Ana Sayfa / akademisyen / Sadettin Ökten kimdir

Sadettin Ökten kimdir

Sadettin Ökten kimdir, Sadettin Ökten, 1 Eylül 1942 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. ının kurucusu olarak malum Mahmut Celâlettin Ökten‘dir. Anası Emine Mahmude Hanım’dır. Baba tarafınca Gürcüzâdeler olarak bilinir. Ayşe Hümeyra Ökten isminde ablası vardır. 1956 – 1960 yılları aralığında Vefa Lisesi’nde okuyup mezun oldu. Peşinden okumuş olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden Yüksek inşaat mühendisi olarak 1964 senesinde mezun oldu. Kazanılmış olduğu bir burs ile Yüksek lisansını ABD‘da yapmış oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde Betonarme Kürsüsü’nde asistanlık yapmış oldu.

Sadetttin Ökten, kent ve uygarlık, bilhassa de İslâm uygarlığı mevzularındaki konuşmaları ile tanınır. Çeşitli üniversitelerde Bilim Zamanı, Yapı Teknolojisi Zamanı, Şehir Kültürü ve Şehir Estetiği dersleri verdi.

Sadetttin Ökten, son olarak öğretim üyeliği yapmış olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden emekli oluştur.

Sadetttin Ökten, 1969 senesinde Meriç Hanım ile evliliğe ilk adımını attı.

Kitapları :
Fincanımda Cola Var!
Örselenmiş Osmanlı’dan Uygarlık Umuduna
Yahya Kemal’in İstanbul’u ve Devamı
Yahya Kemal’in Rüzgarıyla Düşünceler ve Duyuşlar
Konut ve Konut Mimarimiz
İçimde AVM Var

Sadettin Ökten kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Winston Churchill kimdir

Winston Churchill kimdir, 1874 doğumlu “Sir” ünvanı sahibi Winston Leonard Spencer-Churchill, dünya tarihinde önemli yeri olan, II. Dünya Savaşı dönemindeki İngiltere başbakanı. Edebiyat dalında 1953 Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Anektodlarıyla da ünlü olan Churchill, 9 Nisan 1963‘te Beyaz Saray‘da kendisinin katılamadığı bir tören ile onursal A.B.D. vatandaşı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno