Ana Sayfa / iş adamı / Rex Tillerson kimdir

Rex Tillerson kimdir

Rex Tillerson kimdir, 17 Ocak 2017 zamanı itibari ile ABD dışişleri bakanıdır.

Rex Tillerson, 23 Mart 1952 tarihinde Wichita Falls, Teksas, ABD‘de Bobby Joe Tillerson, Patty Sue çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Rex Wayne Tillerson’dır. Tillerson’ın çocukluğu ve gençliğinden itibaren hayatına “ideolojik” olarak damgasını vuran şey, izcilik. Babasından devraldığı bir miras olan izciliğe oldukça ehemmiyet veren Tillerson, Exxon’un en tepesinde yükseldikten sonrasında da, ABD İzcilerinin ulusal başkanlığı şeklinde gönüllü görevlerde bulunmuş. Huntsville High School’da okudu. Austin Texas Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden 1975 senesinde mezun oldu.

1975 senesinde Amerikan oldukça uluslu petrol ve naturel gaz şirketi olan Exxon Company‘ye bir üretim mühendisi olarak katıldı ve 1989’da Exxon ABD merkezi üretim bölümünün genel müdürü oldu. 1995 senesinde Exxon Yemen Inc. ve Esso Exploration and Production Khorat Inc.’in başkanı oldu. 1998 senesinde Exxon Ventures (CIS) ve başkanı bir başkan yardımcısı oldu. 1999 senesinde Exxon ve Mobil’in birleşmesiyle ExxonMobil Development Company’nin başkan yardımcısı seçildi. 2004’te ExxonMobil’in başkanı ve direktörü oldu. 1 Ocak 2006 tarihinde dünyanın en büyük 6. şirketi olan Exxon’un başkan ve CEO‘su seçildi.

Rex Tillerson, 2011 senesinde ExxonMobil adına Rusya ile Arctic’te 300 milyar dolar değerinde bir sondaj yapmak için bir antak kalma imzaladı. Şirket Kara Denizi‘ndeki sondaj çalışmalarına 2014 senesinde başlamış fakat Ukrayna krizi sonrası Rusya’ya uygulanan yaptırımların neticesinde projeyi Eylül’ün yarısında durdurmuştur. Buna karşın, şirkete 10 Ekim’e kadar proje durdurmayıe neticesinde 750 milyon varillik yeni petrol sahası ortaya çıkarılmıştır.

2013 senesinde Rex Tillerson‘a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafınca enerji sektöründe işbirliğini geliştirmede katkılarından dolayı Dostluk Nişanı verilmiştir.

Rex Tillerson, Rus teknoloji şirketi Yandex’inde bazı hisselerine haizdir.

31 Aralık 2016 tarihinde “Exxon Mobil Corporation” şirketinin CEO‘su görevinden emekliye ayrılarak görevini Darren Woods‘a devretmiştir.

Rex Tillerson, 1986 senesinde Renda St. Clair ile evliliğe ilk adımını attı. Dört evladı vardır. En küçüğü Tyler Tillerson isminde bir erkek evladıdır.

Cumhuriyetçi Parti’nin uzun süredir destekçisi olan Rex Tillerson, ek olarak Ulusal Mühendislik Akademisi’nin (NAE) üyesidir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkileri olan Rex Tillerson, 20 Ocak 2017 tarihinde yemin ederek görevi Barack Obama‘dan devralarak başlamış olan ABD Başkanı Donald Trump‘ın Dışişleri Bakanı olarak göreve getirildi.

ABD tarihinde ilk kez, “devlet” tecrübesi olmayan bir Dışişleri Bakanı vazife meydana getirecek. 1 Şubat 2017 tarihinde ABD Kongresi’ndeki onay süreci tamamlanarak John Kerry‘den görevi devralarak ABD Dışişleri Bakanlığı görevine başladı.

Rex Tillerson, 30 Mart 2017 tarihinde resmi görüşmeler yapmak için Ankara’ya geldi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Rex Tillerson kimdir

    İş adamı, Politikacı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Uğur Dumankaya kimdir

Uğur Dumankaya kimdir, Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno