Ana Sayfa / müzisyen / Robert Plant kimdir

Robert Plant kimdir

Robert Plant kimdir, Hard rock, heavy metal, blues rock şeklinde pek oldukça değişik alanda yaratı vermiş olan İngiliz müzisyen. Efsanevi hard rock grubu Led Zeppelin’in vokalisti ve söz yazarı olarak tanınan Plant, grubun dağılmasının arkasından yapmış olduğu solo projelerle de adından söz ettirmiştir. Halen etken olarak müzik hayatına devam eden Plant, 2009 senesinde, T-Bone Burnett adlı albümüyle Senenin Albümü branşında Grammy Ödülü kazanmıştır.

Robert Plant, 20 Ağustos 1948 tarihinde, Robert ve Annie Plant çiftinin oğlu olarak West Bromwich, İngiltere’de dünyaya geldi. Halesowen nahiyesinde büyüyen Plant, oldukça ufak yaşlarda müzikle tanıştı; ilk ilahı ise o dönemdeki evlatların çoğunda olduğu şeklinde Elvis’ti.

Stourbridge’de bulunan ve bir tek oldukça başarı göstermiş gençlerin kabul edilmiş olduğu King Edward VI Koleji’ne kayıt olan Plant, blues’a olan düşkünlün önemi veremediğini farketti ve eğitimini tamamlamadan okuldan ayrıldı. Hemen hemen 16 yaşlarındayken ailesinin evini terkeden müzisyen, çeşitli mahalli blues gruplarıyla çalışmaya başladı.

Bir taraftan mahalli bar gruplarıyla birlikte çalarken, bir taraftan da para kazanmak için çeşitli işlere girip çıkan Plant, 1967 senesinde sahne almış olduğu grubu The Crawling King Snakes yardımıyla Zeppelin’in temellerini atacağı davulcu John Bonham ile tanıştı.

1968 yılına gelindiğinde Robert Plant oldukça fazla bir satış başarısı gösterememiş olsa dahi bulundukları kasabada kuvvetli sesi olan başarı göstermiş bir vokal olarak tanınmaya başlanmıştı. Gitarist Jimmy Page rock grubuna başarı göstermiş bir vokal arıyordu ve uzun bir ikna sürecinden sonrasında Plant’i gruba katmayı başardı. Plant’in arkadaşı davulcu Bonham’ın da katılmasıyla ekibi şekillenen grup, The Yardbirds adını taşıyordu. Fakat Yardbirds’ün eski elemanlarından birisinin grubun isim hakkına haiz olması sebebiyle grup kısa bir süre sonrasında adını Led Zeppelin olarak değiştirdi.

Led Zeppelin kendi adını taşıyan ilk albümünü 1969 senesinde piyasaya çıkarttı. Aynı senenin sonlarında II, 1970 senesinde III ve 1971 senesinde IV adlı albümleri sevenlerine sunan grup, artık rock müzik alanındaki en büyük ve en esin verici grupların içinde yer alıyordu. 19711977 yılları aralığında altın çağını yaşıyan grup, dünyanın en büyük rock grubu adıyla pek oldukça konser verdi. IV adlı albümlerinin kapağında bulunan ve her biri grup üyelerinin birini temsil eden simgeler ve karanlık şarkı sözleri yüzünden satanist olmakla ve oldukça daha kötüleriyle suçlansalar da, daima bildikleri en iyi şeyi, kaliteli müziği devam ettirdiler. Led Zeppelin, davulcuları John Bonham’ın 1980 yılındaki ani vefatıyla sarsıldı. Aşırı alkol ve düzensiz yaşamın kurbanı olan Bonham’ın vefatının arkasından grubu devam ettirmek istemeyen Plant ve arkadaşları bümü ise Bonham’ın vefatından kısa bir süre ilkin piyasaya çıkan In Through the Out Door oldu.

Plant’in Zeppelin yıllarında başından pek oldukça talihsiz vaka geçmişti. 1975 senesinde geçirdiği trafik kazasında karısıyla birlikte ölümle burun buruna gelip ağır yaralı olarak kurtulan müzisyen, 1977 senesinde ise hemen hemen 5 yaşlarında olan oğlu Karac’ı ağır bir mide enfeksiyonu sebebiyle yitirdi. Gruplarının davulcusu ve Plant’in en yakın arkadaşlarından birisi olan Bonham’ın kaybı ise tüm bunların üstüne tuz biber ekti ve de Plant bir süre için müzikal çalışmalardan uzak kaldı.

Zeppelin’den ayrılmasının arkasından iki yıl kadar bir süre müziğe ara veren Plant, 1982 senesinde çıkarttığı ilk solo albümü Pictures at Eleven ile sahnelere geri döndü. İngiltere ve ABD müzik listelerinde 2. sıraya kadar yükselen albüm, sanatçının solo kariyerinin de başarı göstermiş olacağının göstergesiydi. Halen solo kariyerine devam etmekte olan Plant, son olarak 2010 yılının Eylül ayında, Band of Joy adındaki 9. stüdyo albümünü piyasaya çıkarttı.

1968 senesinde Maureen Wilson ile evlenen Plant, bu evlilikten Carmen Jane adlı bir kız ve Karac ile Logan isminde iki adam çocuğa haiz oldu. Karac Pendragon Page, 1977 senesinde, hemen hemen 5 yaşlarındayken kaptığı bir virüse bağlı oluşan enfeksiyonlardan yaşamını yitirdi. Çift, 1983 senesinde boşandı.

Hit Parader dergisinin 2006 senesinde düzenlemiş olduğu Tüm Zamanların En İyi Metal Müzisyeni anketinde 1 numarada bulunan Plant, listenin ilk sıralarını müzikal olarak kendisinden etkilendiğini açıkça söyleyen Rob Halford, Steven Tyler ve Freddie Mercury ile paylaştı.

Robert Plant kimdir

    Müzisyen, Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno