Ana Sayfa / Başbakan / Refik Saydam kimdir

Refik Saydam kimdir

Refik Saydam kimdir, Türkiye Cumhuriyetinin 4. Başbakanı, Türk doktor ve siyasetçi.

Dr. Refik İbrahim Saydam, 8 Eylül 1881 günü İstanbul‘un Fatih ilçesinde, Çırçır Mahallesi’nde dünyaya geldi. Babasının adı Ahmet’tir. Mahalle okulunun arkasından Fatih Askeri Rüştiyesi’ne (1892) ve İstanbul Kuleli Askeri İdadisi’ne (1896) girdi.

Askeri Tıbbiyeyi Hekim yüzbaşı olarak 22 Ekim 1905 günü bitiren bitiren Refik Saydam, üç yıl Gülhane Askerî Tıp Akademisi‘nde Embriyoloji ve Histoloji bölümlerinde çalıştı. 1910 senesinde eğitim için yurt dışına gitti. Almanya‘da Berlin Askeri Tıp Akademisi’nde Brandenburg, Danzig, Spandou ve Scharite’te eğitim görmüş oldu. Balkan Savaşı‘nın çıkacağı belli olunca İstanbul’a döndü (1912).Balkan Savaşı’nda Antalya’da ve Çatalca cephesinde Kolera hastalığını önleyici emekler yapmış oldu.

1914’te atandığı sahra genel sıhhat müfettiş muavinliği esnasında bakteriyoloji enstitüsünü örgütleyerek tifo, dizanteri, veba ve kolera aşılarının, tetanos ve dizanteri serumlarının burada üretilmesini ve I. Dünya Savaşı süresince ordu ihtiyacının karşılanmasını sağlamış oldu. Salgın hastalıklarla mücadelesini Hasankale’de cephe hizmetinde sürdürdü. Tifüse karşı hazırladığı aşı Tıp Literatürüne geçti ve I. Dünya Harbinde Alman ordusunda ve Kurtuluş Savaşı‘nda kullanıldı. 1919’da 9. Kolordu Sıhhat Müfettişi Muavinliği görevi ile Mustafa Kemal‘in yanında Samsun’a çıkan Refik Bey, Erzurum‘da Mustafa Kemal‘in karargâhı dağıtıldıktan sonrasında Erzurum askeri hastanesi bulaşıcı hastalıklar servisi şefliğine atandı. Fakat bu görevi kabul etmeyerek ordudan ayrıldı. Erzurum ve Sivas Kongresi çalışmalarına katıldı.

1920 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne Beyazıt Milletvekili olarak girdi. İkinci dönemden başlayarak üyeliğini İstanbul Milletvekili olarak sürdürdü. Aynı yıl Sıhhat ve Toplumsal Yardım (Esenlik ve İçtimai Muavenet) Bakanı seçildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sıhhat Bakanı olan Refik Saydam, 14 yıl sürecek olan bu görevinde sıhhat hizmetlerinin temellerini attı. 1924 senesinde Ankara’da ve sonrasında Erzurum, Diyarbakır, Sivas ve öteki birçok ilde memleket hastaneleri, doğum ve çocuk bakımevleri açtı. Ek olarak bu mevzuda eleman yetişti¬riyurtları, 1928 senesinde Hıfzıssıhha Enstitüsünü ve Mektebini, İstanbul ve Ankara’da verem cenk dispanserlerini kurdu.

1931- 1938 yıllarında ara sıra Eğitim ve Maliye Bakanlıklarına vekaleten bakan Refik Saydam, Mustafa Kemal Atatürk‘ün ölümünden sonrasında ,1938’den sonrasında İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği ve 15 yıl Kızılay Başkanlığı yapmış oldu. 1939 – 1942 yılları aralığında Başbakan iken Sıhhat mevzusuna ek olarak ehemmiyet verem Refik Saydam ” Devlet İdaresi A’dan Z’ye bozuktur, düzeltmek ister” diyerek devlet yönetiminde köklü bir düzeltim taraftarıydı. 8 Temmuz 1942′ de İstanbul’un gıda problemininin düzenlemesi için yapmış olduğu araştırma gezisi esnasında öldü.

Çağdaş Kanunun yürürlüğe girmesinden sonrasında Mustafa Kemal Atatürk kendisine Saydam soyadını verdi.

Almanca ve Fransızca bilen Refik Saydam, 8 Temmuz 1942 senesinde İstanbul’da vefat
etti.

Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Vazife Zamanları:
11nci T.C. Hükûmeti ( 25.01.1939 – 03.04.1939 )

12nci T.C. Hükûmeti ( 03.04.1939 – 09.07.1942 )

Ondan önceki başbakan Celal Bayar
Ondan sonraki başbakan Şükrü Saracoğlu

Refik Saydam kimdir

    Başbakan, Cumhurbaşkanı, Hekim

Bu habere de bakabilirisiniz

Şimon Peres kimdir

Şimon Peres kimdir, İsrailli politikacı, devlet adamı ve İsrailin 9. cumhurbaşkanı.

yorumlayın

  1. Very good article. I am experiencing many of these issues as well.. Jena Hammad Jamieson

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE