Ana Sayfa / Diplomat / Şafak Pavey kimdir

Şafak Pavey kimdir

Şafak Pavey, 10 Temmuz 1976 tarihinde Ankara‘da dünyaya gelmiştir. Aslolan memleketi Erzurum‘dur. Babası Şahin bey ve anası gazeteci Ayşe Önal‘ın kız evladıdır.

Şafak Pavey, 1994 senesinde 17 yaşlarındayken Ankara‘da tanıştığı Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde konuk sanatçı olarak vazife icra eden müzisyen İngiliz Paul Pavey ile bir yıl sonrasında 1995 senesinde İstanbul‘da renkli bir düğünle evlendiler.e İsviçre‘ye gidince, Şafak Pavey’de eşinin peşinden Zürih‘e uçtu. Şafak burada hem sinema-televizyon öğrenimi görüyor, hem de Zürih Modern Tiyatro ve Dans Grubu’nda dans ediyordu.

24 Mayıs 1996 tarihinde İsviçre‘de geçirdiği tren kazası sonucu sol kol ve bacağını yitirdi.

Londra Westminster Üniversitesi Internasyonal İlişkiler Kısmı’nü bitirdikten sonrasında yüksek lisansını London School of Economics’de tamamlamıştır. London School of Economics’de, “Milliyetçilik ve Etnik Kökenler” üstüne master yapmış oldu.

Internasyonal işaret diliyle de konuşabilen Şafak Pavey, Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve giriş seviyesinde Arapça, Farsça bilmektedir.

Birleşmiş Milletler‘de BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Sorumlusu ve insani yardım görevlisi olarak çalıştı. İngiliz Parlamentosu’nda zenci ve öteki azınlıkların oy haklarını sakınan Operation Black Vote adındaki parlamenter baskı grubu ile siyaset ve seçim kampanyası stajı yapmış oldu.

BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği dış ilişkiler sorumlusu ve insani yardım görevlisi olarak Cezayir, Mısır, İran, Lübnan, Suriye ve Cenevre ofislerinde, Orta Avrupa sözcüsü olarak Macaristan‘da ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinde Sekreterya Başkanı olarak çalıştı. Afganistan ve der aldı.

Anası Ayşe Önal ve adam kardeşi Mehmet Önal’la beraber Londra’da yaşadı.

1996 senesinde başladığı Birleşmiş Milletler’deki Engelli İnsan Hakları Sekreterliği görevini bırakarak 15 yıl sonrasında 12 Haziran 2011 seçimlerine girmek için Türkiye’ye geri gelmiş ve Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. bölge 5. bayağı milletvekili seçilmiştir.

İsviçre Zürih’te, Cenevre Üniversitesi’nde sanat eğitimi almış olduğu dönemde 24 Mayıs 1996 tarihinde tekerlekli sandalyedeki bir arkadaşını trene bindirmeye çalışırken geçirdiği bir kaza sonucu sol kol ve sol bacağını yitirmiştir. Bu kaza onu yalnız engellilerin dünyasıyla tanıştırmadı; hayata bakışını da değiştirdi. Arkasından takılan protezleri ile yeni bir hayata başladı. Kocası onu terketti. Eşinden boşandı. Anası Ayşe Önal onu destekledi. Yaşadıklarını “13 numaralı peron” adlı bir kitapta topladı.

Buna rağmen yaşama luğundan, gücünden hiçbir şey kaybetmemiş, bu duruşu ile Zürih Üniversite Hastanesi’nde sav mevzusu olmuştur. Bu emek verme kitap olarak yayımlanmıştır.

Türkiye-Cenup Kore Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi ve Türkiye – Norveç Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekilidir.

30 Temmuz 2012 zamanı itibariyle Cumhuriyet Halk Parti Merkez Yönetim Kurulu’nda Tabiat Hakları ve Toplumsal Politikalardan görevli Genel Başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “2012 Internasyonal Yürekli Bayanlar Ödülü”nü Barack Obama‘nın eşi Michelle Obama ve devrin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton‘nun elinden aldı.

3 kitap ve fazlaca sayıda belgesel filme imza attı. “Eşit Yaşam Hakkı“, “Tasarımda İnsani Fikir” ve “Erişilebilirlik” hareketlerinin öncülerinden oldu. Harvard Üniversitesi, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ve Norveç Tasarım Konseyi ile ortak projeler yürüttü. 3 internasyonal ve 5 ulusal ödülün sahibidir.

İstanbul’da gösterilen Agos Gazetesinde yazılar yazdı. Van Gölü‘ndeki Akdamar Kilisesi‘nin restorasyonuyla ilgili kampanyada etken olarak rol aldı. 2012 senesinde CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, BM İnsan Hakları Komitesi Üyeliği’ne seçildi.

Şafak Pavey, 1994 senesinde 17 yaşlarındayken tanıştığı Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde konuk sanatçı olarak vazife icra eden müzisyen İngiliz Paul Pavey ile 1995 yapmış olduğu birlikteliği 1996 senesinde geçirmiş olduğu kazadan sonrasında bitmiştir, ve 1997 senesinde boşandı.

Kitapları :
1996 – 13 numaralı peron
2011 – Nereye gidersem sema benimdir
2012 – Mehdi’yi Beklerken

Şafak Pavey kimdir

Dış ilişkiler uzmanı

    • ,

Politika

    adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno