Ana Sayfa / Dizi Oyuncusu / Recep Aktuğ kimdir

Recep Aktuğ kimdir

Recep Aktuğ kimdir, Mehmet Recep Aktuğ; 13 mayıs 1954 de izmir çeşme’de doğan sanatçı, ilk ve orta eğitimini izmir’de tamamladı. 1973 senesinde liseye devam ederken anadolu pop tarzında müzik yapmış olduğu “Anane” adlı bir müzik grubu vardı. İlk ustalaşmış çalışmasını da bu grupla izmir “Mogambo” gece klubü’nde yapmış oldu. Kendisi benzer biçimde oyuncu olan Zeynep Aktuğ’un (d.1985) babasıdır.

1974 senesinde İstanbul Üniversitesi Şişli siyasal bilgiler yüksek okulunda okurken “Grup Stüdyo” adlı bir gruba katıldı. Siyasal Bilgiler’de dört yıl okuduktan sonrasında TM Devlet Konservatuarı’na giriş yaptı. Eğitimi süresince pazarlamacılık, grafikerlik benzer biçimde işlerde ve Hafta Sonu Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı.

Recep Aktuğ, bazı arkadaşları ile beraber “Arı Yapım” adlı bir şirket kurdu. Sezen Aksu firmanın ilk sanatçısıydı. İlk plak ta Kaybolan Seneler’dı.Bu emek vermeyi Türkiye’de vaka haline gelen “Disko Fasıl” takip etti. Recep Aktuğ, 1976 senesinde Türkiye’nin ilk eşlik vokal grubu Kısa Dalga’yı kurdu. Kısa Dalga ilk gece çalışmasını Ayten Alpman ile Sheraton otelinde yapmış oldu. 1978 senesinde Antalya Altın Portakal Şarkı yarışmasına iki beste ile katılan Aktuğ ikincilik ve yedincilik ödülü kazanmıştır.

1979 senesinde Cantekin ile Eurovision’a katıldı, 1981 senesinde Giden Gençliğe ve Canım adlı şarkılarıyla ilk kırkbeşliğini çıkardı ve askere gitti. Askerden döndüğünde ilk işi, son olarak bıraktığı sahneye Bebek Belediye Gazinosu’na sevgili Sezer Guvenirgil ile beraber çıkmak oldu. Bu emek harcama sonrası oteller donemi başladı. 1983 senesinde Etap Marmara Oteli Merhaba Bar’ında çalışmaya başladı. Aynı yıl 1983 senesinde Buğra Uğur’un bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi olarak Çetin Alp ile Almanya’da Türkiye’yi temsil etti.

Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafınca seslendirilen Aktuğ; bir oldukça reklam filmimizde ve dizide de rol aldı.

Recep Aktuğ‘nun Esen Müzik etiketiyle çıkmış Alışma Bana ve Siyah Gül adlı iki müzik albümü de bulunmakta.

Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafınca seslendirildi. Ayrıca birçok reklam filmi ve dizide de oynadı. Koçbank’ın “pusula” reklamı, “Kurtlar Vadisi” dizisi konsolos Nadir Bey karakteri ve “Aşk-ı memnu” adlı dizide Hilmi karakteri bunlardan bazıları.

1984 senesinde Devlet Tiyatrosunda Faik Ertener’in sahneye koyduğu çocuk oyunlarında besteci ve müzisyen olarak çalıştı.
1985 senesinde bir kızı oldu.Aynı yıl Uzay Tok ile bir Eurovision emek vermesi yapmış oldu.
1986 Senesinde Bağdat Caddesi Cafe Opera da iki sürem üst üste müzik yapmış oldu.
1988 senesinde Divan Oteli Kehribar Bar’ın açılışını yapmış oldu.
1989 da Büyük Ada Değirmen’de çalıştı.Ayrıca ilk kaset emek vermesi başladı.
1990 da Ankara Merit Altınel Otel’de çalıştı.
1991 senesinde Marmaris Grand Azur Oteli-La Perla ve bir gece klübünde aynı anda çalıştı.
1992 senesinde Kuruçeşme Taka Bar’da,Bebek Feliçita Bar’da işletmecilik yapmış oldu.
1993 senesinde Bebek Tonoz’da çalıştı.
1994 senesinde yine Ankara Merit Altınel Otel’e döndü.
1995-1996 senesinde ise bu kez İstanbul Merit Altınel Otel’deydi.
1997-98 yılları Caddebostan Balıkadamlar Klübü’nde çalıştı.
1999 senesinde Büyük Klüp’e geçti.
2000 senesinde gene Büyük Klüp devam etti. 2000 yılının son aylarında Merit Mersin Oteli’nde çalıştı.
2001-2002 yıllarında İstanbul’da The Plaza
Otel,The President Otel ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde çalıştı.
2004-2005 senesinde ise yine Büyük Klüp’te çalışmaya başladı.
2005 – 2010 yıllarında Büyük Klüp’te ve çeşitli otellerde çalışmaya devam etti.
2009 yazında “ALIŞMA BANA” adlı albümünü piyasaya çıkaran sanatçı Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 Şubat ayında albümünün her şarkıya ayrı klip çekilmiş DVD versiyonunu hazırladı ve dinleyicilerinin beğenisine sundu.

Recep Aktuğ kimdir

    • Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı,

Beyaz perde

    Oyuncusu

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Can Yaman kimdir

Can Yaman kimdir, İnadına Aşk adlı dizide Yalın Aras adlı karakteri canlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno