Ana Sayfa / müzisyen / Robert Palmer kimdir

Robert Palmer kimdir

Robert Palmer kimdir, İngiliz müzisyen, müzisyen. Gerçek adı Robert Allen Palmer‘dır. 80’li yılların en mühim isimlerinden önde gelen Robert Palmer, Addicted to Love ve Pepsi reklamında da kullanılmış olan Simpy Irresistable isminde çalışmalarıyla sesini tüm dünyaya duyurmuş, 2 kez müzik dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul edilen Grammy‘yi kazanmış, ardında sayısız başarıya ulaşmış emek harcama bırakarak hayata gözlerini yummuştur. Sesi birçok müzik otoritesince baştacı edilmiştir.

19 Ocak 1949‘da Batley, Yorkshire, İngiltere‘de dünyaya geldi. Palmer, babasının görevi dolayısıyla çocukluklarında bir süre Malta’da bulunduktan sonrasında 1956‘da ailesiyle beraber tekrardan Yorkshire’a taşındı. O yıllarda Amerikan Kuvvetleri Radyosu’nu dinleyen müzisyen, blues, soul ve jazz türündeki şarkılardan oldukça etkileniyordu.

Scarborough Teknik Koleji‘nde talebe olduğu dönemde, hemen hemen 15 yaşlarındayken ilk grubu “Mandrake Paddle Steamer”ı kuran Palmer’ın müzik kariyerindeki ilk çıkış, 1969 senesinde gerçekleşti. “The Alan Bown Set” grubundan
Jess Noden’in “Gypsy Girl” isminde şarkıda vokal yapması için Palmer’a götürmüş olduğu teklif, müzisyen için mühim bir başlangıç oldu. Zira 45’lik büyük başarı ke Palmer şarkıyı tekrardan yorumlayarak piyasaya sürdü. Bir yıl sonrasında
Elkie Brooks’un vokali olduğu jazz-rock grubu Dada’ya katılan müzisyen, hemen sonra Brooks’la beraber “Vineger Joe” isminde grubu kurdu. Palmer, Vinegar Joe’da hem ritm gitar çalıyordu hem de vokaldi. Çıkardıkları albümlerle hatrı sayılı bir başarı kazandıktan sonrasında müzisyene, Island Records’tan solo albüm teklifi geldi. Palmer ilk solo albümü “Sneakin’ Sally Through The Alley”i Island Records etiketiyle 1974 senesinde dinleyicilerle buluşturdu. Albümün ABD‘da ses getirmesi sonucu müzisyen 1976 senesinde eşiyle beraber Londra‘dan New York‘a taşındı.

Aynı yıl Motown‘un meşhur basçısı James Jamerson’un katkılarıyla ikinci albümü “Pressure Drop”u yayınladı. Albümde rock ve reggae türünün öğelerini bir arada kullanan müzisyen, bu albüm kapsamında Little Feat grubuyla turneye çıktı. Peşinden yeni albüm “Some People Can Do What They Like” geldi sadece beklenen ilgiyi göremedi. Bu sebeple Bahamalar’a yerleşmeye kabul eden Palmer, yaşam tarzıyla İngiliz tabloid gazetelerinin en oldukca ilgi gösterdiği adlardan biri oldu. 1978’de, Karayip seçimi rock müzikten esinlenerek yapmış olduğu “Double Fun” isminde albümü müzik marketlerdeki yerini aldı ve albüm Billboard‘da Top 50’ye girme başarısı gösterdi. Bu albümden çıkan Andy Fraser imzalı 45’lik “Every Kinda People” ise ilk yirmiye girerek oldukça popüler oldu.

Bir sonraki albümü Secrets‘ı, video klipleriyle ve synth-pop tarzına yakın oluşuyla genç dinleyicilerin büyük ilgisiyle karşılanan “Clues” albümü takip etti ve albümden çıkan “Johnny and Mary& Renault’un reklamlarında jenerik müziği olarak kullanıldı. Palmer’in başarısı, 1982 tarihindeki 45’lik emek harcama “Some Guys Have All The Luck” ile tekrarlandı.

1985‘te Tony Thompson, Duran Duran grubunun gitaristi Andy Taylor ve basçı John Taylor ile beraber “Power Station” grubunu kuran Palmer, grupla aynı adı taşıyan ilk albümleriyle gene başarıya ulaşmış bir çalışmaya imza atmış oluyordu. Sadece çalışmalarını solo olarak devam ettirmek istediği için bir yıl sonrasında Power Station’dan ayrıldı.

Palmer’ın 4 senelik bir aradan sonrasında gelen ilk solo albümü ise “Riptade” oldu. Bu albümden çıkan “Addicted To Love” müzik listelerinde zirveye ulaştı. Bu çalışmasıyla en iyi adam rock şarkıcısı branşında Grammy ödülünü kucaklayan müzisyen, 1987‘de İsviçre’nin Lugano şehrine taşındı ve burada kendi kayıt stüdyosunu kurdu.

1988 tarihindeki “Heavy Nova” albümü ise Palmer’ın başarısını pekiştiren bir öteki emek harcama oldu. Pepsi’nin de reklamlarında kullandığı “Simpy Irresistable” 45’liğiyle müzisyen ikinci kez Grammy ödülünün sahibi oldu ve Rolling Stone dergisi, kendisini
“1990 yılının en iyi giyinen sanatçısı” seçti.

Sanatçı 1990 tarihindeki albümü “Don’t Explain” için meşhur grup UB40 ile beraber çalıştı ve bu ortaklaşa iş neticelerini “I Will Be Your Baby Tonight” ve Marvin Amaç emek vermesi “Mercy Mercy Me”de gösterdi.

Palmer 1995 senesinde eski grubu Power Station ile tekrardan biraraya gelmiş olarak Living In Fear isminde bir albüm çıkardı. Sadece John Taylor’un yerini alan yeni basçı Bernard Edwards gezim sonrası zatürre sebebiyle yaşamını kaybedince grup dağıldı. 90’lı yılları konserler ve gezim programlarıyla tamamlayan Palmer, 1999‘da “Rhythm and Blues” isminde albümü dinleyicileriyle buluşturdu.

Sanatçının son albümü 2003 tarihindeki “Drive” oldu. Kariyerinin en yürekli ve samimi albümlerinden biri olarak değerlendirilen albüm Robert Johnsen’e ithaf edilmişti.

Robert Palmer, 26 Eylül 2003‘te bir tv programına katılmak için gittiği Paris‘te kalp krizi geçirerek 54 yaşlarında hayata gözlerini yumdu. Mezarı, son 15 yılını geçirdiği Isviçre’nin Lugano şehrindedir.

Robert Palmer kimdir

    Müzisyen, Ses Sanatçısı

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno