, kendi kendisiyle hep aynı kaldığını, O’nun için geçmiş ya da gelecekten söz edilemeyeceğini söyleyebiliriz. Plotinus, işte bu durumda dünyanın yaradılışını ve var oluşunu açıklamak için, felsefe tarihinin ilk türüm öğretisini geliştirmiştir.

Plotinus, 270 senesinde 65 yaşlarında ölmüştür.

Plotinus kimdir

Felsefeci

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Knidoslu Eudoxus kimdir

Knidoslu Eudoxus kimdir, Knidos’lu Eudoxus, M.Ö. 408 yılında Knidos’da doğmuştur.( Knidos Muğla’nın Datça ilçesinin en batı ucudur.) Knidos’lu Eudoxus, birçok bilgin gibi, gençliğinde çok fakirlik çekmiş biridir. Eudoxus oranematiğini zirveye ulaştırmıştır.

yorumlayın

  1. Helpful info. Lucky me I found your website by accident,
    and I am shocked why this twist of fate did
    not took place earlier! I bookmarked it.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno