Ana Sayfa / şarkıcı / Ronnie James Dio kimdir

Ronnie James Dio kimdir

Ronnie James Dio kimdir, Elf, Rainbow, Black Sabbath, Dio ve Heaven & Hell gruplarıyla birlikte 19572010 yılları aralığında etken olarak müzik kariyerini sürdürmüş olan ABD’lı heavy metal vokalisti ve şarkı sözü yazarı. Heavy metal müzik türünün en etkili isimlerinden birisi olarak göterilen Dio, bu müziğe katmış olduğu popülerliğin yanı sıra 1980’li yıllarda hayata geçirdiği ve Afrika’daki aç çocuklar için yardım toplayan Hear’n Aid konserleri ile de bilinmektedir. Metal müziğin sembolü haline gelmiş olan devils horns sembolünü ilk kullanan isim de olan Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde, mide kanseri sebebiyle hayata gözlerini yumdu.

Ronnie James Dio, 10 Temmuz 1942 tarihinde, Portsmoth, New Hampshire, A.B.D.’de dünyaya geldi. Doğum adı Ronald James Padavona olan Dio, İtalyan asıllı bir ailenin tek evladı olarak Cortland, New York’da büyüdü.

Müzikle genç yaşlarda tanışan Dio, liseye devam etmiş olduğu yıllarda, rock müzikle tanışmadan ilkin trompet ve korno çalıyordu. Lise yıllarında katılmış olduğu The Vegas Kings adlı grupta bas gitar çalan genç sanatçı, kısa sürede grubun lideri konumuna geldi ve de grubu Ronnie And The Red Caps olarak tekrardan adlandırdı. Ronnie And The Red Caps, 1958 senesinde, Rob Records’dan ilk plağını çıkarttı.

Cortland City School’dan 1960 senesinde mezun olan Dio, yaşamının yönünü tamamen müziğe çevirmeye karar verdi. Grubunun adını bir kez daha değiştiren genç sanatçı, 19611967 yılları aralığında, yeni adıyla Ronnie Dio and The Prophets olan grubuyla birlikte pek oldukça single ve bir albüme imzasını attı. İtalyanca Tanrı anlamına gelen Dio lakabını da, bu grupla birlikte çalmış olduğu yıllarda kullanmaya başlamış olan genç sanatçı, ondan sonra bu lakabı isim olarak benimsedi.

1967 senesinde Ronnie Dio and the Prophets’in dağılmasının arkasından, ilk olarak Electric Elves, ondan sonra ise Elf olarak adlandırdığı yeni grubunu kuran Dio, 1969 senesinde açılış grubu olarak katılmış olduğu Deep Purple konserinin sonucunda, Deep Purple’ın gitaristi olan Ritchie Blackmore’un ilgisini çekmeyi başardı. Kendi gruplarından ayrılan ikili, Rainbow adını verdikleri yeni bir metal grubu kurdular. İlk albümünü 1975 senesinde çıkartan Rainbow, kısa sürede büyük bir fanatik kitlesine kavuştu, fakat Blackmore’un grubu daha popüler yapmak için finansal arzularını öne çıkartmak istemesi üstünde Dio grubu terketti.

1975 senesinde, eski vokalleri Ozzy Osbourne’un gruptan ayrılmasının arkasından Black Sabbath’a geçen Dio, bu grupla birlikte çıkmış olduğu konserlerde, ileriki yıllarda metal müziğin simgesi haline gelecek olan devils horn simgesini kullanmaya başladı. Daha sonraki yıllarda yapmış olduğu açıklamalarda büyükannesinin kötülüğe karşı yapmış olduğu bir koruma işareti olarak tanımladığı devils horn, Dio’nun simgesi haline geldi. Dio, Black Sabbath ile birlikte Heaven and Hell, Mob Rules ve Dehumanizer adlı üç albüme imza attı.

1982 senesinde, Black Sabbath’dan ayrılmasının arkasından kendi grubunu kuran başarıya ulaşmış müzisyen, gruba da kendi adını verdi; DIO. Bu grupla birlikte 19822010 yılları aralığında toplam on stüdyo albümüne imza atan Dio, bununla beraber grubun sürekli olarak vazife alan tek elemanı oldu. DIO grubunda geçen seneler içinde Vivian Campbell, Vinny Appice, Jimy Bain ve de Simon Wright’ın da aralarında bulunmuş olduğu pek oldukça meşhur müzisyen yer aldı.

2009 senesinde, Black Sabbath’da birlikte çalmış olduğu arkadaşları Tony Iommi, Geezer Butler ve Vinny Appice ile birlikte Heaven & Hell grubunu kuran Dio, bu grupla birlikte tek albümü olan The Devil You Know’u 28 Mart 2009 senesinde piyasaya çıkarttı.

Ronnie James Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde, uzun süredir savaşım etmekte olduğu mide kanseri sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Karısı ve menejeri olan Wendy Galaxiola tarafınca basına duyurulan ölüm haberi, milyonlarca hayranını üzüntüye boğdu.

Ronnie James Dio kimdir

    Ses Sanatçısı

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özay Gönlüm kimdir

Özay Gönlüm kimdir, Türk Halk Müziğinde bir ekol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno